Vizita.si
Bolečine

Simptomi in bolezni

Ste že slišale za dismenorejo?

N.R.A.
21. 09. 2020 08.55
0

Dismenoreja je medicinski izraz za boleče menstrualne krvavitve. V rodnem obdobju se občasno pojavijo pri kar 75 % žensk.

Poznamo dve obliki, in sicer primarno in sekundarno dismenorejo.
Poznamo dve obliki, in sicer primarno in sekundarno dismenorejo. FOTO: Shutterstock

Raziskave kažejo, da pri ženskah, ki trpijo zaradi dismenoreje, v času menstruacije nastajajo večje količine prostaglandinov oziroma so zanje bolj občutljive. Omenjene spojine imajo različne učinke, sproščajo pa se predvsem med porodom in so pomembne pri krčenju maternice. Tako lahko na dismenorejo gledamo kot na porod v malem, saj prostaglandini povzročajo krče maternice in s tem krčevite bolečine, ki spominjajo na bolečine pri porodu. Bolečina je lahko povezana tudi z zatekanjem manjše količine krvi nazaj skozi jajcevode, kar povzroča draženje okoliških tkiv.

Bolečina je lahko povezana tudi z zatekanjem manjše količine krvi nazaj skozi jajcevode, kar povzroča draženje okoliških tkiv.
Bolečina je lahko povezana tudi z zatekanjem manjše količine krvi nazaj skozi jajcevode, kar povzroča draženje okoliških tkiv.FOTO: Shutterstock

Kakšne oblike poznamo?

Poznamo dve obliki, in sicer primarno in sekundarno dismenorejo. 

Primarna dismenoreja se običajno prične dve do tri leta po začetku menstruacije, ko se običajno začnejo tudi ovulacije. Največkrat ne najdemo nikakršnega bolezenskega vzroka. Težave pogosto izzvenijo do 25. leta starosti, po prvem porodu pa so redke. Včasih dismenoreja lahko traja tudi po porodu oz. celo po 25. letu. 

Sekundarna dismenoreja je pogostejša v poznejšem obdobju. Običajno se teden do dva pred menstruacijo v trebuhu pojavijo krči. Takšna oblika dismenoreje je lahko povezana z različnimi bolezenskimi stanji, kot je denimo endometrioza.

Kako menopavza vpliva na delovanje mehurja?
Preberi še
Kako menopavza vpliva na delovanje mehurja?

Kakšni so simptomi?

Simptomi vključujejo močne krče v trebuhu, ki se pojavijo ob začetku menstruacije in trajajo do tri dni. Dodatno je lahko prisotna driska, pogosti znaki so odvajanje vode, znojenje, bolečina in občutljivost v predelu male medenice, ki se širi v zgornji del stegen in križ, občutek napihnjenosti v trebuhu, bolečina v križu, prihaja pa lahko tudi do slabosti in bruhanja. 

Nekateri zdravniki menijo, da je bolečina ob menstruaciji izključno psihosomatskega izvora, vendar naj to ne bi držalo.
Nekateri zdravniki menijo, da je bolečina ob menstruaciji izključno psihosomatskega izvora, vendar naj to ne bi držalo. FOTO: Dreamstime

Kako jo zdravimo?

Nekateri zdravniki menijo, da je bolečina ob menstruaciji izključno psihosomatskega izvora, vendar naj to ne bi držalo. Nikar ne odlašajte s posvetom pri ginekologu v upanju, da bodo težave sčasoma same izzvenele oziroma da bodo po porodu minile. Poskusite lahko z jemanjem protibolečinskih zdravil, ki zavirajo nastajanje prostoglandinov. To so hkrati tudi tako imenovana nesteroidna protivnetna zdravila, kamor sodi na primer naproksen. Jemati jih morate začeti tik pred menstrualno krvavitvijo ter prva dva do tri dni same krvavitve. 

Za zdravljenje dismenoreje pogosto predpisujejo oralne hormonske kontraceptive, ki preprečujejo ovulacijo, spremenijo ravnovesje hormonov ter stanjšajo debelino maternične sluznice. Takšen način zdravljenja je zelo učinkovit. Proti dismenoreji pomaga tudi progesteronski maternični vložek. Če se boleče menstruacije pojavijo več let po začetku menstrualnih krvavitev, zdravnik navadno opravi več raziskav, s katerimi skuša odkriti vzrok za težave in uvesti ustrezno zdravljenje. 

Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, Dr. Miriam Stoppard

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650