Skoraj vsi so imeli drisko – toda, kaj morate storiti, ko se ta pojav dogaja redno?
Na splošno redki napadi ohlapnega, vodenega blata niso razlog za skrb. Zdravniki to občasno drisko imenujejo 'akutna driska'– kar se sliši strašljivo, vendar je pravzaprav izraz za to, kdaj se driska začne in po kratkem času izzveni. Običajno ljudje dobijo akutno drisko zaradi virusa ali bakterije ali, v manj pogostih primerih, parazita.
Toda včasih driska traja dlje kot običajno – to je stanje, znano kot kronična driska. ''Kronična driska je opredeljena kot driska, ki traja več kot štiri tedne ali se pojavlja in izginja redno v daljšem časovnem obdobju, na primer v obdobju 6 mesecev,'' pravi Christine Lee, gastroenterologinja.
Ko driska traja daljše časovno obdobje, je lahko znak, da se dogaja nekaj resnejšega in da bi moral zdravnik pogledati, kako je mogoče zdraviti težavo. Gastrologi razlagajo, kako običajno izgledajo tipični simptomi kronične driske, kaj jo lahko povzroči in kaj je mogoče storiti glede tega, da vam ne bo treba večine svojega dragocenega časa preživeti na stranišču.
Kakšni so simptomi kronične driske?
Največji simptom kronične driske je ... dolgotrajna driska. Natančneje, to je driska, ki traja štiri tedne ali več, ali driska, ki se ponavlja v daljšem časovnem obdobju, pravi dr. Lee. Kako točno izgleda kronična driska, pa se od osebe do osebe razlikuje.
''Driska je za nekatere ohlapno, eksplozivno, nujno in pogosto gibanje črevesja,'' pravi dr. Lee. Toda za druge driska morda ni pogosta ali nujna, ampak je preprosto označena kot ohlapno gibanje črevesja. Spet drugi imajo bolj trdno blato, vendar menijo, da gre za drisko, ker morajo iti na veliko potrebo pet ali desetkrat na dan.
Večinoma ima driska tudi nekaj drugih simptomov. Najpogostejši simptomi, povezani s katero koli vrsto driske, kronične ali akutne, lahko vključujejo:
- Krče in bolečine v trebuhu,
- Nujno in večkratno uporabo stranišča,
- Izguba nadzora nad zadrževanjem blata.
Ker pa ima kronična driska veliko vzrokov, lahko doživite številne sekundarne simptome, ki segajo od trebušnih krčev do težav z očmi (če imate Crohnovo bolezen) ali določenih kožnih stanj (če imate celiakijo). Po besedah Rabie De Latour, gastroenterologa, zdravnik navadno testira tudi notranje simptome, ki so označevalci vnetja v prebavnem traktu.
Kaj povzroča kronično drisko?
Vnetje črevesja
Vnetje črevesja je eden najpogostejših razlogov, zakaj imajo ljudje kronično drisko. Sestavljena je iz več kot ene bolezni. KVČB je krovni izraz za vsako bolezen, ki povzroča kronično vnetje prebavnega trakta, najpogosteje Crohnovo bolezen in ulcerozni kolitis. KVČB so oblike avtoimunskih motenj, kar pomeni, da imunski sistem vašega telesa napada samega sebe, pravi dr. Lee. Nastalo vnetje povzroča pogosto drisko, lahko pa povzroči tudi bolečine v trebuhu, nepojasnjeno hujšanje, utrujenost in krvavo blato.
Sindrom razdražljivega črevesa
Sindrom razdražljivega črevesja je še en pomemben vzrok kronične driske. Za razliko od KVČB slednji nima jasnega označevalca, ki bi ga lahko zdravniki testirali. ''S tem sindromom je vaše debelo črevo mehansko normalno in organsko normalno brez patologije. Je le zelo občutljivo na določene sprožilce,'' pravi dr. Lee. Zaradi tega se sindrom diagnosticira na podlagi simptomov, vključno z pogosto drisko. Morda boste občutili tudi bolečine v trebuhu in napihnjenost ter opazili sluz v blatu.
Okužbe
Zelo redko lahko okužba povzroči kronično drisko, pravi dr. De Latour. Večino časa je infekcijska driska akutna in izgine sama od sebe. Toda včasih, najpogosteje v državah v razvoju, ki nimajo veliko dostopa do zdravstvene oskrbe, lahko dolgotrajne okužbe povzročijo kronično drisko. Infekcijsko drisko lahko povzročijo virusi, bakterije ali paraziti.
Ishemija
Ishemija tankega črevesa je skupina stanj, ki zmanjšajo pretok krvi v tanko črevo. Ko črevesje ne dobi ustreznega pretoka krvi, lahko povzroči nujno drisko, kar poslabša delovanje debelega črevesa, pravi dr. Lee. Huda ishemija se lahko spremeni v ishemični kolitis, ki povzroči vnetje debelega črevesa in lahko povzroči razjede.
Iatrogena driska
Iatrogena driska, znana tudi kot driska, ki jo povzročajo zdravila, je driska, ki se pojavi zaradi stranskih učinkov zdravil. Zdravila, ki jih jemljemo ves čas, kot je ibuprofen, lahko povzročijo drisko, prav tako pa tudi statini, ki jih jemljemo za holesterol in antibiotiki, pravi dr. De Latour. Če je nekdo občutljiv na neželene učinke in redno jemlje zdravilo, ki lahko povzroči drisko, lahko njegova driska postane kronična.
Intolerance na hrano
Ni presenetljivo, da lahko intoleranca in občutljivost na hrano povzročita kronično drisko. Ljudje, ki ne prenašajo laktoze, na primer, po navadi dobijo napade driske po zaužitju mlečnih izdelkov, medtem ko ljudje, ki ne prenašajo fruktoze, dobijo drisko po zaužitju sadja, kot je lubenica ali celo rozine. Čeprav je celiakija avtoimunska motnja, se tudi pri njej lahko pojavi intoleranca na hrano – ljudje s celiakijo se slabo odzivajo na gluten, zato lahko pri uživanju hrane, ki vsebuje pšenico, dobijo simptome, kot so napenjanje, bolečine v trebuhu in kronična driska.
Kako se zdravi kronična driska?
Zdravljenje kronične driske je resnično odvisno od osnovnega vzroka. Nekatere vzroke je razmeroma enostavno ugotoviti – če imate kronično drisko zaradi intolerance na hrano ali ker imate celiakijo, lahko simptome 'zdravite' tako, da se izogibate hrani, ki jo sproža.
Zdravljenje sindroma razdražljivega črevesja vključuje spremembo prehrane. Ko vam postavijo diagnozo, bo zdravnik predlagal izločevalno dieto, da bi ugotovil, kaj sproži vaše simptome.
Če vašo kronično drisko povzroča okužba, zdravljenje običajno vključuje zdravljenje vsega, kar vam škodi, ne glede na to, ali to pomeni jemanje antibiotikov za odpravo bakterijske okužbe ali zdravil, ki ciljajo na parazite. Po besedah dr. De Latourja virusne okužbe ponavadi izginejo same od sebe.
Ko je vir vaše driske KVČB, vam bo zdravnik predlagal 'nabor različnih zdravil in nato ocenil vaš odziv,' pravi dr. De Latour. Ta zdravila lahko vključujejo protivnetna zdravila in biološka zdravila, ki poskušajo zmanjšati imunski odziv na bolezen. Če se KVČB dlje časa ne zdravi (ali se ne odziva na zdravila), je lahko del vašega načrta zdravljenja tudi operacija za popravilo poškodb prebavnega sistema.
Pri iatrogeni driski, lahko skupaj s svojim zdravnikom poiščete novo zdravilo, ki ne vpliva na vas. Če drisko povzročajo antibiotiki, vam lahko pomaga jemanje probiotikov, ki lahko nadomestijo določene bakterije.
Za zdravljenje ishemije pa bo vaš zdravnik verjetno predlagal zdravila za obvladovanje stanja, še posebej, če izguba pretoka krvi ni poškodovala vašega prebavnega trakta. Zdravila lahko vključujejo sredstva za redčenje krvi za preprečevanje strdkov in antibiotike za zdravljenje ali preprečevanje okužb. Če je ishemija hujša, vam lahko zdravnik predlaga angioplastiko ali stent za odpiranje zoženih krvnih žil ali operacijo za obnovitev pretoka krvi, odstranitev blokad ali popravilo poškodovanega črevesnega tkiva.
Če je vaša driska kronična, je najboljši način za zdravljenje, da najprej ugotovite glavni vzrok in ga zdravite, ne pa da zdravite le simptome.
Kaj se zgodi, če se kronična driska ne zdravi?
Spet so dolgoročni učinki kronične driske odvisni od osnovnega vzroka. Toda pri vseh vzrokih driske je dehidracija velika skrb. Ko imate pogosto drisko, izgubljate vodo in elektrolite hitreje kot običajno, zato je pomembno, da jih nadomestite. Dolgoročno, če se dehidracija ne zdravi, 'lahko poveča vaše tveganje za akutno odpoved ledvic, neravnovesje elektrolitov in vas ogrozi za aritmije in morda celo krvne strdke,' pravi dr. Lee.
Nekateri vzroki kronične driske, kot so ishemija in vnetne bolezni, lahko povzročijo trajno poškodbo črevesja, če se ne zdravijo. Na splošno bi se moral vsak, ki ima kronično drisko, posvetovati z zdravnikom, da ugotovi, zakaj, namesto da bi to ignoriral ali poskušal zdraviti simptome sam. To je še posebej pomembno, če vašo kronično drisko spremljajo 'alarmni simptomi'.
Vizita e-novice
Vir: webmd, mayoclinic, health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV