Kaj je Bartolinijeva cista?
Bartolinijeva cista (ali vulvarna cista) je vrsta vaginalne ciste, ki se oblikuje na obeh straneh sramnih ustnic blizu odprtine nožnice. Ime je dobila po Bartolinovih žlezah, ki sta dve majhni žlezi, ki proizvajata tekočino (sluz), ki pomaga pri vlaženju nožnice. Sramne ustnice in Bartolinijeve žleze so del vulve v ženskem reproduktivnem sistemu.
Bartolinijeva cista se pojavi, ko pride do blokade na odprtinah ene od teh žlez, zaradi česar se sluz kopiči in tvori kepo. Običajno se pojavi samo na eni od obeh Bartolinijevih žlez. Nekatere Bartolinijeve ciste so majhne in ne povzročajo bolečin. Če se cista okuži z bakterijami, lahko nastane absces. Ko so okužene, so lahko ciste boleče in lahko zahtevajo zdravljenje.
Bartolinijeve ciste se pojavijo pri približno 2 odstotkih vseh žensk. Pogostejše so pri ženskah v rodni dobi. Možnost za nastanek Bartolinijeve ciste se po menopavzi zmanjša.
Kaj povzroča Bartolinijevo cisto?
Točnega in natančnega razloga, zakaj pride do pojava Bartolinijeve ciste, ni. Nekateri vzroki so lahko:
- Poškodba, draženje ali dodatna rast kože v vulvarnem predelu vagine.
- Klamidija, gonoreja ali druge spolno prenosljive okužbe.
- Bakterijske okužbe, kot je okužba z E. coli.
Kakšni so simptomi Bartolinijeve ciste?
Mnoge Bartolinijeve ciste so majhne in ne povzročajo drugih simptomov, razen manjšega draženja. Če Bartolinijeva cista tvori absces (okužbo), se lahko pojavijo naslednji simptomi:
- Nelagodje in bolečina med spolnim odnosom, hojo, sedenjem ali pri vstavljanju tampona ali brisanju po uporabi stranišča.
- Oteklina in občutljivost na tem območju.
- Vročina ali mrzlica.
- Rdečica.
- Izcedek iz ciste.
- Sprememba velikosti (cista se poveča).
Ali je Bartolinijeva cista nalezljiva?
Večina Bartolinijevih cist se ne okuži in se med stikom koža na kožo ne more razširiti. Spolno prenosljive okužbe so lahko vzrok za Bartolinijeve ciste. Te so nalezljive.
Kakšni so načini zdravljenja Bartolinijeve ciste?
Zdravljenje Bartolinijeve ciste je odvisno od simptomov. Če je cista majhna, neboleča in ni videti okužena, morda ne potrebuje zdravljenja.
Če simptomi ne izginejo ali cista raste, se lahko razvije absces (okužba). V hudih primerih je morda potrebna kirurška drenaža abscesov.
Ali lahko sami rešimo težavo?
Nikoli ne smete stiskati ciste ali vstavljati vanjo ostrih predmetov, kot so igle, da bi se odprla. To lahko povzroči poškodbe in razširi okužbo.
Če začutite bolečo bulo v vaginalnem predelu, se obrnite na svojega zdravnika oz. ginekologa, da vas lahko pregleda za okužbo. Odkrito povejte svoje simptome in morebitne pomisleke, ki jih imate. Po pregledu predela vam bodo lahko postavili diagnozo in vas zdravili.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV