Vizita.si
ščitnica

Simptomi in bolezni

Za to boleznijo naj bi zbolela vsaka peta ženska

N.R.A.
15. 07. 2024 04.21
0

Zagotovo ste že slišali za marsikatero bolezen ščitnice, malo manj poznan pa je Hashimotov tiroiditis. Kaj je omenjena bolezen, kako prepoznamo znake in na kaj moramo biti pozorni, si lahko preberete v nadaljevanju.

Določene simptome nekateri jemljejo kot običajen del življenja, kljub temu da so vse prej kot normalni. Govorimo denimo o kronični utrujenosti, refluksu želodca, bolečini sklepov, nezmožnosti izgube teže, kroničnem izpadanju las in depresivnem razpoloženju. Za vsemi omenjenimi simptomi se navadno skriva Hashimotov tiroiditis

Ščitnica
Ščitnica FOTO: Dreamstime

Kot pišejo na portalu miss7drava, je blogerka Katie Wells na svoji platformi delila izkušnje z omenjeno boleznijo: "Imam Hashimotov tiroiditis, avtoimunsko bolezen, za katero je značilno, da telo nenamerno 'napada' ščitnico. Moja pot do diagnoze je bila dolga in boleča. Dolgo časa sem imela simptome, za katere sploh nisem vedela, da so povezani s ščitnico." je Katie opisala svojo izkušnjo in pot od simptomov do diagnoze ter zdravljenja Hashimotovega sindroma. 

Kako prepoznati motnje ščitnice?
Preberi še
Kako prepoznati motnje ščitnice?

Kaj je Hashimotov tiroiditis? 

Hashimotov tiroiditis je ena najpogostejših avtoimunskih bolezni na svetu. Znan je tudi kot avtoimunski tiroiditis ali kronični limfocitni tiroiditis. Ščitnica je žleza v obliki metulja, ki se nahaja na dnu vratu. Proizvaja hormone, ki uravnavajo metabolizem. Zaradi tega lahko težave s ščitnico povzročijo povečanje telesne mase ali, nasprotno, izgubo teže, pa tudi občutek prekomerne toplote (prekomerno delovanje ščitnice) ali mrazu (slabo delovanje ščitnice). 

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Profimedia

V študiji, ki so jo opravili v ZDA, so ugotovili, da omenjena bolezen prizadene desetkrat več žensk kot moških. Čeprav bo večina žensk diagnosticirana med 30. in 50. letom starosti, lahko ženske katere koli starosti razvijejo težave s ščitnico. Konservativne ocene so, da bo vsaka peta ženska v določenem obdobju v življenju zbolela za Hashimotovo ali drugo vrsto bolezni ščitnice. 

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno
Preberi še
11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno

Ženske so bolj nagnjene k težavam s ščitnico in avtoimunskim boleznim, na splošno naj bi bilo tako zaradi kombinacije hormonov in genetike v kombinaciji z okoljskimi dejavniki. Simptomi Hashimotovega tiroiditisa se pogosto zamenjujejo s simptomi hipotiroidizma. Premalo aktivna ščitnica vodi do simptomov, kot so utrujenost, izpadanje las in suha koža. Če pa imate tudi avtoimunsko komponento, obstaja večja verjetnost kronične bolečine ali z njo povezanih avtoimunskih motenj. 

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?
Preberi še
Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Znaki ali simptomi, ki so pogosti pri Hashimotovem tiroiditisu, so: golša ali otekanje vratu, povečanje telesne teže, suha koža, težave pri požiranju, pogosto vneto grlo, izpadanje las, visok holesterol, mišična oslabelost, utrujenost, nizek srčni utrip, nizka bazalna temperatura, občutljivost na mraz, zaprtje, bolečina v sklepih in okorelost, depresija in nihanje razpoloženja v spominu in slabe kognitivne sposobnosti, močne menstruacije, neplodnost ali nagnjenost k splavu in denimo manjšana toleranca do vadbe ali aktivnosti. 

Vaša ščitnica premalo deluje?
Preberi še
Vaša ščitnica premalo deluje?

Kaj povzroča Hashimotov tiroiditis? 

Hashimotov tiroiditis se pojavi, ko imunski sistem pomotoma napade ščitnico. To se lahko zgodi iz enega ali več razlogov, vendar so ti dejavniki tveganja najpogostejši: genetika ali družinska anamneza, sprožilci okolja (prehrana, stres, toksini, kemikalije, onesnaženost zraka itd.), napake v črevesju, hormonski sprožilci, nekatere druge avtoimunske motnje – denimo diabetes tipa 1, celiakija, revmatoidni artritis in ostalo ter virusne okužbe. 

Vaša ščitnica premalo deluje?
Preberi še
Vaša ščitnica premalo deluje?

Zdravila za Hashimotov tiroiditis ni. Avtoimunske bolezni ne morejo izginiti, lahko pa pridejo v remisijo. Ne morete pričakovati, da se boste po nekaj dneh ali tednih počutili povsem normalno, vendar bodo spremembe, ki jih naredite, dolgoročno koristne za vas. Če opazite simptome, obiščite svojega zdravnika, ki vam bo lahko postavil natančno diagnozo, hkrati pa začel z izvajanjem ustrezne terapije. 

Vir: miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662