Če ženska v primerni starosti nikoli ni imela menstruacije, govorimo o primarni amenoreji, v primeru izostanka menstruacije za več kot štiri mesece pri ženski, ki je če imela menstruacijo, pa o sekundarni amenoreji. Izostanek menstruacije ali amenoreja ni nujno znak resne bolezni, temveč izostanka ovulacije (sproščanja jajčnih celic), kar pomeni, da zanositev ni mogoča.
KAJ JO POVZROČA?
Primarna amenoreja je običajno posledica zapoznelega začetka pubertete, motenj rodil ali hormonskega sistema.
Najpogostejši vzrok za sekundarno amenorejo je nosečnost. Pogosto se pri doječih materah menstruacije ne vrnejo, dokler ne prenehajo dojiti.
Med pomembnejšimi vzroki za amenorejo je nezadostna telesna teža pri anoreksiji nervozi. Menstruacija največkrat izostane, če telesna teža pade za več kot 12 kilogramov pod povprečno telesno težo za določeno višino. Na izostanek menstruacije pa vplivajo tudi stres, kronična obolenja, kot je na primer bolezen ščitnice, ter dolgotrajno zdravljenje, denimo zdravljenje z nekaterimi antidepresivi. Pretirana telesna dejavnost prav tako lahko vodi v amenorejo, še posebej če indeks telesne mase pade pod 20.
Če gre za amenorejo zaradi odstranitve maternice ali amenorejo ob menopavzi, je ta seveda trajna.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Primarna amenoreja: dekle v primerni starosti nima menstruacije in razvitih spolnih znakov, kot so značilna telesna poraščenost, razvoj dojk in razširitev medenice.
Sekundarna amenoreja: nenaden ali postopen izostanek menstruacije pri ženski, ki je že imela menstruacijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV