V hujših primerih se lahko celotna sprednja in zadnja stena maternice zlijeta skupaj. V blažjih primerih se lahko adhezije pojavijo na manjših delih maternice. Adhezije so lahko debele ali tanke in so lahko redko nameščene ali združene skupaj.
Kaj je Ashermanov sindrom?
Ashermanov sindrom je stanje, ki prizadene ženski reproduktivni sistem. Stanje se razvije kot brazgotinsko tkivo v maternici ali materničnem vratu. Brazgotinasto tkivo povzroči, da vlaknasti trakovi med steno maternice postanejo debelejši. Trakovi zavzamejo več prostora kot običajno, zato je velikost maternice manjša.
V skrajnih primerih se stene lahko spojijo. Sindrom se včasih imenuje tudi intrauterine adhezije. Težko je reči, kako pogosto se pojavi Ashermanov sindrom, saj ni vedno diagnosticiran.
Kako pogost je Ashermanov sindrom?
Ashermanov sindrom velja za redko bolezen. Nekatere ženske morda ne bodo imele nobenih simptomov zaradi tega stanja.
Kdo je nagnjen k razvoju Ashermanovega sindroma?
Ashermanov sindrom je pridobljeno stanje, kar pomeni, da se običajno zgodi nekaj, kar povzroči nastanek brazgotin. Ashermanov sindrom lahko pridobite na več načinov, vključno z operacijo, okužbami in zdravljenjem raka.
Vaše tveganje za razvoj Ashermanovega sindroma se lahko poveča v primerih, kot so:
- V preteklosti ste imeli operacijo na maternici.
- V preteklosti je imel medenične okužbe.
- Zdravljenje zaradi raka.
Ali je Ashermanov sindrom genetski?
Ashermanov sindrom na splošno ni genetska bolezen. To pomeni, da to stanje dobite zaradi nečesa, kar se zgodi (kot stranski učinek operacije, zdravljenja ali okužbe) in se ne prenaša po vaši družini.
Kakšni so simptomi Ashermanovega sindroma?
Če imate Ashermanov sindrom, lahko doživite različne simptome. Ti simptomi lahko vključujejo:
- Zelo rahle menstruacije (hipomenoreja).
- Odsotnost menstruacije (amenoreja) ali imate nenormalno krvavitev iz maternice.
- Občutek hudih krčev ali bolečine v medenici.
- Težave z zanositvijo ali ohranjanjem nosečnosti.
Kaj povzroča Ashermanov sindrom?
Ashermanov sindrom se pojavi, ko se v maternici nabere brazgotinsko tkivo (adhezije), ki omejuje prostor v maternici in včasih blokira vaš maternični vrat. To se lahko zgodi iz več razlogov, vendar je eden glavnih vzrokov pogosto operacija vaše maternice ali materničnega vratu.
Vzroki za Ashermanov sindrom lahko vključujejo:
- Operativna histeroskopija.
- Dilatacija in kiretaža.
- Carski rez.
- Okužbe.
- Zdravljenje z obsevanjem.
Kako se diagnosticira Ashermanov sindrom?
Ashermanov sindrom se običajno diagnosticira, ko se pojavijo simptomi bolezni, kot so bolečine v medenici, amenoreja (pomanjkanje menstruacije), nenormalna krvavitev iz maternice ali nezmožnost zanositve in ohranjanja nosečnosti. Vaša zdravstvena anamneza lahko vodi tudi do diagnoze Ashermanovega sindroma. Če ste imeli postopek dilatacije in kiretaže (D&C), carski rez, radioterapijo ali okužbo medenice, boste morda testirani na Ashermanov sindrom.
Kako se zdravi Ashermanov sindrom?
Obstaja več načinov za zdravljenje Ashermanovega sindroma. Med pogovorom s svojim zdravnikom je dobro, da se pogovorite o simptomih, ki jih doživljate; vključno z bolečino, ki jo lahko občutite, ter o svojih ciljih zanositve. V nekaterih primerih, ko ženska ne doživlja simptomov, možnost zdravljenja dejansko lahko ostane brez zdravljenja.
Če pa vaš načrt vključuje prihodnje nosečnosti, obstajajo možnosti zdravljenja, ki lahko odstranijo brazgotinsko tkivo. Zdravljenje lahko pomaga tudi, če imate krče ali bolečine v medenici. Glavni cilj zdravljenja je odstraniti brazgotinsko tkivo in obnoviti maternico v prvotno velikost in obliko.
Ali je mogoče Ashermanov sindrom preprečiti?
Brazgotina, ki jo najdete pri Ashermanovem sindromu, je lahko možen stranski učinek številnih drugih medicinskih postopkov. Pogosto tega ni mogoče preprečiti, ker potrebujete medicinski poseg. Pomembno je, da se s svojim zdravnikom vnaprej pogovorite o vseh možnih tveganjih medicinskega posega.
Ali je Ashermanov sindrom mogoče pozdraviti?
Če je zdravljenje Ashermanovega sindroma uspešno, bi se morali vaši simptomi izboljšati. Vaš zdravnik bo verjetno želel spremljati vaše stanje in se prepričati, da se ni razvilo dodatno brazgotinsko tkivo.
Vizita e-novice
Viri: webmd, healthline & my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV