Vizita.si
Menopavza

Simptomi in bolezni

Kateri so prvi simptomi menopavze?

S.V.
18. 11. 2020 06.00
0

Že v obdobju pubertete in kasneje v obdobju menopavze doživljajo ženske hormonske spremembe, ki se kažejo v nihanju razpoloženja, težavah s kožo, spremembah teže in hrepenenju po določeni hrani, vplivajo pa lahko tudi na spolno življenje. Nekatere ženske to obdobje mirno prekrmarijo, medtem ko lahko za druge vsak nov hormonski val pomeni pravi brodolom.

Večina žensk najbolj izrazite hormonske spremembe občuti po 45. letu. Nanje vpliva nihanje hormonov in to mnoge močno prizadene. Včasih hormonske spremembe privedejo celo do tega, da ima posameznica občutek izgube nadzora nad svojim življenjem. Takšno stanje lahko pripelje tudi do tesnobe in depresije. Razveseljiva novica je, da obstaja veliko možnosti, kako lahko spremenite svoje počutje in z majhnimi koraki pripomorete k boljšemu razpoloženju ter omilite simptome menopavze. 

Obstaja veliko možnosti, da spremenite svoje počutje in z majhnimi koraki omilite simptome menopavze.
Obstaja veliko možnosti, da spremenite svoje počutje in z majhnimi koraki omilite simptome menopavze. FOTO: Arhiv naročnika

Prepoznavni simptomi menopavze

Simptomov menopavze ni težko prepoznati, saj se jih zelo hitro občuti. Boleče prsi, nelagodje, povečana telesna teža, izguba kostne mase, bolečine v sklepih, srčno-žilne motnje, suha koža, suha in pekoča nožnica, vnetje mehurja, možnost pojava demence in še mnoge druge težave so lahko simptomi, da prehajate v obdobje menopavze. Ne smemo pozabiti tudi na nihanja razpoloženja, ki so pogosto kriva za čustvene izbruhe in spore z bližnjimi. To močno vpliva na oblikovanje odnosa z okolico in tudi na splošno kakovost življenja. Do razdražljivosti in čustvenega nihanja pride zaradi sprememb ravni serotonina, ki se tvori v možganih in vpliva na občutek sreče ter zadovoljstva. 

Med prvimi znaki menopavze so tudi neredne ali močnejše menstruacijske krvavitve, navali vročine in težave s spanjem. Težave najpogosteje povzroča pomanjkanje estrogena. Gre za ženski spolni hormon, ki nastaja v jajčnikih in ki ga telo tvori vse življenje. V različnih starostnih obdobjih lahko pride do njegovega neravnovesja, kar lahko povzroči številne neprijetnosti, ki jih omenjamo zgoraj. 

Eden od prvih simptomov menopavze so tudi spremembe na koži.
Eden od prvih simptomov menopavze so tudi spremembe na koži. FOTO: Arhiv naročnika

Kako se lahko prepričate, ali je menopavza že nastopila?

Znaka, da se bližate menopavzi, sta lahko neredna menstruacija in starost, pri kateri je tudi vaša mati vstopila v menopavzo. Vedno pa se lahko po nasvet odpravite k zdravniku. Običajno se ženske odpravijo h ginekologu, ko jim prvi mesec zaostaja menstruacija in jih skrbi, saj so prepričane, da niso noseče. Pri ugotavljanju, ali je menopavza že nastopila, vam lahko pomaga tudi test, vendar ta ne nadomešča posveta pri osebnem zdravniku ali ginekologu. 

Kako lahko ublažite simptome menopavze?

K boljšemu počutju in razpoloženju lahko veliko pripomorete same. Sprehod v naravi, tek po parku, kolesarjenje ali pa bolj umirjene dejavnosti, kot so joga, meditacija in sproščanje, bodo zagotovo pozitivno vplivale na vaše počutje. Hormonska joga je ena od odličnih oblik aktivnosti v menopavzi, saj ublaži njene simptome, tako da aktivira delovanje jajčnikov in zviša raven hormonov. Karkoli boste storile za svoje fizično počutje, bo ohranjalo vašo mladost in aktivno življenje. S fizično vadbo in usmerjanjem energije v žleze aktiviramo in spodbudimo tudi ravnovesje hormonov v telesu. 

K boljšemu počutju in razpoloženju lahko veliko pripomorete same.
K boljšemu počutju in razpoloženju lahko veliko pripomorete same.FOTO: Arhiv naročnika

Pomembno je, da pazite na uravnoteženo prehrano, ki naj bo raznolika, sezonska in sveža. Prehranjujte se s polnovrednimi živili, kot so pšenica, rž, proso, ajda, riž, koruza in ječmen. Izogibajte se enostavnim ogljikovim hidratom, alkoholu in kofeinu. 

Pri navalih vročine, težavah s spanjem, vnetjih sečil in nenadni potrebi po uriniranju, bolečinah v kosteh ter zniževanju tveganja za razvoj raka na debelem črevesu in sladkorne bolezni vam lahko pomaga tudi hormonsko zdravljenje. Kot že omenjeno, vaše telo med perimenopavzo in menopavzo preneha proizvajati določene hormone, zato lahko nadomeščanje teh hormonov v obliki zdravil pomaga pri lajšanju simptomov, ima pa tudi številne druge koristi za zdravje. Hormonsko zdravljenje deluje tako, da delno nadomesti hormone, ki jih vaše telo preneha proizvajati. Med zdravljenjem lahko jemljete bodisi samo estrogen bodisi kombinacijo estrogena in progestagenov oziroma se odločite za t. i. kombinirano zdravljenje. V obdobju petih let je tveganje pri hormonskem zdravljenju za zdrave ženske zelo nizko. O zdravljenju, ki bi bilo najboljše za vas, in načinu uporabe zdravil se posvetujte s svojim ginekologom. 

Sponzorirana vsebina 

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587