Vizita.si
Barvna slepota

Simptomi in bolezni

Vse, kar morate vedeti o barvni slepoti

N.R.A.
08. 10. 2022 05.00
0

V družbi kroži nešteto mitov o barvni slepoti tako pri živalih kot tudi in predvsem pri ljudeh. Barvna slepota ne pomeni nujno, da človek vidi svet črno-bel, temveč pomeni, da oko ne vidi barv tako, kot bi jih moralo. Poznamo več vrst barvne slepote, zato si poglejmo dejstva.

Zvoke v okolju slišimo kot nizke ali visoke. To imenujemo višina zvoka, ki ustreza frekvenci zvoka oziroma razloži, kolikokrat zvok zavibrira v določenem časovnem obdobju. 

Tipke na levi strani klavirske tipkovnice oddajajo nizkofrekvenčne zvoke. Frekvenca narašča, ko greste v desno. Na podoben način pa obstaja vrstni red barv, ki jih vidimo.

Barve vsake mavrice se vedno pojavljajo v istem vrstnem redu: rdeča, oranžna, rumena, zelena, modra, indigo in vijolična. Različne barve v vsakem delu mavrice ustrezajo različni valovni dolžini svetlobe. Rdečkaste barve imajo dolgo valovno dolžino. Modrikaste barve imajo krajšo. Kot je na klavirju veliko not, se veliko valovnih dolžin svetlobe ujema z različnimi barvami.

Barvna slepota
Barvna slepotaFOTO: Adobe Stock

KAKO NAŠE OKO VIDI BARVE?

Predstavljajte si svoje oko kot kamero. Sprednji del ima lečo. Njegova naloga je izostriti slike na notranji strani očesa. To področje se imenuje mrežnica. Prekrit je s posebnimi živčnimi celicami, ki vsebujejo pigmente, ki se odzivajo na svetlobo.

KAJ JE BARVNA SLEPOTA?

Ljudje z barvno slepoto niso zmožni zaznavati razlik med določenimi ali vsemi barvami, ki jih zaznajo drugi ljudje. Barvni slepoti rečemo tudi daltonizem

KAJ POVZROČA BARVNO SLEPOTO?

Največkrat so razlog geni, lahko pa se pojavi tudi zaradi poškodbe očesa, živcev ali možganov. Običajno pa geni, podedovani od staršev, povzročajo napačne fotopigmente – molekule, ki zaznavajo barvo v celicah ali mrežnici.

Barvna slepota
Barvna slepotaFOTO: Adobe Stock

KATERE VRSTE BARVNE SLEPOTE POZNAMO?

Najpogostejši tipi se zgodijo, ko geni, ki jih podedujete od staršev, ne delujejo pravilno. Včasih to pomeni, da ste na nekatere barve manj občutljivi kot na druge, včasih pa pomeni, da določenih barv sploh ne vidite.

RDEČE-ZELENA BARVNA SLEPOTA 

Devteranomalija; Je najpogostejša oblika barvne slepote in prizadene pet odstotkov moških, pri ženskah pa je redka. Pri tej obliki sta rumena in zelena barva videti bolj rdečkasto, težko pa je ločiti tudi modro od vijolične. 

Protanomalija: Oranžna, rdeča in rumena izgledajo bolj zelene, barve pa so manj svetle. Običajno je ta oblika blaga in ne povzroča težav v vsakdanjem življenju. Pri ženskah je redka, prizadene pa približno odstotek moških.

Protanopija: Rdečo barvo preprosto vidijo kot temno sivo. Nekateri odtenki oranžne, rumene in zelene so videti rumeni. 

Devteranopija: Rdeče barve so lahko videti rjavo-rumene, zelene pa bež.

Barvna slepota
Barvna slepotaFOTO: Adobe Stock

MODRO-RUMENA BARVNA SLEPOTA 

Je druga najpogostejša vrsta in enako prizadene moške in ženske.

Tritanomalija: Modra barva je videti bolj zelena in težko je ločiti roza barvo od rumene in rdeče. Ta oblika je izjemno redka.

Tritanopija: Znana je tudi kot modro-rumena barvna slepota. Modra je videti zelena, rumena pa svetlo siva ali vijolična. Tudi ta oblika je redka. 

POPOLNA BARVNA SLEPOTA 

Imenuje se tudi monokromatizacija, saj ne vidite nobene barve in vaš vid morda ni tako jasen. Obstajata dve vrsti.

Monokromnost čepkov: Zgodi se, ko dve od treh fotopigmentnih celic – rdeči, zeleni ali modri – ne delujeta. Ko deluje samo ena vrsta čepkov, je težko ločiti eno barvo od druge. In če je eden od vaših pokvarjenih čepkov moder, vaš vid morda ni tako oster, morda ste tudi kratkovidni in imate nenadzorovane gibe oči – stanje, znano kot nistagmus.

Barvna slepota
Barvna slepotaFOTO: Adobe Stock

Paličasta monokromatija: Znana je tudi kot ahromatopsija, je najhujša oblika barvne slepote. Noben od vaših čepkov nima delujočih fotopigmentov. Posledično se vam svet prikaže v črni, beli in sivi barvi. Močna svetloba vam lahko poškoduje oči in lahko imate nenadzorovano gibanje oči.

ALI BARVNA SLEPOTA POVZROČA DRUGE ZDRAVSTVENE TEŽAVE?

Dedna oblika oz. vrsta, ki je prisotna od rojstva ne. Večina ljudi, ki so barvno slepi, živi normalno in popolno življenje. Stanje vsekakor vpliva na nezmožnost opravljanja nekaterih poklicev, denimo pilota, nikakor pa barvna slepota ni škodljiva. 

Če menite, da imate težave z barvnim vidom, se posvetujte z očesnim zdravnikom. Lahko vam povedo, ali vidite barve pravilno in kaj storiti, če jih ne vidite. Prav tako bo okulist vedel, za katero obliko gre in vam bo znal ustrezno svetovati. 

O barvni slepoti pa bo v tej sezoni težko pričakovanega šova Sanjski moški, ki na POP TV prihaja vsako soboto in nedeljo ob 20.00, spregovorila tudi ena izmed tekmovalk, ki se z barvno slepoto spopada sama. Ne zamudite povsem novih epizod vsako soboto in nedeljo ob 20.00 na POP TV, že dan prej pa predpremierno na VOYO.

Vir: webmd, mayoclinic, wikipedija 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662