Vizita.si
angina

Simptomi in bolezni

Gnojna angina: prepoznajte znake, preden pride do zapletov

N.R.A.
22. 10. 2024 04.04
0

Kakšni so simptomi gnojne angine, kako prepoznati znake in kakšno je zdravljenje?

Angina je pogosto vnetje, ki prizadene predvsem majhne otroke, pa tudi odrasle. Med požiranjem ali brez njega se pojavi bolečina v zadnji steni žrela. Ker se pojavlja v hladnejših mesecih, jo lahko poljubno imenujemo sezonska bolezen, piše krenizdravo. Gnojna angina ali faringitis je akutni vnetni sindrom žrela, ki ga povzročajo različni mikroorganizmi. Je vnetje, ki prizadene žrelo in mandlje.

Kako prepoznati angino in kdaj k zdravniku?
Preberi še
Kako prepoznati angino in kdaj k zdravniku?

Glede na izvor je lahko angina primarna ali sekundarna. Primarna angina je neodvisna bolezen, za katero je značilno vnetje v samem žrelu. Sekundarna angina se pojavi kot posledica zapletov druge bolezni, kar prispeva k oslabitvi imunosti. Najpogostejše so virusne okužbe zgornjih dihalnih poti. Večina vzrokov je nalezljive narave. Daleč najpogosteje jo povzroči virus ali bakterija. Manj pogosta vzroka sta absces in epiglotitis.

Angina
AnginaFOTO: AdobeStock

Glavne značilnosti faringitisa so vneto grlo, oteženo požiranje, glavobol, spremembe na mandljih, obložen jezik in povečanje regionalnih bezgavk. Pri gnojni angini je inkubacijska doba bolezni kratka, približno 1 do 3 dni. Vnetje je večinoma posledica oslabljene imunosti in ga pogosto spremlja povišana telesna temperatura. Prenaša se kapljično z okužene osebe, ki kašlja, kiha ali govori in izloča povzročitelje bolezni v svoje okolje.

Ublažite razbolelo grlo na naraven način
Preberi še
Ublažite razbolelo grlo na naraven način

Simptomi gnojne angine:

- vneto grlo, ki se lahko razširi na ušesa in oteži požiranje,

- rdečina v grlu.

- povečane tonzile z belimi pikami na njih,

- neprijeten zadah,

- izguba apetita,

- povišana telesna temperatura nad 38,5 C (pojavi se lahko tudi gnojna angina brez temperature),

- otekle bezgavke pod čeljustjo in na vratu,

- glavobol,

5 zmot o prehladnih obolenjih, ki jim nasedate
Preberi še
5 zmot o prehladnih obolenjih, ki jim nasedate

- izguba glasu ali spremembe glasu,

- izpuščaj na koži ali v ustih,

- izcedek iz nosu in kašelj,

- rdečina in oteklina mehkega neba,

- vnetje sluznice oči,

- slabost in bruhanje,

- utrujenost,

- bolečine v trebuhu (pri otrocih).

Angina
AnginaFOTO: AdobeStock

Koga prizadene gnojna angina? 

Poleg otrok je ta bolezen pogosta tudi pri odraslih z oslabljeno imunostjo. Zanimivo je, da ne vpliva na starejšo populacijo. Starost bolnikov običajno ne presega 35 let. Diagnozo postavimo z brisom žrela ali krvnim testom. Bris naredimo ob sumu na bakterijsko vnetje, krvni test pa odpravi dvom, ali gre za virusno ali bakterijsko okužbo.

Pogosta jesenska obolenja in kako se jim izogniti
Preberi še
Pogosta jesenska obolenja in kako se jim izogniti

Ko gre za gnojno angino, vedno predpišejo antibiotik. Za odrasle je enako kot za otroke. Pomembno je počivati, piti veliko tekočine in se izogibati začinjeni in trdi hrani. Jejte juhe, pireje in kaše.

Kako se obvarovati pred jesenskimi virozami?
Preberi še
Kako se obvarovati pred jesenskimi virozami?

Glavno zdravljenje gnojne angine pri odraslih vključuje prejemanje antibakterijskih zdravil, ki zmanjšujejo tveganje za revmatično vročino, z uporabo brizge z iglo. Če vam je predpisan antibiotik in po treh dneh ni vidnega napredka, ga je treba zamenjati.

Gnojna angina
Gnojna anginaFOTO: AdobeStock

Gnojna angina je nalezljiva bolezen, ki se prenaša na več načinov: po zraku, kapljično, od bolne osebe ali prenašalca, z aktiviranjem lastnih mikroorganizmov v telesu po oslabitvi imunskega sistema, pod vplivom okoljskih dejavnikov: hipotermija, vdihavanje prahu in dima iz različnih virov.

Nenehen prehlad morda nakazuje to
Preberi še
Nenehen prehlad morda nakazuje to

Zdravljenje gnojne angine

Nekatere metode zdravljenja so že bile omenjene. Pri večini ljudi je treba virusne okužbe zdraviti samo s paracetamolom, da bi znižali povišano telesno temperaturo (gnojna angina brez antibiotikov). Koristen je tudi aspirin, vendar ga ne smejo jemati mlajši od 16 let. Ko gre za bakterijsko okužbo in so vam predpisani antibiotiki, je pomembno, da predpisani odmerek dokončate.

Kako očistiti zamašen nos?
Preberi še
Kako očistiti zamašen nos?

Odstranitev mandljev je potrebna pri tistih bolnikih, ki trpijo zaradi ponavljajočih se hudih in dolgotrajnih okužb. Če ste imeli dolgotrajno gnojno vnetje mandljev več kot petkrat v enem letu, boste morda morali odstraniti mandlje. Vendar se danes ta praksa izvaja veliko manj pogosto kot prej. Najboljše priporočilo za hitro okrevanje je zagotovo topel čaj in počitek.

Vir: krenizdravo

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631