Za lajšanje nočnega zobobola obstaja več priročnih metod, ki nam lahko pomagajo. Proti zobobolu se lahko borimo s protibolečinskimi sredstvi, hladnimi obkladki ali pa uporabimo ljudski recept – nageljnove žbice, ki navadno omilijo bolečino. V tem članku opisujemo nekaj namigov za samopomoč, ki vam bodo morda prišli prav.
Protibolečinska zdravila
Najpreprostejši način za lajšanje zobobola so zdravila proti bolečinam, ki jih dobite v lekarni. Ljudje imajo v domačih lekarnah najpogosteje ibuprofen ali paracetamol, ki lahko bolj ali manj učinkovito lajšata bolečine pri blagih zobobolih. Pri jemanju protibolečinskih zdravil upoštevajte priporočeni odmerek zdravila, ki je naveden na embalaži. Če zdravila proti bolečinam ne morejo ublažiti zobobola, pojdite takoj zjutraj k zobozdravniku in prosite za pregled.
Hladni obkladki
Druga metoda lajšanja zobobola je uporaba hladnega obkladka ali povoja. Vrečko z ledom zavijte v povoj ali krpo in jo položite na obraz ali čeljust. Mraz bo zožil žile v bolečem predelu in tako zmanjšal občutek bolečine. Pomagalo bo tudi, če že imate hladno oblogo z gelom, ki jo lahko nanesete na obraz pred spanjem.
Dodatne blazine za spanje
Nekaterim ljudem v boju proti zobobolu pomaga dvignjeno vzglavje. Pod vzglavnik dodajte še eno blazino – višina vašega vratu bo lahko olajšala bolečino, da boste lahko lažje zaspali.
Kapljice proti zobobolu
V lekarnah lahko kupite tudi kapljice proti zobobolu. Vsebujejo benzokain – sestavino, ki se uporablja za površinsko anestezijo. Benzokain s svojim delovanjem omrtviči občutek bolečine in tako lajša bolečino. Pomembno opozorilo: Nikoli ne uporabljajte kapljic proti zobobolu za lajšanje bolečin pri majhnih otrocih!
Slana raztopina
Preprosta fiziološka raztopina je še en znan način za lajšanje zobobola. Slana voda ima naraven antibakterijski učinek in tako zmanjšuje vnetja. Izpiranje ust s slano vodo lahko odstrani tudi ostanke hrane, ki so se nabrali na vaših zobeh ali dlesnih.
Čaj poprove mete
Kratkoročno lahko lajšate zobobol tudi z grgranjem čaja poprove mete.
Česen
Česen je znano živilo ljudske medicine, ki lahko pomaga pri lajšanju zobobola. Alicin v česnu ima močan antibakterijski učinek, ki pomaga odpraviti bakterije v ustih.
Kateri so glavni vzroki za zobobol?
Zobna gniloba je najpogostejši vzrok za zobobol. Privede do nastanka kariesa, ki nastane, ko kisline in bakterije prebijejo zobno sklenino in začnejo gristi občutljivo tkivo znotraj zoba. Poškodba doseže zobni živec in povzroči bolečino.
Tudi vnetje sinusov lahko pri nekaterih ljudeh povzroči zobobol. Ta simptom se običajno pojavi, ko se okužba umakne proti dlesnim. Pri sinusitisu je lahko občutek bolečine in pritiska ponoči bolj izrazit.
Če vas ponoči boli zob, zjutraj obiščite svojega zobozdravnika. Domača zdravila za lajšanje bolečin so le kratkoročne rešitve. Če imate poleg zobobola še druge znake bakterijske okužbe, vam bo zobozdravnik najverjetneje predpisal antibiotike, da se znebite vnetja. Obiščite zobozdravnika tudi, ko opazite gnilobo. Nikakor ne prezrite znakov zobne gnilobe in bolečine, če se želite izogniti zapletom, kot so abscesi, bolezni dlesni in na koncu tudi izguba zob.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV