Kaj so vnetne črevesne bolezni in katere vrste poznamo?
Kronična vnetna črevesna bolezen (KVČB), kamor sodita ulcerozni kolitis (UC) in Crohnova bolezen (CB), je progresivno vnetje prebavnega trakta neznanega vzroka. Za bolezen je značilen kroničen potek z različno dolgimi obdobji remisije.
Kateri in kakšni so razlogi za nastanek kronične vnetne črevesne bolezni?
Pri nastanku bolezni najverjetneje sodelujejo dejavniki iz okolja, mikrobiota, poškodba epitelne bariere in motnja v regulaciji imunskega sistema pri genetsko predisponirani osebi.
Kakšni so simptomi ulceroznega kolitisa in kako ga zdravimo?
Pri bolnikih z ulceroznim kolitisom je najpogostejši simptom krvava driska, bolnik ima številne lažne pozive na blato ter krčevite bolečine ob odvajanju blata. Bolezen zdravimo z zdravili. Za zdravljenje zagonov bolezni uporabljamo mesalazin, lokalno delujoči in/ali sistemski kortikosteroid. Za vzdrževanje remisije se poslužujemo mesalazina in/ali bioloških zdravil.
Kakšni so simptomi Crohnove bolezni in kako jo zdravimo?
Pri bolnikih s Crohnovo boleznijo je v ospredju bolečina v trebuhu in odvajanje mehkejšega blata. Krvave driske se pojavijo le, če je v sklopu bolezni prizadeto debelo črevo. V ospredju pri teh bolnikih sta predvsem huda utrujenost in hujšanje, če je prizadeto tanko črevo. Zagon bolezni pri odraslih zdravimo z lokalno delujočim ali sistemskim kortikosteroidom. Pri otrocih se v ta namen raje poslužujemo popolne enteralne prehrane. Za vzdrževanje remisije pa uporabljamo imunosupresive in/ali biološka zdravila.
Se lahko pri eni in drugi bolezni pojavijo kakšne komplikacije, če stanja ne zdravimo?
Vnetje pri Crohnovi bolezni prizadene celotno steno črevesja in povzroči zožitev, kar vodi v zaporo črevesja. Lahko pa se pojavijo ognojki in fistule, še zlasti perianalne fistule so velik problem pri bolnikih s Crohnovo boleznijo. V najslabšem primeru, ko je bolezen zelo agresivna in ni zdravljena, pride do odpovedi dela črevesja in je treba prizadeti del operativno odstraniti. Pri nezdravljenem ulceroznem kolitisu se debelo črevo lahko spremeni v togo cev, ki ne opravlja več svoje funkcije. V približno 10 odstotkih je zaradi napredovale bolezni treba odstraniti celotno debelo črevo. Bolniki z dolgotrajno boleznijo imajo tudi večje tveganje za pojav raka na debelem črevesju in danki.
Katere so najpogostejše gastroenterološke bolezni oz. težave, zaradi katerih ljudje pridejo do vas?
V zadnjem času so vodilne funkcionalne bolezni prebavil, ki so večinoma psihosomatske narave. Veliko je tudi bolnikov z neopredeljenimi boleznimi jeter – prevladujejo ljudje s patološkimi izvidi jetrnih encimov ali spremenjenim parenhimom jeter ugotovljenim na UZ preiskavi trebuha. V našo ambulanto prihajajo tudi ljudje z novo ugotovljenimi tumorji prebavil, boleznimi trebušne slinavke, celiakijo, jetrno cirozo ... V UKC Ljubljana imamo tudi dve subspecialistični ambulanti; v eno prihajajo bolniki, ki so jim odkrili kronično vnetno črevesno bolezen, v drugo pa bolniki za zdravljenje raka prebavil (trebušna slinavka, žolčnik in žolčni vodi, jetra).
Kako in kje, seveda če, vidite povezavo med stresom, stresnimi obdobji in z vnetnimi črevesnimi boleznimi?
Nekatere bolezni prebavil se lahko poslabšajo zaradi sočasnih čustvenih težav, prevelikega stresa in psihičnih bolezni (depresija, tesnoba). Ena od takih bolezni je kronična vnetna črevesna bolezen. Med bolniki s KVČB je povečana pojavnost anksioznosti, depresije in bipolarnih motenj. Še zlasti je teh duševnih težav več med zagonom bolezni. Kar 51 odstotkov bolnikov s Crohnovo boleznijo navaja depresijo.
Kako poteka specialistični pregled za omenjeni bolezni in zakaj se ga ljudje ne bi smeli bati?
Pregled v gastroenterološki KVČB ambulanti je namenjen pogovoru z bolnikom. Zdravnik bolnika natančno povpraša o težavah, zaradi katerih prihaja na pregled (anamneza), o predhodnih boleznih in družinskih obolenjih. Zanimajo nas tudi razvade, ki jih ima bolnik in podatek o jemanju zdravil (vrsta zdravila, odmerek in razlog jemanja). V nekaterih primerih sta pomembna socialna anamneza in podatek o morebitnih bolnišničnih okužbah. Po pogovoru sledi osnovni pregled telesa, še posebno se osredotočimo na pregled trebuha. V primeru, da bolnik navaja težave z odvajanjem blata, lahko zdravnik opravi tudi rektalni pregled (pregled zadnjika in danke z orokavičenim prstom).
Kaj bi svetovali ljudem z ulceroznim kolitisom in Chronovo boleznijo? Obstajajo živila, ki so za bolnike splošno 'dobra' in 'splošno' slaba ter kakšne navade, ki pomagajo pri spopadanju z boelznijo?
Pri bolnikih s KVČB je prehrana ključnega pomena, saj nezadosten vnos hranil povzroča podhranjenost. Ne obstaja čudežna hrana oziroma dieta, ki bi pozdravila to bolezen. Oseba s KVČB potrebuje dobro uravnoteženo prehrano z ustreznim vnosom beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob, pa tudi vitaminov in mineralov. Iz prehrane naj izločijo živila, ki poslabšajo težave (živila, ki napenjajo, poslabšajo drisko, povzročajo krče ...). Vodijo naj prehranski dnevnik, na osnovi katerega bodo odkrili, katera živila jim škodujejo in katera dobro prenašajo. Gre torej za dieto individualnega tipa. Ljudje s KVČB se morajo zavedati, da prehrana (dieta) nima zdravilnega učinka na potek bolezni, ampak samo blagodejni učinek na aktivnost bolezni, zato zdravljenje z različnimi dietami nima smisla.
Za konec bi vas kot strokovnjakinjo še vprašala, kaj je tisto, česar bi se morali ljudje z vnetnimi črevesnimi boleznimi bolj zavedati?
Za osebe s KVČB je zelo pomembno, da redno jemljejo predpisana zdravila, saj le na ta način lahko preprečimo progres bolezni in okvaro organa. Seveda vsi ljudje s KVČB nimajo težkega poteka bolezni, zato je zdravljenje te bolezni individualno. Vsa zdravila niso primerna za vsakogar s to boleznijo. V primeru zagona bolezni naj čim prej poiščejo pomoč v naši ambulanti, saj le zgodnja intervencija lahko prepreči težji potek. Pomembno je tudi, da redno hodijo na kontrolne preglede in kontrolne kolonoskopije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV