Zakaj se pojavijo ciste?

SIMPTOMI IN BOLEZNI

Zakaj se pojavijo ciste?

N.R.A.
05.05.2024, 4:55
0

Cista je majhen 'žepek' tkiva, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo ali z drugo snovjo. Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih (bolezenskih) stanj. Običajno so ciste benigne, vendar včasih potrebujejo tudi zdravljenje, še posebej, če se pojavijo zapleti. Poglejmo vse, kar morate vedeti o cistah.

Cista je vrečki podoben 'žepek' membranskega tkiva, ki vsebuje tekočino, zrak ali druge snovi. Ciste lahko rastejo skoraj povsod v telesu ali pod kožo. Obstaja veliko vrst cist. Večina cist je benignih ali nerakotvornih.

Ciste
Ciste / FOTO: AdobeStock

Ali cista potrebuje zdravljenje, je odvisno od številnih dejavnikov, vključno z:

- vrsto ciste,

- lokacijo ciste,

- ali cista povzroča bolečino ali nelagodje,

- ali je cista vneta ali okužena.

Če niste prepričani, ali imate bolezen kože, obiščite dermatologa.

Kako prepoznati cisto?

Cista se lahko pojavi kot izboklina na vaši koži. Lahko se tudi občuti kot majhna bulica, če raste tik pod kožo. Nekatere ciste rastejo globoko v telesu, kjer jih ne čutite in ne vidite. Vendar pa lahko povzročijo druge simptome ali so z njimi povezane.

Na primer, ciste na jajčnikih, ki so lahko posledica sindroma policističnih jajčnikov, lahko povzročijo težave z jajčniki in reproduktivno funkcijo. Policistična ledvična bolezen, ki povzroči nastanek cist v ledvicah, lahko negativno vpliva na delovanje ledvic.

Ciste
Ciste / FOTO: AdobeStock

Ciste običajno rastejo počasi in imajo gladko površino. Lahko so majhne ali zelo velike. Večina cist ni bolečih. Običajno ne povzročajo težav, razen če so okužene, zelo velike, udarjajo v živec ali krvno žilo in/ali rastejo na občutljivem območju, kjer denimo vplivajo na delovanje organov. 

Kje se pojavijo ciste?

Ciste se lahko oblikujejo na različnih delih telesa:

Koža: Kožne ciste, kot so epidermoidne in pilarne ciste, se pogosto pojavijo na lasišču, obrazu, vratu, hrbtu ali prsih. Kažejo se kot majhne, okrogle zatrdline pod kožo.

Jajčniki: Ciste jajčnikov so vrečke, napolnjene s tekočino, ki se razvijejo na jajčnikih ali znotraj njih. Včasih lahko povzročijo bolečino ali nelagodje in lahko vplivajo na ženski menstrualni ciklus in plodnost.

Ledvice: Ledvične ciste so običajno nekancerozne vrečke, napolnjene s tekočino, ki se lahko razvijejo na površini ali znotraj ledvic. V večini primerov so neškodljive in jih ni treba zdraviti, razen če povzročajo simptome ali se povečajo.

Prsi: Ciste na prsih so pogoste pri ženskah in lahko povzročijo grudice ali nelagodje. Običajno so napolnjene s tekočino in se pogosto pojavijo zaradi hormonskih sprememb.

Ciste
Ciste / FOTO: AdobeStock

Zakaj se pojavijo ciste?

Ciste se lahko oblikujejo zaradi različnih razlogov, na primer:

Zamašene žleze ali kanali: Veliko cist je posledica obstrukcije žlez ali kanalov v telesu. Ko je normalen pretok tekočin oviran, kopičenje povzroči nastanek ciste.

Okužba: Okužbe lahko sprožijo razvoj določenih vrst cist. Na primer, lojna cista lahko nastane, ko se okuži lasni mešiček ali lojna žleza.

Kronično vnetje: Dolgotrajno vnetje lahko prispeva k nastanku cist. Vnetna stanja lahko povzročijo rast cist v organih ali tkivih.

Hormonske spremembe: Nihanja ravni hormonov lahko vplivajo na razvoj cist, zlasti na jajčnikih in dojkah.

Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami
PREBERI ŠE

Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami

Vrste cist

Epidermoidne ciste: To so majhne, benigne ciste, ki nastanejo pod površino kože. Pogosto vsebujejo gost, sirast material.

Ganglijske ciste: Ganglijske ciste so nekancerozne bule, ki jih običajno najdemo na sklepih ali kitah, običajno v zapestju ali roki.

Ciste lojnic: Ciste lojnic izvirajo iz zamašenih žlez lojnic v koži. Pogosto so napolnjene z rumenkastim, oljnatim materialom.

Sindrom policističnih jajčnikov: Gre za hormonsko motnjo, za katero je značilna prisotnost več cist na jajčnikih. Lahko povzroči menstrualne nepravilnosti, neplodnost in druge simptome.

Ciste
Ciste / FOTO: AdobeStock

Kdaj obiskati zdravnika zaradi cist?

Čeprav so mnoge ciste neškodljive in izzvenijo same od sebe, je v določenih situacijah potrebna zdravniška pomoč:

Hitra rast: Če se cista nenadoma poveča ali postane boleča, se morate nujno posvetovati z zdravnikom.

Vztrajni simptomi: Ciste, ki povzročajo bolečino, nelagodje ali ovirajo vsakodnevne dejavnosti, mora pregledati zdravnik.

Znaki okužbe: Če cista postane rdeča, otekla, občutljiva ali začne odvajati gnoj, je potrebna zdravniška pomoč.

Sum na malignost: Če obstaja zaskrbljenost, da je cista lahko rakasta, ali če je rak v družinski anamnezi, je ključnega pomena, da poiščete zdravniško pomoč.

Ciste se lahko pojavijo na različnih delih telesa iz različnih razlogov. Medtem ko je večina cist neškodljivih, lahko nekatere zahtevajo zdravniško oceno in zdravljenje.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Dodatni viri: healthline