Vizita.si
Anevrizma

Simptomi in bolezni

Vse, kar morate vedeti o anevrizmi

N.R.A.
17. 06. 2024 04.43
0

Anevrizma je stanje, ki se lahko pojavi kadar koli in pri komer koli. Vendar pa obstaja nekaj vzrokov in simptomov anevrizme, na katere morate biti pozorni. Kako jo zdravijo in kakšna, če obstaja, je preventiva?

Anevrizma je lokalna razširitev stene arterije ali vene, običajno aorte, ki nastane predvsem v oslabljenem delu stene. Do izbočenja pride zaradi oslabljene žilne stene. 

Pri anevrizmi pogosto nastane strdek, ki se lahko razširi vzdolž notranje stene. Arterije so pomembne krvne žile, ki prenašajo kri od srca do preostalega telesa, vendar lahko v primeru anevrizme počijo in povzročijo notranjo krvavitev. Čeprav se anevrizma lahko razvije v katerem koli delu telesa, se najpogosteje pojavi v:

Anevrizme pogosto nastanejo v krvnih žilah, ki ležijo globoko v možganih.
Anevrizme pogosto nastanejo v krvnih žilah, ki ležijo globoko v možganih.FOTO: Adobe Stock

- Možgani (možganska anevrizma): Anevrizme pogosto nastanejo v krvnih žilah, ki ležijo globoko v možganih, posledično pa simptomi niso nujno vidni. Veliko ljudi tako sploh ne ve, da ima anevrizmo.

- Aorta (največja krvna žila v telesu je običajno mesto za arterijsko anevrizmo): Anevrizma trebušne aorte je najpogostejša vrsta, v redkih primerih pa lahko poškodba arterij prizadene prsni koš in trebuh.

Vzroki anevrizme

Čeprav natančen vzrok anevrizme ni jasen, nekateri dejavniki prispevajo k stanju. Po navedbah portala WebMD gre najpogosteje za:

- Aterosklerozo, zaradi katere se v arterijah nabirajo obloge. Plak je trda snov, sestavljena iz holesterola, maščob in drugih snovi, ki poškoduje arterije in preprečuje nemoten pretok krvi.

- Visok krvni tlak, ki lahko poveča tveganje za težave s srcem, ožiljem in cirkulacijo. Vendar ni nujno, da krvni tlak, ki je višji od običajnega, ogroža anevrizmo.

Največja krvna žila v telesu je običajno mesto za arterijsko anevrizmo.
Največja krvna žila v telesu je običajno mesto za arterijsko anevrizmo.FOTO: Adobe Stock

Vrsta anevrizme, ki se lahko pojavi, je odvisna od posebnih dejavnikov tveganja in je pogostejša pri moških kot ženskah in pri ljudeh, starejših od 65 let. Drugi dejavniki tveganja lahko vključujejo:

- prehrano z visoko vsebnostjo maščob in holesterola,

- družinsko anamnezo bolezni srca, vključno s srčnim infarktom,

- kajenje,

- debelost,

- nosečnost, kar lahko poveča tveganje za anevrizmo vranice.

Simptomi anevrizme se razlikujejo glede na vrsto in lokacijo.
Simptomi anevrizme se razlikujejo glede na vrsto in lokacijo.FOTO: Adobe Stock

Simptomi anevrizme

Simptomi anevrizme se razlikujejo glede na vrsto in lokacijo. Pomembno je vedeti, da anevrizma morda ne kaže znakov ali simptomov, dokler ne poči. Na primer, oteklina in bolečina se lahko pojavita, ko je anevrizma blizu površine telesa. Simptomi možganske anevrizme so tako lahko naslednji:

- nenaden in neznosen glavobol,

- težave z vidom, tudi dvojni vid,

- občutljivost na svetlobo,

- slabost in bruhanje,

- izguba zavesti.

Simptomi anevrizme aorte so odvisni od tega, ali se pojavi v prsih ali trebuhu. Če gre za anevrizmo torakalne aorte, so simptomi naslednji:

Anevrizma trebušne aorte
Anevrizma trebušne aorteFOTO: Profimedia

- nenadna in huda bolečina v prsih,

- nenadne bolečine v hrbtu,

- znaten padec krvnega tlaka,

- otrplost v okončinah.

Če gre za anevrizmo trebušne aorte, so lahko simptomi:

- nenadna in huda bolečina v trebuhu ali spodnjem delu hrbta,

- hiter srčni utrip,

- omotica ali omotičnost,

- težko dihanje,

- hladen pot.

Nenaden in neznosen glavobol
Nenaden in neznosen glavobolFOTO: Shutterstock

Diagnoza anevrizme

Za diagnosticiranje anevrizme vam bo zdravnik zastavil vprašanja o vašem zdravju, vključno s tem, ali je kdo v vaši družini imel anevrizmo. Nato vas bodo v celoti pregledali in poslušali srce, preverili vaš krvni tlak, arterije v vratu, pretipali trebuh in poslikali poplitealne anevrizme za kolenom. 

Če zdravnik meni, da imate anevrizmo v aorti, glavni arteriji v telesu, vas bo poslal na ultrazvočni pregled, da natančno locirajo in izmerijo anevrizmo. Če mislijo, da je le ta v vaših prsih, vas bodo poslali na CT. Lahko dobite tudi CT v primeru možganske anevrizme, lahko pa opravijo tudi angiografijo, med katero vam bodo v arterijo roke ali noge vbrizgali barvilo, ki bo pomagalo odkriti morebitne težave. Slikanje z magnetno resonanco se lahko uporablja tudi za pregled aorte ali krvnih žil v možganih.

Če zdravnik meni, da imate anevrizmo v aorti, glavni arteriji v telesu, vas bo poslal na ultrazvočni pregled.
Če zdravnik meni, da imate anevrizmo v aorti, glavni arteriji v telesu, vas bo poslal na ultrazvočni pregled.FOTO: Profimedia

Zdravljenje anevrizme

Po navedbah portala WebMD sta najučinkovitejša načina za zdravljenje anevrizme kirurška ali endovaskularna operacija. Vendar v nekaterih primerih operacija morda ne bo mogoča, ker bo nevarnejša od same anevrizme, zato je treba to stanje skrbno spremljati in nadzorovati z zdravili, kot so zaviralci beta, ki lahko znižajo krvni tlak in upočasnijo srčni utrip, da anevrizma ne poči.

Tudi pri anevrizmi, ki jo je mogoče operirati, nekateri zdravniki najprej predpišejo zdravila in spremljajo njeno rast. Če ugotovijo, da je anevrizma prevelika in nevarna, je treba kirurško vstaviti sponko, s katero se prekine dotok krvi v prizadeto mesto.

V nekaterih primerih je mogoče odstraniti anevrizmo in del arterije nadomestiti s sintetičnim presadkom.

V nekaterih primerih je mogoče odstraniti anevrizmo in del arterije nadomestiti s sintetičnim presadkom.
V nekaterih primerih je mogoče odstraniti anevrizmo in del arterije nadomestiti s sintetičnim presadkom.FOTO: iStock

Ali je anevrizmo mogoče preprečiti?

Najpomembnejša stvar, ki jo lahko naredite za preprečevanje anevrizme, je nadzor krvnega tlaka. Še posebej morate biti previdni, če imate družinske člane, ki so imeli možgansko kap ali srčno bolezen, zato je pomembno, da se držite zdrave prehrane, bogate s hranili, ki vsebuje veliko sadja, celih zrn in zelenjave. Ključna je tudi redna vadba, zlasti kardio, za spodbujanje zdravega krvnega obtoka in pretoka krvi skozi srce, arterije in druge krvne žile. 

Čeprav je opustitev kajenja lahko izziv, lahko vedno poiščete pomoč in se držite načrta za opustitev, ki vam ustreza, ter se povežete z drugimi viri podpore. Redni preventivni letni pregledi so še en način proaktivnosti pri preprečevanju anevrizme. Je tudi način za spodbujanje splošnega zdravja in dobrega počutja.

Vir: miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662