Spremembe temperature
Pomladne spremembe temperature so eden najpogostejših sprožilcev migrene. Po pisanju WebMD so migrene pogosto povezane z ekstremnimi spremembami temperature, ki vplivajo na krvne žile in pretok krvi v možganih. Pri nenadnem prehodu iz toplega v hladno okolje (ali obratno) lahko pride do širjenja ali zoževanja krvnih žil, kar povzroči glavobol.

Povišana vlažnost
Povišana vlažnost v spomladanskem času prav tako lahko prispeva k migrenam. Verywell Mind navaja, da visoka vlažnost povečuje tveganje za glavobole, saj lahko vpliva na ravnovesje elektrolitov v telesu in povzroči dehidracijo. Kadar je vlaga visoka, se telo težje ohlaja, kar lahko povzroči migrene ali poslabša že obstoječe glavobole.

Cvetni prah in alergije
Pomlad je tudi čas, ko cvetni prah doseže najvišje ravni. Po poročanju The Healthy alergije, ki jih povzroča cvetni prah, lahko sprožijo migrene pri ljudeh, ki so občutljivi na ta okoljski dejavnik. Alergijske reakcije, kot so kihanje, zamašen nos in vnetje oči, so povezane z vnetji, ki lahko povzročijo glavobole in migrene.

Spremembe v barometričnem tlaku
Barometrični tlak se pogosto spreminja z nastopom spomladanskih neviht. WebMD pojasnjuje, da lahko nenadne spremembe tlaka vplivajo na pritisk v glavi in posledično sprožijo ali poslabšajo migrene, saj spremenjen tlak vpliva na pretok krvi skozi možgane. Osebe, ki so nagnjene k migrenam, pogosto poročajo, da se glavoboli poslabšajo ob spremembah atmosferskega tlaka.

Povečana izpostavljenost soncu
Z daljšimi dnevi in več sončne svetlobe pomlad prinaša tudi povečano izpostavljenost UV-žarkom. Po pisanju Verywell Health lahko dolgotrajna izpostavljenost soncu brez zaščite poveča tveganje za glavobole in migrene, saj UV-žarki sprožijo vnetne procese in aktivirajo živčne celice, ki so povezane z bolečinskimi signali.

Povečana telesna aktivnost
Pomlad je tudi čas, ko se povečajo telesne aktivnosti na prostem, kot so tek, kolesarjenje ali pohodništvo. Kot navaja Health, lahko pretirana telesna aktivnost ali nenadno povečanje telesne obremenitve pri ljudeh, ki trpijo za migrenami, povzroči napetostne glavobole ali poslabša že obstoječe migrene. Pomembno je, da se telesna aktivnost povečuje postopoma, da ne pride do preobremenitve.

Pomladne vremenske spremembe lahko igrajo pomembno vlogo pri sprožanju migren in glavobolov. Spremembe temperature, vlažnost, cvetni prah, barometrični tlak, povečana izpostavljenost soncu in večja telesna aktivnost so le nekateri dejavniki, ki lahko vplivajo na migrene. Pomembno je, da ljudje, ki trpijo za migrenami, spremljajo vremenske spremembe in upoštevajo preventivne ukrepe, kot so ohranjanje hidracije, zaščita pred soncem in spremljanje alergij.
Vizita e-novice
Viri: Verywell Health, Verywell Mind, WebMD, Health, The Healthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV