Pogosto govorimo o užitkih, ki nam jih prinašajo (varni) spolni odnosi, le malokrat pa se tako v družbi kot tudi sicer pogovarjamo o bolečinah, ki so lahko pri tem prisotne. Blage bolečine pri spolnem odnosu so lahko normalen pojav, a če se bolečina stopnjuje, hkrati pa postane med spolnim odnosom že skoraj nevzdržna, je ne smemo jemati kot nekaj samoumevnega. Ginekologinja Lauren Streicher trdi, da se vzroki za krče in bolečine lahko skrivajo v marsikaterem stanju. Za portal TheHealthy sta omenjena zdravnica in še ena ginekologinja Susan S. Khalil razkrili najpogostejše razloge, zaradi katerih se lahko pojavijo omenjene bolečine.
Če se zgodi redko, je to verjetno mišični krč
Med orgazmom se mišice v medeničnem dnu - mišice, ki podpirajo medenične organe, vključno z maternico, mehurjem in rektumom - zategnejo in nato sprostijo."Ta izpustitev je del prijetnega občutka orgazma," pravi dr. Streicher. Toda tako kot katera koli druga mišica se lahko tudi ta območja krčijo in ne sprostijo v celoti, kar lahko povzroči blage krče po spolnem odnosu. Streicherjeva še poudarja, da tovrstni krči niso boleči, so pa lahko nekoliko neprijetni, a vsekakor tu ni govora resnejših bolečinah.
Susan S. Khalil, zdravnica in direktorica zavoda Mount Sinai Health System, pri tem dodaja, da lahko pride do blagih ali tudi bolj bolečih krčev zaradi grobega seksa, pri katerem spolni organ bolj udarja ob steno maternice. Zdravnica še poudarja, da lahko pri nekaterih ženskah tudi določeni položaji izzovejo neprijetne občutke, posledično pa tudi krče.
Bolečine pred menstruacijo niso neobičajne
Ženska se lahko pred menstruacijo že tako soočajo z marsikatero tegobo, nekatere pa imajo zaradi bolečin pred menstruacijo in zaradi tako imenovanega pred menstrualnega sindroma lahko tudi bolečine med spolnim odnosom. "Nekatere ženske so občutljivejše pred menstrualnim ciklom, posebej pa med njim," pravi dr. Khalil.
Bolečine in krči lahko nakazujejo težave s črevesjem
Bolečine in krče lahko povzročijo tudi različne težave s črevesjem, kot je sindrom razdražljivega črevesja ali Crohnova bolezen, pravi dr. Khalil. Kronične težave s črevesjem lahko sčasoma vplivajo na delovanje mišic medeničnega dna, kar vodi v napenjanje in krče, ki se ne sprostijo v celoti, kot bi se morali. Omenjena zdravnica še pravi, da je razlog lahko tudi sila preprost - že denimo hudo zaprtje ali napenjanje lahko med spolnim odnosom sproži krče in bolečine v trebuhu, posledično pa niso toliko povezani s spolnim odnosom, temveč bolj s črevesjem.
Težava se lahko skriva v medeničnem dnu
"Pri nekaterih ženskah, ki imajo bolečine med spolnim odnosom in po njem, je lahko prisotna disfunkcija medeničnega dna," pravi dr. Streicher. Obstaja veliko stanj, ki lahko povzročijo, da pride do disfunkcije medeničnega dna, zato Streicherjeva poudarja, da je v primeru, da se bolečine in krči med spolnim odnosom ponavljajo, pomembno, da obiščemo svojega ginekologa in odkrijemo vzrok. V primeru, da je težava prav v medeničnem dnu, bolečina med spolnim odnosom namreč ne pojenja, temveč se sčasoma stopnjuje.
Razlog je lahko v materničnih fibroidih (miomih) ali v cistah na jajčnikih
Maternični fibroidi oz. miomi, predvsem pa ciste na jajčnikih, niso tako redek pojav pri ženskah. Pri miomih je največkrat govora o benignih (lahko a so tudi maligni!) izrastkih v maternici, ki so, kot že rečeno, pogosti in asimptomatski. Mnoge ženske z miomi velikokrat sploh ne vedo, da jih imajo. Povzročajo lahko zaprtje in bolečino med spolnim odnosom. Ciste na drugi strani pa so tako imenovane vrečke, ki so napolnjene s tekočino in rastejo v jajčnikih ali na njihovi površini. Eni in drugi, torej tako miomi kot ciste, so največkrat benigni, predvsem pa povzročajo marsikatero težavo, med drugim tudi resne bolečine med spolnim odnosom.
Bolečine med spolnim odnosom lahko nakazujejo na endometriozo
Endometrioza je stanje, pri katerem tkivo, s katerim je obložena maternica, začne rasti tudi na drugih mestih medeničnega območja, pravi dr. Khalil. "Včasih se infiltrira v oskrbo z živci v medenici ali na jajčnikih in z gibanjem sproži boleč cikel," pravi. "Pri nekaterih ženskah je to lahko zelo huda bolečina," še dodaja. Endometrioza se lahko nahaja kjer koli v medeničnem predelu, vendar je prisotna predvsem v spodnjem delu trebuha, nahaja pa se lahko na eni ali drugi strani.
Tudi pretekle travme lahko igrajo bistveno vlogo
Bolečina, ki je prisotna pri spolnem odnosu, je lahko na eni strani pri travmah povezana s fizičnim aspektom, na drugi strani pa ima lahko popolnoma psihično noto. Dr. Khalil opozarja, da se lahko travma, ki jo je doživela ženska, pojavlja v številnih zapoznelih oblikah, zato mnoge predstavnice takšne ali drugačne bolečine niti ne povežejo z njo. Bolečine se lahko pojavljajo le v določenih situacijah, lahko pa se ponavljajo. Če obstaja psihološka osnova za bolečine, do katerih pride med spolnim odnosom, je pomembno, da poiščemo psihološko podporo in ustrezno strokovno pomoč.
V primeru ponavljajočih se bolečin in krčev se obvezno posvetujte s svojim ginekologom
Kot že omenjeno, če se bolečine pojavljajo le občasno, ali pa opazimo, da se pojavijo denimo pred menstruacijo, vsekakor ni razloga za preplah. Če pa se bolečina in krči ponavljajo, pa je dobro, da obiščemo svojega ginekologa, ki bo odkril pravi razlog za ponavljajočo se težavo. Blaga neprijetnost in občasne rahle bolečine niso tako redke, a resnejše bolečine vsekakor ne bi smeli jemati kot nekaj samoumevnega, sploh pa ne kot del lepega spolnega odnosa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV