Vizita.si
Bolečina v hrbtu

Zdravje

Kila običajno nastane v predelu, kjer mišice trebušne stene oslabijo

N.R.A.
28. 08. 2020 06.00
0

Hernija, ki ji pogovorno rečemo kila, je izbočenje dela črevesja skozi šibki del trebušne stene. Dejavnika tveganja sta predvsem debelost in dvigovanje težkih bremen. Delimo jih na podlagi mesta, kjer se pojavijo. Katere vrste poznamo in kako lahko ukrepamo?

Kila nastane navadno v predelu, kjer mišice trebušne stene oslabijo. Razmik oslabelih mišic povzroči zvišan pritisk v trebušni votlini ob dvigovanju bremen, ob vztrajnem kašlju ali napenjanju med iztrebljanjem. Skozi oslabele mišice se izboči kila, katera lahko vsebuje maščobno tkivo ali del črevesja. Kile so pogoste pri moških, ki opravljajo težka fizična dela. 

Delimo jih na mesto, kjer se pojavijo, pri čemer so nekatere pogostejše pri moških druge pa pri ženskah. 

Umbilikalna hernija ali popkovna kila
Umbilikalna hernija ali popkovna kila FOTO: Dreamstime

Ingvinalna hernija ali dimeljska kila 

Tovrstna kila nastane, ko del črevesja zdrsne skozi dimeljski kanal, ki je šibko mesto v trebušni steni. Vidi se kot oteklina v dimljah ali mošnji. Pojavlja se največkrat pri moških, zelo redko pa pri ženskah. 

Femorana hernija ali stegenska kila

Stegenska kila nastane v dimljah, kjer stegenska arterija in vena prehajata iz medenice v stegno. Pogosta je pri ženskah s preveliko telesno težo in ženskah, pri katerih je tudi zaradi drugih razlogov trebušna mišica oslabljena. 

Umbilikalna hernija ali popkovna kila

Nekateri dojenčki se rodijo s popkovno kilo, ki se razvije za popkom. Tudi tovrstne kile se lahko pojavijo pri ženskah s preveliko telesno težo.

Druge vrste kil so še epigastrična kila, ki se razvije med popkom in prsnico. Epigastrična kila se trikrat pogosteje pojavi pri moških kot pri ženskah. Pooperativna kila nastane po operaciji trebuha v predelu brazgotine. 

Kako si lahko pomagamo?

Kilo zdravnik največkrat zatipa med pregledom trebuha ali dimelj. Tudi majhne kile zahtevajo zdravljenje, da se prepreči morebitno zadrgnjenje črevesja. Vrsta posega je odvisna od velikosti kile, od starosti bolnika ter seveda od splošnega zdravstvenega stanja. Nekatere kile lahko operativno odstranijo v lokalni anesteziji. Popkovne kile pri dojenčkih navadno ne zdravijo, saj običajno izginejo do petega leta starosti. Operativno zdravljenje je učinkovito, a se kila lahko ponovno pojavi. 

Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, Dr. Miriam Stoppard 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650