Sprožilci migrene naj bi bili individualni in so povezani s posameznikovim okoljem, prehrano in življenjskim slogom. Strokovnjaki, kot povzemajo na portalu miss7zdrava, pravijo, da ni vprašanje, kako zdraviti migreno, temveč kaj jo povzroča. Raziskave na tem področju razkrivajo več etiologij kronične migrene, nekateri med njimi pa so celo presenetljivi:
- Prisotnost sindroma prepustnosti črevesja in motnje prebavnega sistema,
- Prisotnost kroničnega vnetja in oksidativnega stresa,
- Mitohondrijska disfunkcija,
- Alergije in intoleranca za hrano,
- Slaba regulacija sladkorja
Drugi dodatni vzroki so lahko še izpostavljenost alergenom iz okolja, kronični alergeni, pomanjkanje melatonina, prehranske pomanjkljivosti (zlasti magnezija), hormonsko neravnovesje.
Povezava med migreno in črevesjem
Vse več je dokazov, da negativne spremembe v črevesju ne vplivajo le na prebavo, sama posledica pa niso zgolj prebavne težave. Črevesje vpliva praktično na vse organe v našem telesu, migrena pa tukaj ni izključena. Strokovnjaki trdijo, da se vse začne s povečano prepustnostjo črevesja oz. razpok na črevesni pregradi. Posledično lahko v krvni obtok vstopijo neprebavljivi delci in toksini. Na njih reagira imunski sistem, kar povzroči stalno vnetje.
Vnetno stanje, povezano s sindromom prepustnosti črevesja, je eden pomembnih dejavnikov, zaradi katerega dovzetni posamezniki razvijejo migreno. Dodatno je bila v številnih raziskavah črevesna disbioza in prisotnost okužbe s H. pylori povezana z večjim tveganjem za razvoj migrene. Obnovitev funkcije črevesne pregrade doseže zaščitni učinek in telesu omogoča boj proti sprožilcem migrene iz okolja.
Mitohondrijska disfunkcija
V vseh celicah človeškega telesa, razen rdečih krvnih celic, imajo mitohondriji nalogo, da proizvajajo energijo. Kar 95 % celične energije proizvajajo mitohondriji, vendar te organele celice ščitijo tudi pred oksidativnim stresom. Nekatere študije so odkrile povezavo in disfunkcijo mitohondrijev pri osebah s kronično migreno, kar kaže na to, da imajo mitohondriji lahko pomembno vlogo pri razvoju in napredovanju migrene. Eden od načinov za zaščito mitohondrijske funkcije je, da se čim bolj izogibamo stresu, kar pa seveda v določenih primerih vemo, da ni mogoče.
Pri prehrani je priporočljivo upoštevati protivnetno prehrano z nizkim glikemičnim indeksom in se izogibati predelani hrani, glutenu in alkoholu. Prehranska dopolnila lahko pomagajo tudi mitohondrijem, koencim Q10 pa povečuje prednost. Zanimivo je, da je študija, objavljena leta 2005 v reviji Neurology, pokazala, da CoQ10 v odmerku 100 mg, zaužitem 3-krat na dan, zmanjša incidenco razvoja migrene.
Preobčutljivost na hrano
Povezava med hrano in migreno je bila predmet številnih študij. Do sedaj je znano in potrjeno, da lahko pri občutljivih posameznikih nekatere spojine, prisotne v hrani, povzročijo migreno. Na primer, histamin, prisoten v sirih, fermentirani hrani, predelanem mesu in alkoholnih pijačah, je pogost sprožilec migrene. Enako velja za tiramin, ki ga najdemo v zrelih sirih, vinu in suhomesnatih izdelkih. Na to, na katero hrano se bo odzval človek, nagnjen k migreni, je strogo individualno, zato je izločevalna dieta prvi prehranski korak v primeru kronične migrene. Test intolerance za hrano, pri katerem se ugotovi prisotnost specifičnih protiteles, pa je še en način, kako lahko zaznamo morebitne sprožilce migrene.
Kot smo že omenili so razlogi za nastanek migrene tudi in predvsem genetski. Če imate kronične migrene, se posvetujte s svojim zdravnikom, ki vam bo znal svetovati, kako težave omiliti.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV