Cistična pljučna bolezen je redka. Večina odraslih, ki jo dobijo, ima eno od štirih vrst:
Limfangioleiomiomatoza
Do te vrste pride, ko mišične celice v pljučnem tkivu rastejo izpod nadzora in tvorijo ciste, ki sčasoma poškodujejo vaše pljučno tkivo. Večinoma prizadene ženske, stare od 20 do 40 let.
Zdravniki verjamejo, da ima pri tem vlogo estrogen. Bolezen se lahko poslabša med menstruacijo in nosečnostjo ter po uporabi kontracepcijskih tablet z estrogenom. Najpogostejši simptomi so:
- Bolečina v prsnem košu.
- Utrujenost.
- Močan kašelj (lahko krvav).
- Zasoplost.
- Piskajoče dihanje.
Lahko se vam tudi nabere tekočina v prostoru med pljuči in steno prsnega koša, težava se imenuje plevralni izliv. Lahko vam je težko zajeti sapo. Tekočina se lahko nabere tudi v trebuhu, nogah in stopalih.
Lahko pride do kolapsa pljuč, če cista raztrga sluznico pljuč. Kolaps pljuč se zgodi, ko zrak uhaja v prostor med pljuči in steno prsnega koša ter splošči del pljuč. To je nujno stanje in zahteva takojšnje zdravljenje.
Bolezen se lahko sčasoma poslabša. Če se to zgodi, boste morda potrebovali kisikovo terapijo.
Histiocitoza pljučnih Langerhansovih celic
Večinoma se pojavi pri mladih odraslih, ki kadijo ali so nekdanji kadilci. V zgodnjih fazah morda ne boste imeli nobenih simptomov, če pa že, lahko vključujejo blago težko dihanje in kašelj. Kasneje bi lahko imeli težave, kot so:
- Bolečina v prsnem košu.
- Vročina.
- Nočno potenje.
- Utrujenost.
- Izguba teže.
Bolezen se začne, ko kemikalije v cigaretnem dimu povzročijo nenormalno rast celic v pljučih. Ko se bolezen poslabša, nastanejo brazgotine, tkivo pa postane togo in debelo. Morda boste težje vdihnili dovolj zraka in zadihali se boste tudi med običajnimi aktivnostmi. Lahko povzroči kolaps pljuč, včasih večkrat.
Birt-Hogg-Dubéjev sindrom
To vrsto povzroča nenormalen gen, ki ga podedujete od starša, ki ima to bolezen. Lahko ga dobite tudi, če pride do sprememb na enem od vaših genov oziroma do genske mutacije. Genetski testi lahko pokažejo, ali ga imate.
Simptomi se običajno pojavijo, ko ste stari 20 ali 30 let. Majhne kožne izbokline na obrazu so najpogostejši znaki. Te izbokline so benigni tumorji (ne rak) v lasnih mešičkih. Lahko jih imate tudi na vratu, ušesih ali zgornjem delu telesa.
Približno 80 odstotkov ljudi s to vrsto ima pljučne ciste. Ciste običajno ne povzročajo simptomov in vaša pljuča delujejo normalno. Zdravljenje je odvisno od simptomov, ki jih imate.
Limfna intersticijska pljučnica
Je izjemno redka. Zdravniki menijo, da je ta bolezen odziv na nekaj v okolju ali na drugo bolezen. Lahko se pojavi, če imate tudi avtoimunsko bolezen, zlasti Sjögrenov sindrom. V tem stanju vaš imunski sistem, obramba telesa pred mikrobi, napade žleze, ki proizvajajo vaše solze in slino.
Približno dvakrat več žensk kot moških dobi to obliko. Običajno se diagnosticira, ko ste stari med 52 in 56 let. Običajna simptoma sta kašelj, ki se poslabša, in kratka sapa. Zdravnik vam bo morda predlagal zdravljenje s steroidi za zmanjšanje vnetja.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV