Fibromialgija
Fibromialgija prizadene približno 2 % odraslih v ZDA. Simptomi so običajno razširjene bolečine, vključno z bolečinami v sklepih. Dejavniki tveganja so družinska anamneza, avtoimunske bolezni, srednja leta, ženski spol, virusne okužbe, debelost, stres in ponavljajoče se poškodbe. Zdravila ali posebnih preventivnih ukrepov ni, vendar lahko obvladovanje stresa, vadba in zdrava prehrana pomagajo zmanjšati tveganje.
Benigni sindrom hipermobilnosti sklepov
Ta motnja povzroča zelo gibljive sklepe, ki lahko postanejo boleči. Simptomi so bolečine v sklepih in mišicah, utrujenost, pogosti zvini, izpahi in nategi. Najpogostejša je pri otrocih in poteka v družinah. Za to motnjo ni preventive ali zdravila, vendar lahko zgodnja medicinska pomoč pomaga pri obvladovanju simptomov.
Gripa
Simptomi gripe so bolečine v sklepih, vneto grlo, suh kašelj, povišana telesna temperatura in utrujenost. Večjemu tveganju so izpostavljeni starejši odrasli, majhni otroci, nosečnice, zdravstveni delavci in ljudje s kroničnimi boleznimi. Preprečevanje gripe vključuje letno cepljenje in pogosto umivanje rok.
Postvirusni zapleti
Bolečine v sklepih brez otekanja lahko sledijo virusnim okužbam, vključno z dolgotrajno boleznijo COVID-19, fibromialgijo in mialgičnim encefalomielitisom.
Dejavniki tveganja so avtoimune bolezni, kajenje, debelost in sladkorna bolezen. Spremljanje simptomov in obvladovanje zdravstvenih stanj lahko pomaga pri lajšanju bolečin.
Kdaj se obrniti na zdravnika?
Poiščite zdravniško pomoč pri dolgotrajnih bolečinah v sklepih brez znanega vzroka, zlasti če so domača zdravila neučinkovita. Nujna pomoč je potrebna pri hudih simptomih, kot so težko dihanje, bolečine v prsih ali zmedenost.
Diagnosticiranje bolečine v sklepih brez otekanja
Diagnoza vključuje preverjanje vnetja ali poškodbe s fizičnimi pregledi, zgodovino simptomov, rentgenom, Beightonovim sistemom točkovanja fleksibilnosti, krvnimi preiskavami in testi za COVID-19.
Zdravljenje bolečin v sklepih brez otekanja
Domača zdravila in zdravljenja, ki lahko pomagajo, vključujejo:
– zdravila proti bolečinam (npr. acetaminofen),
– hidracija,
– redna vadba (razen v primeru bolezni),
– ustrezen počitek,
– higiena spanja,
– tople kopeli,
– tehnike obvladovanja stresa,
– prilagoditev prehrane (zmanjšajte vnos alkohola, kofeina in sladkorja pri mialgičnem encefalomielitisu).
Medicinska zdravljenja, ki lahko pomagajo, vključujejo:
– kognitivno vedenjsko terapija za fibromialgijo ali mialgični encefalomielitis,
– fizikalno terapijo za krepitev mišic,
– protivirusna zdravila na recept za gripo ali COVID-19.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV