Vizita.si
Vrat

Simptomi in bolezni

6 razlogov za bolečino v vratu

N.R.A.
25. 08. 2021 05.00
1

Togost in bolečina v vratu sta zelo pogosti težavi, ki se pojavita pri kateri koli starosti. Lahko sta posledica krčenja mišic, vsekakor pa lahko otežujeta gibanje in ustvarjata neprijetne občutke. Poglejmo si, kateri so najpogostejši razlogi za bolečino v vratu.

Miogena togost vratu

Posledica je prirojena krajša mišica v vratu. Vzrok je lahko miozitis, torej vnetje mišic v embrionalni fazi, ali hematom, ki se je pojavil med porodom. Pogosto se sam resorbira brez posledic, včasih pa ostane vlaknasta brazgotina, ki povzroči skrajšanje mišic. Simptomi miogene togosti vratu so prepoznavni že na prvi pogled: vrat je ukrivljen, prisotni so bolečina in težki gibi. Bolezen diagnosticiramo z ultrazvokom. Zdravimo jo s kirurškim posegom, pri katerem pride do rezanja skrajšane mišice, tako da se ji povrne normalna dolžina.

Gre za krčenje mišic, ki ga povzroča nenaden gib.
Gre za krčenje mišic, ki ga povzroča nenaden gib. FOTO: Dreamstime

'Običajna' togost vratu

Gre za krčenje mišic, ki ga povzroča nenaden gib, najpogosteje zaradi napačnega položaja med spanjem ali zasoplostjo. Lahko je povezana z osteoartritisom ali kilo. Pri tem obstajajo hude bolečine in težave pri gibanju, pogosto celo nepremičnost. Bolečina se pojavi in ​​nenadoma izgine. Zdravi se z antikonvulzivi, običajno pa je dovolj le nekaj dni počivanja. Precej dober učinek z minimalnimi neželenimi učinki ima paracetamol, ki ga je treba jemati ob prvih simptomih. Pred uporabo pa natančno preberite navodilo za uporabo in se o tveganjih in neželenih učinkih posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Včasih lahko pomaga tudi masaža. Če bolečina v enem tednu ne mine, je najbolje, da se obrnete na strokovnjaka.

Osteoartroza je degenerativna bolezen sklepov.
Osteoartroza je degenerativna bolezen sklepov.FOTO: Dreamstime

Osteoartritis zatilnice

Osteoartroza je degenerativna bolezen sklepov, ki se pojavi kot posledica degenerativnih sprememb sklepnega hrustanca. Zaradi poškodbe (degeneracije) sklepnega hrustanca pride do sprememb oblike sklepnih teles (skodelic in glavic), pri čemer je možno tvorjenje kostnih bodic in posledično vnetje mehkih tkiv v neposredni bližini sklepa. Skoraj vedno se bolezen pojavi pri starejših od petdeset let, lahko pa se pojavi tudi prej. Degenerativne bolezni imajo kroničen potek – lahko jih sproži neka začetna travma, vendar to ni neposreden vzrok. Simptomi, ki se pojavijo, so omotica, glavobol in otrdelost vratu. Natančno diagnozo lahko postavimo z ultrazvokom. Najučinkovitejše zdravljenje je gimnastika (krožni gibi vratu). V akutni fazi bolezni lahko jemljete zdravila proti bolečinam in mišične relaksante. Obstajajo tudi zdravila proti artrozi, ki delujejo na hrustanec sklepov in pomagajo ustaviti bolezen.

Kaj se dogaja, ko pokate členke v prstih in vratu?
Preberi še
Kaj se dogaja, ko pokate členke v prstih in vratu?

Hernija diska

Kila se pojavi, ko se elastična struktura, ki deluje kot 'blazina' med dvema vretencema, deformira, premakne z mesta in pritisne na korenine živcev hrbtenjače. Ta pritisk povzroča hude bolečine v vratu in rokah. Zdravljenje hernije diska temelji na rehabilitacijskih vajah in protivnetnih zdravilih, pri kili vratu pa bo morda treba vrat imobilizirati s posebnim trdim ortopedskim ovratnikom. Če bolečina ne preneha, je potrebna operacija.

Ciste na vratu so prisotne že od rojstva in so posledica sprememb v razvoju struktur v embrionalni fazi.
Ciste na vratu so prisotne že od rojstva in so posledica sprememb v razvoju struktur v embrionalni fazi.FOTO: iStock

Ciste na vratu

Ciste na vratu so prisotne že od rojstva in so posledica sprememb v razvoju struktur v embrionalni fazi. Majhne vrečke lahko ostanejo prazne vse življenje ali prerastejo v prave ciste, napolnjene s tekočino. Najpogosteje se nahajajo ob strani vratu. V primeru, da se vnamejo, začnejo ustvarjati težave. Vnetje se lahko pojavi pri kateri koli starosti. Pojavijo se otekline in hude bolečine, nastanejo pa luknjice, iz katerih izhaja tekočina. Največjo nevarnost predstavlja okužba. Vnete ciste zdravimo z antibiotiki, težavo pa lahko vsekakor rešimo le s kirurškim posegom.

Otekanje bezgavk

Gre za akutno vnetje bezgavk na vratu, ki je lahko posledica motenj v grlu, ustih ali ušesih. Na strani vratu se pojavi eden ali več otečenih vozličkov. Bolečina je omejena, včasih pa močna. Oteklina lahko traja veliko dlje kot bolezen, ki jo je povzročila. Diagnozo postavi zdravnik po natančnem pregledu in palpaciji bolečega dela. Zdravi se s protivnetnimi zdravili, v resnejših primerih pa z antibiotiki.

Povzeto po Ordinacija.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650