Bolečina v rami se največkrat pojavi kot posledica fizično težkega in napornega dela ter pretirane in nepravilne vadbe. Ramenski sklep je eden najbolj gibljivih, a tudi eden najbolj nestabilnih sklepov v telesu. Stabilnost rame povečujejo različne strukture (mišice, vezi). Funkcionalno je sestavljen iz več sklepov, vendar je rama v ožjem pomenu sklep med nadlahtnico in lopatico.
Ravno ramo največkrat na dan uporabljamo pri vsakodnevnih aktivnostih, kot so česanje, oblačenje, hranjenje, telovadba, vožnja avtomobila in podobno. Med mišicami ramena se nahaja sluzna vreča (burza), katere naloga je zmanjšati trenje med mišicami pri izvajanju gibov. Je pogost vzrok za bolečine in težave v rami, ker se vname (burzitis).
Bolečino v rami lahko največkrat opišemo kot kratkotrajno bolečino, ki se pojavi kot opozorilo na omejeno gibanje v sklepu, ter kot dolgotrajno in trdovratno bolečino, ki je posledica obrabe sklepnega hrustanca. Do obrabe sklepnega hrustanca prihaja predvsem pri starejših in pri aktivnih športnikih, kot so gimnastičarji ali rokometaši.
Najpogostejše poškodbe in bolezni rame
- Ruptura rotatorne manšete.
- Kalcificirajoči tendinitis.
- Sindrom zamrznjene rame.
- Artroza rame.
- Luksacija (izpah) rame.
Poiščite zdravniško pomoč, da bolečina ne postane kronična, saj boleča rama lahko bistveno poslabša kakovost življenja. Ženske imajo slabšo prognozo pri zdravljenju boleče rame, ki se še poslabša s staranjem, pojavom bolečine v predelu vratu ter hudimi in ponavljajočimi se simptomi pri prikazu gibov. Pritožbe se lahko pojavijo kadarkoli v letu in v kateri koli starosti, pogosteje pa po 40. letu.
Raziskave žal niso dokazale koristi zgodnjega ortopedskega posega pri izboljšanju prognoze, ko gre za bolečine v ramenih. V primeru, da konservativne metode zdravljenja niso učinkovite, je treba razmisliti o kirurških rešitvah.
Vzroki za bolečino v rami
Bolečina v desni rami se pojavi pri majhnem številu bolezni in pomembno jih je razlikovati. Če je ta bolečina posledica vnetja mišic, bo dovolj, da roke ne obremenjujemo preveč in nekaj dni počivamo ter se vzdržimo dejanj in gibov, ki lahko povečajo intenzivnost bolečine.
Če pa je bolečina dolgotrajna in traja dlje kot nekaj tednov ali mesecev, je čas, da poiščete zdravniško pomoč.
Bolečina v desni rami se lahko pojavi kot posledica:
- burzitis,
- sindrom zamrznjene rame,
- poškodbe,
- sindrom karpalnega kanala,
- vnete kite.
Bolečina v levi rami je lahko posledica resnejših stanj kot je omenjeno vnetje mišic.
Osebe, ki tožijo o bolečinah v levi rami in lopatici, ki ne prenehajo niti po uporabi analgetikov, se običajno odpravijo na urgenco, kjer jim pogosto odkrijejo jasne znake akutnega srčnega infarkta. Srčni napad se običajno kaže kot bolečina pod prsnico, ki lahko seva v vrat, levo nadlaket in ramo.
Mravljinčenje in pekoč občutek v rami sta najpogosteje znak vnetja vratnega živca, ko gre za živec, pa se pogosto pojavi bolečina v rami in roki. Večino ljudi ponoči muči bolečina v rami, to je bolečina, ki se kaže z občutkom teže v rami, ko poskušajo zaspati.
Bolečina v rami pri dvigu roke je lahko posledica katerega od spodaj naštetih vzrokov, če pa bolečino spremljata še sunek in padec predmeta iz roke, gre najverjetneje za težavo zaradi živca.
Nekateri najpogostejši vzroki za bolečine v ramenih
Bursitis, tendonitis in impingement sindrom so najpogostejše diagnoze, ki se lahko pojavijo samostojno ali v kombinaciji. Ramenski burzitis je akutno ali kronično vnetje burze, sluznice, ki zmanjša trenje in olajša gibanje. Prisotna sta togost in zmanjšan obseg gibanja v rami. Zdravljenje ramenskega burzitisa je odvisno od številnih dejavnikov in je najuspešnejše, če se začne čim prej.
Raztrganje rotatorne manšete se pojavi, ko se kite rotatorne manšete ločijo od kosti. Nastanejo kot posledica poškodbe ali obrabe in degeneracije kit pri starejših ljudeh. Ljudje se pritožujejo nad bolečino v rami, pogosto na zunanji strani nadlahti, zlasti pri opravljanju nalog nad nivojem ramen, in šibkostjo roke. Pri tem stanju bo včasih potrebna operacija.
Zamrznjena rama povzroči togost sklepov in omejitev gibljivosti ramen. Gre za stanje, pri katerem je gibljivost rame močno omejena, bolečina pa je prisotna v tolikšni meri, da otežuje ali onemogoča vsakodnevne aktivnosti in spanje. Omejitev gibov v rami, skupaj z izrazito bolečino med gibi, zaradi katere oseba to roko še bolj varčuje, vodijo v pospešen proces napredovanja sindroma. Fizikalna terapija in raztezanje sta zelo pomembna vidika zdravljenja.
Kalcificirajoči tendinitis ali kalcifikacija ramena je stanje usedlin kalcija v kiti, najpogosteje v kitah rotatorne manšete. Kalcifikacije se lahko pojavijo na dva načina – degenerativno in reaktivno. Zdravljenje kalcifičnega tendinitisa je odvisno od obsega simptomov. Kalcij se najpogosteje nalaga v kiti. Nadkostena mišica je namenjena zmanjšanju simptomov in ohranjanju ali izboljšanju gibljivosti ramenskega sklepa.
Izpah rame je poškodba, ki nastane zaradi ločitve vrha nadlahtnice od lopatice. V primeru dislokacije je glavni simptom ostra bolečina, ki jo spremlja izrazita omejitev gibanja. Vidna je sprememba zunanje oblike ramenskega obroča, z dlanjo se ni mogoče dotakniti nasprotne rame, že sam poskus premikanja povzroča bolečino. Tehnika, ki se uporablja pri zdravljenju, je repozicija, tj. vračanje sklepnih teles v njihov naravni položaj.
Artroza akromioklavikularnega sklepa se največkrat pojavi kot posledica poškodb in nestabilnosti AC sklepa ali kot posledica obrabe sklepnega hrustanca. Bolečina se pojavi pri dvigovanju roke nad višino ramen, pri nenadnih vodoravnih gibih ali pri poskusu, da roko položimo za hrbet.
Ramenski artritis je manj pogost kot artritis kolena in kolka, vendar v hujših primerih lahko zahteva operacijo. Pojavi se boleča in otrdela rama, ki se razlikuje po intenzivnosti. Med gibi se sliši zvok krepitacij (pokanje ali škripanje), kar je znak popolne propadanja hrustanca. Uporablja se konzervativno ali operativno zdravljenje.
Kdaj k zdravniku?
Če niste prepričani o vzroku bolečine v rami ali če ne razumete posebnih priporočil za zdravljenje vašega stanja, poiščite zdravniško pomoč. Zdravljenje bolečine v ramenih mora biti usmerjeno na specifičen vzrok težave. Nekateri znaki, ki kažejo na potrebo po medicinskem posegu, so:
- nezmožnost nošenja predmetov ali uporabe roke pri vsakodnevnih dejavnostih,
- poškodbe, ki povzročajo deformacijo ramenskega sklepa,
- bolečine v ramenih, ki se pojavijo ponoči ali med počitkom,
- bolečine v rami, ki trajajo več dni (več kot 10 dni),
- nezmožnost dviga roke,
- oteklina ali podplutba okrog ramenskega sklepa,
- znaki okužbe ali vnetja, vključno z rdečico in toploto,
- vsi drugi neobičajni simptomi v predelu ramenskega sklepa in gibanja.
Zdravljenje boleče rame
Zdravljenje bolečine v zapestju je v celoti odvisno od vzroka težave, zato je natančna diagnoza velikega pomena. Če niste prepričani o vzroku bolečine ali resnosti svojega stanja, poiščite zdravniško pomoč pred začetkom kakršnega koli zdravljenja. Cilj zdravljenja je zmanjšati bolečino in preprečiti nadaljnjo okorelost in disfunkcijo ramenskega sklepa.
Pomagajo vam lahko zmerna aktivnost in počitek, led in/ali toplota, raztezanje mišic in kit, ki obdajajo sklep, fizikalna terapija, protivnetna zdravila, injekcija kortizona in predvsem zdravljenje, ki poteka po navodilih zdravnika. Za lajšanje bolečin v ramenih vam predstavijo tudi primere vaj. Ne trpite bolečin, ker se te navadno poslabšajo. Pojdite do zdravnika, saj lahko le on postavi natančno diagnozo.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV