Težave s krvnim obtokom se lahko kažejo na določenih predelih telesa, ki ne delujejo optimalno. Tudi za optimalno delovanje krvnega obtoka so pomembni zdrava prehrana, gibanje in izogibanje stresu – a vemo, da to pri trenutnem tempu življenja ni tako enostavno. Če imate na splošno težave z ožiljem ali pa jih imate v družinski anamnezi, je dobro, da obiščete svojega zdravnika, ki vam bo lahko dodatno svetoval o napotkih, preventivi in kurativi. Obstaja pa tudi nekaj preprostih trikov, s katerimi lahko ugotovimo, kako dobro deluje naš krvni obtok.
Prvo mesto, kjer lahko preverite stanje krvnega obtoka, je koža pod vekami. Krvne žile na tem območju so lažje vidne, kar pomeni, da boste zlahka videli, ali se v njih 'kaj dogaja'. Kljub temu to morda ni znak, da je prekrvavitev slaba, vendar je lahko dober začetek preverjanja stanja.
Drugo mesto, kjer lahko preverite cirkulacijo, je koža. Že sama barva naše kože naj bi razkrivala, kako deluje naš krvni obtok. Če želite učinkovito preveriti, kako vaše srce črpa kri, pritisnite na del kože, da ustavite pretok krvi, in opazujte, kako hitro se vrne na to mesto, potem ko sprostite pritisk. Če traja nekaj sekund, da se barva kože normalizira, imate morda težave s cirkulacijo.
Simptomi slabe cirkulacije se lahko pojavijo tudi v dneh, ko opravljate običajna opravila. Občutek otrplosti ali mravljinčenja v okončinah lahko razkrije slabo cirkulacijo, prav tako pa tudi krči ali bolečine, ki se pojavijo v različnih delih telesa.
Krvni strdki v rokah in nogah lahko upočasnijo cirkulacijo na nevarno nizko raven. Vene kažejo tudi na težave s krvnim obtokom, ki lahko povzročijo zdravstvene težave. Bolezen perifernih krvnih žil povzroča tudi zožitev krvnih žil, kar ovira zdrav pretok krvi v pomembne organe. Diabetes je lahko tudi simptom slabe cirkulacije, zato je pomembno, da se o težavi pogovorite s svojim zdravnikom.
Kako lahko izboljšamo delovanje svojega krvnega obtoka?
Za dobro cirkulacijo pijte dovolj vode, zaželeni pa so tudi zeliščni čaji brez dodanega sladkorja. Najboljše je, da tekočino pijete ves dan enakomerno. Strokovnjaki namreč poudarjajo, da je, ko začutimo žejo, že tako rekoč 'prepozno', saj je že prišlo do dehidracije telesa. Pomembna je tudi – kot že omenjeno – pravilna prehrana . Ne izpuščajte obrokov in jejte čim več svežega sadja in zelenjave. S hrano ne pretiravajte – ne preveč ne premalo. Nespečnost in utrujenost upočasnjujeta metabolizem in s tem povečujeta občutek mraza. Poskrbite, da boste vsak dan dovolj spali, dobro pa je tudi, da ustvarite rutino, tako da hodite spat ob isti uri in ob istem času tudi vstajate.
Ko smo pod stresom, telo izloča več adrenalina in oži ožilje, zato se zaradi okvarjene cirkulacije pojavi občutek hladu. Študije so pokazale, da stres 'ohladi' telo tako, da hiperventilacija (hitro dihanje) povzroči neravnovesje pri izmenjavi kisika in ogljikovega dioksida v krvi. Zato lahko telo uravnoteži in se 'ogreje' z dihalnimi vajami in drugimi sprostitvenimi tehnikami. Za krvni obtok je dobro tudi, da nehate kaditi in piti alkohol, prav tako pa tistim, ki imajo težave s cirkulacijo, svetujejo, naj se izogibajo kofeinu.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV