Vizita.si
ženska

Simptomi in bolezni

Je lahko hipotiroidizem vzrok za nepravilen menstrualni ciklus?

N.R.A.
14. 05. 2023 05.00
0

Če se vaš menstrualni ciklus spreminja ali močno odstopa od povprečja, ki ste ga navajeni, je morda pametno, da obiščete svojega ginekologa. Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega stila in navad, pretirane telovadbe ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eden od njih je tudi hipotiroidizem.

Menstruacija
Menstruacija FOTO: Dreamstime

Po navedbah ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje je hipotiroidizem stanje, pri katerem ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov, pogosteje pa se razvije pri ženskah. Ščitnični hormoni igrajo pomembno vlogo v našem telesu, od regulacije energije do telesne temperature. Ko ne bo proizvedeno dovolj ščitničnih hormonov, se bo veliko funkcij v telesu upočasnilo in pričakujete lahko zaprtje, utrujenost, krče, bolečine v sklepih, suho kožo, depresijo, pa tudi nepričakovano povečanje telesne teže, poroča portal everydayhealth.com

Hipotiroidizem lahko vpliva tudi na menstrualni ciklus, tako da sproži vrsto hormonskih sprememb, ki vplivajo na reproduktivni sistem. Zgodi se naslednje: ko se raven ščitničnega hormona zmanjša, bo hipotalamus v možganih ustvaril več hormona tirotropina, hipofiza pa bo sprostila odvečni ščitnični hormon. Visoke ravni prolaktina nato zavirajo proizvodnjo hormona, ki sprošča gonadotropin (GnRH) v hipotalamusu. Tu se pojavi težava, ker je GnRH potreben za proizvodnjo hormona, ki spodbuja proizvodnjo foliklov. Ti hormoni so potrebni za normalno delovanje jajčnikov in če je stanje moteno, lahko pride do nepravilnega cikla.

Kdaj je treba obiskati zdravnika?
Kdaj je treba obiskati zdravnika?FOTO: Shutterstock

Spremembe ravni prolaktina lahko povzročijo spremembo načina nadzora ščitnice v jajčnikih in s tem vplivajo na menstruacijo. Ženske, ki trpijo zaradi hipotiroidizma, lahko tako doživijo zelo močne menstruacije, zaostajanje menstruacije ali neredne menstruacije, simptomi pa so odvisni od tega, kako napreduje hipotiroidizem. Menstrualne težave so lahko pogostejše pri ženskah z napredovalnim hipotiroidizmom.

Kdaj je treba obiskati zdravnika?

Če opazite spremembe, je pomembno, da ugotovite vzrok. Če teh ne morete najti sami, obvezno obiščite svojega zdravnika. Če tega ne storite, lahko pride do zapletov, kot so anemija, nizka telesna temperatura in bolezni srca. Seveda so težave s ščitnico lahko eden od razlogov za spremembe cikla, pogosto pa so lahko tudi policistični jajčniki, okužbe ali rak. Če spremembe spremlja močna krvavitev, ki traja več kot 24 ur, ali menstruacija nastopi v razmiku manj kot 21 dni ali če menstruacije nimate tri mesece, morate obiskati zdravnika, ki bo opravil potrebne preiskave in preveril raven različnih hormonov.

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Dreamstime

Če gre za hipotiroidizem, bodo vaše ravni TSH povišane, prosti ščitnični hormoni pa nizki. Če že veste, da imate hipotiroidizem in ste opazili spremembe v svojem ciklusu, se prepričajte, da obiščete zdravnika, da preveri raven hormonov, ki naj ustreza terapiji. Če se menstruacija ni ustalila in je TSH v mejah normale, je pametno, da se dogovorite za pregled pri ginekologu, da bo lahko tudi sam ocenil, kaj bi lahko bil vzrok.

Kako stanje vpliva na plodnost?

Če načrtujete nosečnost, lahko to stanje prekriža vaše načrte. Ženske s hipotiroidizmom lahko razvijejo kratko lutealno fazo, to je obdobje med ovulacijo in menstruacijo. Lahko pride tudi do nenormalnih ovulacij ali pa jih sploh ni. Spremembe v menstruaciji ne pomenijo vedno slabše plodnosti, vendar mora stanje preveriti zdravnik. Nenadzorovano stanje lahko poveča možnosti za splav, zato je pomembno, da nadzirate svojo ščitnico, še posebej, če veste, da imate težave ali ste v preteklosti že imeli splav.

Kako stanje vpliva na plodnost?
Kako stanje vpliva na plodnost? FOTO: Shutterstock

Pomembno je, da se odzovemo pravočasno

Zgodnja faza hipotiroidizma se imenuje subklinični hipotiroidizem, ko so ravni THS nekoliko povišane, vendar ščitnica še vedno proizvaja dovolj hormonov. V tej fazi na cikel bolezen še vedno ne bo močno vplivala, lahko pa kljub temu povzroči nepravilne krvavitve ali zaplete v nosečnosti. Če stanja ni mogoče nadzorovati, lahko postane resnejše in vpliva tudi na cikle.

Običajna zdravila za hipotiroidizem lahko vplivajo na vrnitev cikla v normalno stanje. Zdravnik bo preveril raven hormona TSH in vam povedal, kako in koliko jih jemati. Včasih je težko dobiti pravo terapijo, ker se ščitnični hormoni spreminjajo s starostjo, prehrano, nosečnostjo ali odvečnimi kilogrami. V primeru kakršnih koli simptomov se obvezno posvetujte z zdravnikom.

Povzeto po Ordinacija.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650