Obstaja več vrst krvavitev, ki povzročajo razbarvanje kože, vključno z:
Hematom: poškodba, kot je prometna nesreča ali večji padec, lahko povzroči hematom. Hematom je večja zbirka krvi zunaj krvnih žil, ki je običajno dvignjena in povzroča bolečino na dotik.
Petehije: to so pikčasta področja (manj kot 2 milimetra) rdečkastih pik na vaši koži, ki po nežnem pritisku ne postanejo bela.
Purpura: to je majhna krvavitev pod kožo. Purpura je manjša od ekhimoze, a večja od petehije.
Kdo pri(dobiva) modrice?
Modrice so zelo pogoste in prizadenejo vsakogar na neki točki v življenju. Modrice se lahko pojavijo zaradi padca, nesreče, športne poškodbe ali medicinskega posega. Ljudje, starejši od 65 let, imajo večjo verjetnost za nastanek modric.
Obstaja nekaj motenj krvavitve in zdravstvenih stanj, zaradi katerih ste lahko bolj nagnjeni k modricam, vključno z:
– rakavi bolniki.
– Posamezniki, ki imajo bolezen jeter.
– Dedna nagnjenost k modricam,
– Jemanje zdravil za redčenje krvi ali zaustavitev strjevanja, kot je aspirin.
– Redno jemanje nesteroidnih protivnetnih zdravil za lajšanje bolečin, vključno z ibuprofenom ali naproksenom.
– Če imate motnjo strjevanja krvi, kot je hemofilija.
– Nizko število krvnih ploščic (trombocitopenija).
– Pomanjkanje vitamina C ali vitamina K.
Simptomi modric
Modrice se razlikujejo po velikosti, obliki in barvi, odvisno od vrste modrice, vzroka in lokacije. Simptomi modrice vključujejo:
– bolečina ali občutljivost (boleč občutek), ko se dotaknete modrice.
– Sprememba barve kože (rdeča do vijolična, črna, rjava ali rumena).
– Oteklina ali dvignjena izboklina na koži (hematom).
Kaj povzroča modrice?
Zlomljene krvne žile povzročijo nastanek modric na koži. Krvne žile so cevi, ki prenašajo kri po telesu. Krvne žile se lahko zlomijo ali puščajo kot počena cev. To povzroči, da kri pronica iz vaše krvne žile in se zbere pod kožo, saj ni rane, skozi katero bi vaša kri prišla iz telesa. Zbiranje krvi povzroči vidne znake modrice na vaši koži. Vaše krvne celice (trombociti) so vodovodarji vašega telesa, ki popravljajo puščanje v krvnih žilah. Trombociti ustavijo krvavitev v vašem telesu in zacelijo modrico.
Če imate pogoste ali nepojasnjene podplutbe, vam lahko zdravnik naroči preiskave, da izključi možne vzroke.
Večina modric izgine in ne potrebujejo zdravljenja. Hujše modrice bodo morda zahtevale zdravljenje. Modrice se vam bodo hitreje zacelile tako, da počivate in dvigujete poškodovano območje, da preprečite otekanje. Uporabite ledene obkladke od 24 do 48 ur po poškodbi.
Čas, v katerem boste imeli modrico, je odvisen od tega, kaj je povzročilo modrico, in vrste modrice. Večina modric izgine v dveh tednih brez zdravljenja. Hujše podplutbe in hematomi lahko trajajo en mesec ali dlje. Obiščite svojega zdravnika, če se zdi, da zlahka pridobivate modrice ali imate nepojasnjene modrice.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV