Nekateri ljudje pravijo, da imajo pogosto modrice, vendar se niti ne spomnijo, zakaj in kako so jih dobili, drugi opazijo, da modrica ne izgine niti po več tednih. Modrice ne pomenijo nujno zaskrbljujočega zdravstvenega stanja osebe, toda nenadna sprememba števila modric, ki jih oseba razvije, lahko zahteva ukrepanje.
Vzroki za nastanek modric
Starejši ko je človek, lažje naj bi razvijal podplutbe. Ljudje s staranjem hitreje dobijo modrice, ker krvne žile postanejo šibkejše, koža pa tanjša. Številne zdravstvene težave in težave z življenjskim slogom lahko povzročijo hitrejši nastanek modric. Spodaj so najpogostejši vzroki za to.
– Zdravila, ki redčijo kri, lahko pri človeku povzročijo večje krvavitve in podplutbe. Nekatera zdravila lahko oslabijo krvne žile ali jih spremenijo, poslabšajo vnetje ali kako drugače povečajo tveganje za krvavitve. Ljudje, ki jemljejo zdravila in opazijo povečano krvavitev ali podplutbe, bi morali o tem seznaniti svojega zdravnika. V tem primeru se lahko z zdravnikom pogovorijo o tveganjih in koristih nadaljevanja zdravljenja.
– Zloraba alkohola in bolezni jeter. Zloraba alkohola je ključni dejavnik tveganja za bolezni jeter, kot je ciroza. Ciroza in druge bolezni jeter počasi zavirajo delovanje jeter. Ko bolezen jeter napreduje, lahko jetra prenehajo proizvajati beljakovine, ki pomagajo pri strjevanju krvi. Posledično lahko oseba doživi prekomerno krvavitev in modrice. Jetrna bolezen je ozdravljiva, še posebej če jo zdravnik diagnosticira zgodaj. Ljudje, ki pijejo, morajo to navado opustiti takoj, ko se razvijejo simptomi zdravstvenih težav z jetri. Zdravnik lahko svetuje o pravilni kombinaciji zdravljenja in spremembe načina življenja.
- Krvavitve. Veliko genetskih stanj lahko povzroči, da se človekova kri strjuje počasi ali pa sploh ne. Von Willebrandova bolezen, najpogostejša motnja krvavitve, prizadene približno 1 % prebivalstva. Oseba s tem stanjem ima pomanjkljive von Willebrandove beljakovine, ki so pomembne za strjevanje krvi, ali pa so te povsem odsotne.
Hemofilijo, drugo krvno motnjo, povzroča manjkajoči ali pomanjkljivi faktor VIII (hemofilija A) ali faktor IX (hemofilija B). Obe beljakovini sta pomembni za strjevanje krvi. Sintetične različice teh dejavnikov strjevanja krvi lahko pomagajo pri zdravljenju hemofilije in zmanjšajo tveganje za resne krvavitve, vključno s hudimi modricami.
- Pomanjkanje vitaminov. Nekateri vitamini telesu omogočajo celjenje in strjevanje krvi. Pomanjkanje vitamina C lahko povzroči bolezen, imenovano skorbut. Skorbut povzroča krvavitev dlesni, rane, ki se ne zacelijo, in enostavne podplutbe. Vitamin K pomaga telesu, da tvori strdke in tako ustavi krvavitev. Pomanjkanje vitaminov je običajno razmeroma enostavno odpraviti. Vendar je pomembno, da zdravnik te pomanjkljivosti diagnosticira s krvnim testom, da lahko priporoči ustrezen vitaminski dodatek. Če vitaminski dodatki težave ne odpravijo, lahko to pomeni, da ima oseba še neko drugo težavo, na primer presnovno ali prebavno motnjo, zaradi katere telo težko absorbira hranila.
- Vaskulitis. Vaskulitis se nanaša na skupino stanj, ki povzročajo vnete krvne žile. Poleg povečane krvavitve in podplutb lahko človek opazi oteženo dihanje, otrplost okončin in razjede, kožne grudice ali vijolične lise na koži. Vrsta zdravljenja je odvisna od resnosti vaskulitisa in tega, na katero področje telesa vpliva. Pomaga lahko več zdravil, tudi steroidi.
- Rak. Redko so nenaden porast števila krvavitev in modrice znak raka. Rak, ki prizadene kri in kostni mozeg, na primer levkemija, lahko povzroči modrice. Oseba lahko opazi tudi krvavitev dlesni. Številni raki so ozdravljivi, zlasti z zgodnjo diagnozo.
Kdaj k zdravniku?
Oseba se mora posvetovati z zdravnikom, če zaznava modrice pogosteje kot prej, če opazi, da te na telesu ostajajo dlje časa, ali pa opazi kakšne druge spremembe, denimo v barvi ali obliki.
Vizita e-novice
Vir: Medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV