Prizadeta oseba težko zaspi ali pa je neprespana zaradi pogostega zbujanja. Količina potrebnega spanca se med posamezniki močno razlikuje. Sstaranjem ga človek potrebuje vse manj. Težava večkrat ne tiči v dolžini,temveč v kakovosti spanca. Strokovnjakiso prepričani, da je najpomembnejši del spalnega cikla spanje, ki ga zaznamujejopočasni valovi na EEG (ne-REM faza spanja) in je značilno za prvo polovico nočnega počitka. Le takrat možgani res počivajo.
KAJ JO POVZROČA ?
Najpogostejši vzrok nespečnosti je zaskrbljenost zaradi neke težave, povzročajo pa jo tudi nekatera bolezenska stanja, kot sta apneja med spanjem ali sindrom nemirnih nog, ter dejavniki okolja, na primer hrup in svetloba.
Nespečnost je lahko znak psihične bolezni. Anksiozne ali depresivne osebe pogosto težko zaspijo. Kajenje in popivanje prav tako povzročata nespečnost in okrnita kakovost spanca. Kljub vsemu pa so nekateri strokovnjaki prepričani, da sta med najpogostejšimi vzroki motenj spanja jeza in nezadovoljstvo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV