Vizita.si
Par

Bolezni

Vse, kar morate vedeti o mononukleozi

N.R.A.
24. 03. 2023 05.00
0

Mononukleoza, znana tudi kot 'bolezen poljubljanja', je okužba, ki jo povzroča virus Epstein-Barr.

Običajno se širi s slino, zaradi česar je še posebej nalezljiva in se pogosto širi med mladostniki in mladimi odraslimi. Simptomi mononukleoze so vročina, vneto grlo, utrujenost, otekle bezgavke in včasih tudi izpuščaj. Možnosti zdravljenja se razlikujejo glede na resnost simptomov, vendar večinoma zdravljenje vključuje le počitek in lajšanje simptomov.

Kaj je mononukleoza?

Mononukleoza je akutna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus Epstein-Barr. Ta virus se najpogosteje širi s slino, zaradi česar je še posebej nalezljiv. Običajno ga opazimo pri mladostnikih in mlajših odraslih, saj se zlahka širi s poljubljanjem ali souporabo kozarcev in pribora.

Infekcijska mononukleoza
Infekcijska mononukleozaFOTO: Adobe Stock

Kakšni so simptomi mononukleoze?

Za mononukleozo so pogosto značilni vneto grlo, vročina, huda utrujenost in otekle žleze. Drugi simptomi lahko vključujejo bolečine v mišicah, izgubo apetita, glavobole, bolečine v trebuhu, zlasti v zgornjem desnem delu trebuha v bližini jeter, kožni izpuščaj ali koprivnico, zlatenico (porumenelost oči in kože) in povečano vranico. V nekaterih primerih posameznik sploh nima simptomov.

Odrasli naj bi težje prenašali bolezen poljubljanja
Preberi še
Odrasli naj bi težje prenašali bolezen poljubljanja

Kdaj obiskati zdravnika zaradi mononukleoze?

Če imate katerega od simptomov, povezanih z mononukleozo, je pomembno, da čim prej poiščete zdravniško pomoč. Vaš zdravnik bo lahko diagnosticiral okužbo tako, da bo opravil fizični pregled, vzel vašo anamnezo in opravil preiskavo krvi. Še posebej pomembno je, da takoj poiščete zdravljenje, če občutite hude bolečine v trebuhu ali težko dihanje. To so lahko znaki zapletov, kot je povečanje vranice.

Mononukleoza
MononukleozaFOTO: Dreamstime

Kako se diagnosticira mononukleoza?

Mononukleoza se običajno diagnosticira s fizičnim pregledom, anamnezo in preiskavo krvi. Med fizičnim pregledom bo vaš zdravnik preveril, ali imate otekle bezgavke, zvišano telesno temperaturo in povečano vranico ali jetra. 

Kako se zdravi mononukleoza?

Mononukleozo običajno zdravimo s simptomatskim zdravljenjem. Počitek v postelji in zdravila brez recepta lahko pomagajo zmanjšati vročino, bolečino in oteklino. Zdravnik vam bo morda priporočil tudi pitje veliko tekočine in izogibanje kontaktnim športom, da preprečite poškodbe vranice. Nekateri primeri lahko zahtevajo hospitalizacijo v hujših primerih ali če so prisotne tudi druge zdravstvene težave. Antibiotiki se lahko predpišejo tudi za bakterijske okužbe, ki včasih spremljajo mononukleozo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631