Negativni učinek alkohola se lahko na dolgi rok odraža tudi na vseh drugih organih in organskih sistemih.
Alkohol in z njim povezane navade so močno zasidrane v našo družbo. Merica med večerjo ali druženjem s prijatelji in merica ali dve na zabavi ja postala 'normalna'. Pogosto tako zelo normalna, da se spregleda problem prekomernega uživanja alkohola.
Vse skupaj je še toliko huje, ker osebe z alkoholizmom danes za razliko od preteklih desetletjih niso zgolj ljudje s slabšim socialnim položajem z roba družbe, ampak so pogosto tudi visoko izobražene osebe, premožni ljudje, ki svojo težavo, navsezadnje zasvojenost, dobro prekrivajo in skrivajo.
Na kaj vse vpliva pretirano uživanje alkohola?
Alkohol poveča tveganje za aritmijo in težave s srcem. Vpliva na želodec in lahko povzroča tudi gastroezofagealno refluksno bolezen – GERB.
Uživanje alkohola povzroča vnetje želodčne stene, spodbuja razvoj bakterije Helicobacter pylori v želodcu in patogenih bakterij v črevesju. Posledica tega sta driska in slabša absorpcija hranil v črevesju. Tudi razjeda na dvanajstniku ni redka!
Prav tako uživanje alkohola, predvsem močnih pijač, prispeva k nastanku raka ustne votline, požiralnika, želodca in debelega črevesa.
Če čezmerno uživanje alkohola spremlja pogosto bruhanje, pride do poškodbe stene požiralnika.
Žal tudi drugim organom ni prizaneseno. Prekomerno uživanje alkohola negativno vpliva na reprodukcijo in normalen razvoj nerojenega otroka, prispeva k osteoporozi in zmanjšuje občutljivost celic na inzulin ter tako prispeva k razvoju sladkorne bolezni tipa II.
Zmerno pitje alkohola je treba nadzorovati, saj lahko stres, nezadovoljstvo in težave, s katerimi se človek vsakodnevno sooča, povzročijo, da uživanje alkohola uide nadzoru.
Bodite iskreni do sebe. Če je v vaši družini prisotna nagnjenost k alkoholizmu, je najbolj pametno, da alkohola sploh ne uživate.
Vizita e-novice
Vir: adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV