Prizadeti niso le odrasli. Migrena se namreč tipično začne v najstniških ali v zgodnjih dvajsetih letih, včasih pa celo pri otrocih, med 30. in 40. letom pa običajno izzveni. Traja lahko eno uro ali pa več dni zapored. Tudi intenziteta bolečine je zelo različna - od ne preveč hudega, utripajočega glavobola do neznosne bolečine, zaradi katere mora bolnik ležati v zatemnjeni sobi.
KAJ JO POVZROČA?
Glavni vzrok za migrene je najbrž hormonsko neravnovesje v telesu, ki najprej povzroči skrčenje drobnih žilic. Posledica je privid utripajoče svetlobe. Pozneje se žilice razširijo, kar izzove utripajočo bolečino v glavi. Najbolj znan hormonski krivec je serotonin.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
MOTNJE VIDA
Približno pol ure pred začetkom napada migrene nekateri bolniki opazijo utripajočo svetlobo ali odsev okoli osvetljenih predmetov. Pri nekaterih se pojavijo delne zatemnitve vidnega polja.
GLAVOBOL
Migrena je več kot glavobol. Bolečina je utripajoča ali pa ostra in sunkovita, ponavadi lokalizirana nad očesom, spremljajo pa jo slabost, bruhanje in fotofobija (bolnika zelo moti svetloba), prav tako pa moteče delujejo tudi hrup in kakršnikoli premiki.
PARALIZA
Včasih bolnik ne čuti ali ni zmožen premikati ene strani telesa, kot da bi doživel mini možgansko kap. Izpadla funkcija se povrne, ko glavoboli minejo.
PREBAVNE MOTNJE
Glavna simptoma bolezni sta bruhanje in bolečine v trebuhu.
Kar nekaj bolnic navaja, da pri njih migrena nastopi v povezavi s hormonskimi spremembami v okviru predmenstrualnega
sindroma (PMS).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV