Poleg sklepov lahko prizadene tudi nekatere druge organe. Bolezen se običajno najprej pojavi na sakroiliakalnih sklepih, tj. sklepih med križnico in črevnico (ena od kosti, ki sestavljajo medenico). Prizadetost hrbtenice se na začetku bolezni kaže z okorelostjo sklepov in bolečino, pozneje pa pride do zakostenevanja vezivnega tkiva hrbtenice in zraščanja vretenc. Sčasoma lahko hrbtenica popolnoma zatrdi. Podobno obolenje se lahko pojavi pri bolnikih s luskavico in kronično vnetno boleznijo črevesa, kot je na primer Crohnova bolezen.
KAJ GA POVZROČA?
Kaj bolezen povzroča, ni znano. Pri približno 90 odstotkih bolnikov na površini določenih celic odkrijejo genski označevalec, človeški levkocitni antigen HLA-B27. Poleg prisotnosti tega antigena pa so za razvoj bolezni potrebni še drugi dejavniki, saj večina ljudi, ki ima HLAB27, ne zboli za ankilozirajočim spondilitisom. Domnevajo, da pri gensko dovzetnih osebah razvoj bolezni sproži bakterijska okužba.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Bolezen se običajno pojavi pri najstnikih ali mlajših odraslih. Razvija se počasi, težave navadno trajajo več mesecev. Glavni simptomi so:
• bolečina v križu, ki lahko izžareva v zadnjico in stegna,
• jutranja okorelost v ledvenem delu hrbtenice, ki se izboljša po telesni dejavnosti,
• bolečina v drugih sklepih, kot so kolki, kolena in rame,
• bolečina v petah,
• utrujenost, hujšanje in blago povišana telesna temperatura.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV