Najpogostejši vzrok za KOPB je dolgotrajna izpostavljenost tobačnemu dimu, piše adiva.hr. Prvi znaki bolezni se najpogosteje pojavijo pri ljudeh, starih 40–50 let, ki so kadilci. Moški ga dobijo pogosteje, vendar se razlika zmanjšuje zaradi povečanja števila kadilk. Do razvoja KOPB lahko pride tudi zaradi izpostavljenosti škodljivim plinom in delcem (prah, kemikalije, onesnažen zrak v hiši zaradi zgorevanja bioloških materialov za namene ogrevanja) v kombinaciji z genetsko predispozicijo in preobčutljivostjo dihalnih poti. Pri majhnem številu bolnikov je vzrok pomanjkanje encimov, ki so odgovorni za elastičnost pljuč.
Simptomi KOPB
Simptomi KOPB se pogosto ne pojavijo, dokler ne pride do večje poškodbe pljuč. Simptomi se sčasoma običajno poslabšajo, zlasti če se kajenje ali druga dražilna izpostavljenost nadaljuje. Simptomi KOPB lahko vključujejo:
- Težave z lovljenjem diha, zlasti med fizičnimi aktivnostmi.
- Pri dihanju se sliši piskanje ali žvižganje.
- Stalen kašelj, pri katerem se lahko pojavi veliko sluzi. Sluz je lahko bistra, bela, rumena ali zelenkasta.
- Tiščanje ali teža v prsih.
- Pomanjkanje energije ali občutek zelo utrujenosti.
- Pogoste okužbe pljuč.
- Hujšanje brez namena. To se lahko zgodi, ko se stanje poslabša.
- Otekanje gležnjev, stopal ali nog.
Pri ljudeh s KOPB je verjetno, da bodo simptomi postali hujši od običajnih vsakodnevnih sprememb. Ta čas poslabšanja simptomov se imenuje poslabšanje stanja. Poslabšanja lahko trajajo od nekaj dni do tednov. Lahko jih povzročijo sprožilci, kot so vonjave, hladen zrak, onesnažen zrak, prehladi ali okužbe. Simptomi lahko vključujejo:
- Delate težje kot običajno, da dihate ali imate težave z dihanjem.
- Tiščanje v prsih.
- Pogostejši kašelj.
- Več sluzi ali spremembe v barvi ali debelini sluzi.
- Vročina.
Razlogi za nastanek KOPB
Glavni vzrok KOPB v razvitih državah je kajenje tobaka. V državah v razvoju se KOPB pogosto pojavi pri ljudeh, ki so izpostavljeni hlapom pri kurjenju goriva za kuhanje in ogrevanje v domovih, ki nimajo dobrega pretoka zraka. Dolgotrajna izpostavljenost kemičnim hlapom, hlapom in prahu na delovnem mestu je še en vzrok KOPB.
Vsi ljudje, ki so dolgo kadili, nimajo simptomov KOPB, vendar imajo lahko še vedno okvaro pljuč, zato njihova pljuča ne delujejo tako dobro, kot so včasih. Nekateri ljudje, ki kadijo, imajo manj pogoste pljučne bolezni, ki se lahko diagnosticirajo kot KOPB, dokler temeljitejši pregled ne pokaže drugačne diagnoze.
Na kakšen način so prizadeta pljuča?
Zrak potuje po sapniku, imenovanem sapnik, in v pljuča skozi dve veliki cevi, imenovani bronhiji. Znotraj pljuč se te cevi večkrat delijo kot veje drevesa. Številne manjše cevke, imenovane bronhiole, se končajo v skupinah drobnih zračnih vrečk, imenovanih alveoli.
Alveoli imajo zelo tanke stene, polne drobnih krvnih žil. Kisik v vdihanem zraku prehaja v te krvne žile in gre v krvni obtok. Hkrati ogljikov dioksid, plin, ki je odpadni produkt telesa, prehaja v alveole in se izdiha.
Pri izdihu naravna razteznost pljučnih mešičkov iztisne stari zrak, kar omogoča vstop novega zraka. To raztegljivost imenujemo tudi elastičnost.
Vzroki zapore dihalnih poti
Dolgotrajna izpostavljenost dražilnim snovem, kot je kajenje, poškoduje pljuča. Ta poškodba preprečuje, da bi se zrak prosto gibal v pljuča in iz njih, kar omejuje njihovo sposobnost zagotavljanja kisika v krvni obtok in odvzema ogljikovega dioksida. Dva glavna pogoja, ki preprečujeta učinkovit pretok zraka v pljučih, sta:
Emfizem. To stanje pljuč povzroči uničenje krhkih sten in elastičnih vlaken alveolov. Poškodovane notranje stene alveolov so lahko uničene, kar ustvari en velik zračni prostor, ki ga je težko izprazniti v primerjavi s številnimi zdravimi majhnimi. Alveoli imajo zdaj manjšo površino, ki se lahko uporabi za izmenjavo kisika in ogljikovega dioksida. Poleg tega se stari zrak ujame v velike alveole, tako da ni prostora za dovolj novega zraka.
Kronični bronhitis. V tem stanju se bronhialne cevi vnamejo in zožijo. Posledično se cevi odebelijo, zaradi česar je manj prostora za prehajanje zraka. Odvečna sluz, ki jo povzroči draženje, še bolj blokira zožene cevi. Neprekinjen kašelj je posledica poskusov čiščenja sluzi iz dihalnih poti.
Diagnoza in zdravljenje KOPB
Diagnoza se postavi na podlagi anamneze, fizičnega pregleda in testov pljučne funkcije. Glavni diagnostični kriterij za diagnozo temelji na izvidih spirometrije.
Zdravljenje je odvisno od resnosti klinične slike, cilj pa je lajšanje znakov bolezni, zmanjšanje števila epizod poslabšanja in izboljšanje kakovosti življenja. Poudariti je treba pomen opuščanja kajenja, ker zmanjšuje napredovanje bolezni.
Preprečevanje KOPB
Najboljši način za preprečevanje KOPB je, da ne kadite in se ne izpostavljate tobačnemu dimu. Večino primerov KOPB je mogoče preprečiti, če se (zgolj) prenehamo izpostavljati tobačnemu dimu.
Vizita e-novice
Vir: adiva.hr & mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV