Kaj se skriva za nočnim potenjem?

SIMPTOMI IN BOLEZNI

Kaj se skriva za nočnim potenjem?

N.R.A.
29.06.2024, 4:21
0

Med glavnimi 'krivci' so seveda hormoni. Poglejmo si še ostale najpogostejše razloge.

Pomembno je vedeti, da se normalno potenje razlikuje od nočnega znojenja. Rahlo potenje med dremežem je običajno posledica razmeroma neškodljivih težav, ki jih je enostavno odpraviti, kot so okoljske razmere (to je temperatura v spalnici ali spanje s težkimi odejami) in uživanje alkohola pozno ponoči.

Včasih pa so lahko tudi tako imenovano 'nočno potenje' v bistvu vročinski oblivi.
Včasih pa so lahko tudi tako imenovano 'nočno potenje' v bistvu vročinski oblivi. / FOTO: Adobe Stock

Včasih so lahko tudi tako imenovano 'nočno potenje' v bistvu vročinski oblivi, vsekakor pa je mogoče tudi to, da vaše telo med spanjem ne uravnava temperature. Slednje je lahko simptom kakšne osnovne bolezni. 

Če vaše nočno potenje spremljajo simptomi, kot so vročina, kašelj, debelost ali tesnoba, je morda najbolje, da se pogovorite s svojim zdravnikom, v nadaljevanju pa predstavljamo najpogostejše razloge za nočno potenje. 

Spalnica je pretopla

Ljudje smo si različni v preferencah idealne sobne temperature, a prevroče ali pa premrzlo ni optimalno za naše zdravje in tudi ne za spanje. Če imate prevročo spalnico, je vsekakor normalno, da se dodatno potite. 

Tkanine, ki ne dihajo

Določene tkanine, v katerih koža ne more dihati, lahko prispevajo k dodatnemu potenju. Bombaž je vsekakor najboljša izbira za spanje. 

Tkanine, ki ne dihajo
Tkanine, ki ne dihajo / FOTO: Shutterstock

Hiperhidroza, motnja prekomernega znojenja

Do te motnje pride, ko se oseba znoji bolj, kot je potrebno (tudi med spanjem). Ena velika razlika med hiperhidrozo in običajnim potenjem je, da hiperhidroza običajno prizadene določene dele telesa, kot so dlani, stopala, podpazduhe in glava.

Nočne more 

To je verjetno najpreprostejša razlaga za potenje. Vse, kar povzroči 'simpatičen val' (znan tudi kot odziv na boj ali beg), lahko povzroči potenje. Če imate nenehne nočne more, obiščite svojega zdravnika. V ozadju se lahko skriva psihološka komponenta. 

Uživanje začinjene hrane

Začinjena hrana ali katera koli hrana, ki povzroča prekomerno proizvodnjo kisline v želodcu, lahko povzroči ali poslabša refluks kisline, ki je pogost vzrok za nočno potenje. 

Pekoča hrana
Pekoča hrana / FOTO: iStock

Hormonske spremembe

Eden najpogostejših vzrokov za nočno potenje pri ženskah je nihanje ravni estrogena in obdobje, ki mu pravimo menopavza.

Stres

Danes se vedno bolj zavedamo, kako stres vpliva na naše telo, poleg vseh ostalih nevšečnosti pa vsekakor lahko povzroči tudi nočno potenje. 

Telovadba tik pred spanjem

Ko telovadite tik pred spanjem, lahko povečate hitrost presnove, skupaj z njo pa telesno temperaturo. 

Antidepresivi

Bolniki, ki jemljejo antidepresive, lahko opazijo povečano nočno potenje, saj lahko določena zdravila povzročijo adrenergično reakcijo, ki je povezana z vašimi ravnmi adrenalina in povzroči potenje.

Antidepresivi
Antidepresivi / FOTO: iStock

Vaše telo se bori proti okužbi, kot je tuberkuloza

Okužbe so na splošno povezane s spremembami temperature, ker prihajajo s povišano telesno temperaturo, ki izgine, in to je očitno pogost razlog za potenje.

Nediagnosticiran limfom

Limfom – rak dela imunskega sistema lahko povzroči številne simptome, kot so vročina, izguba teže in tudi nočno potenje.

Nediagnosticiran hipertiroidizem

Pri tistih s hipertiroidizmom oziroma prekomernim delovanjem ščitnice ščitnica proizvaja več ščitničnega hormona, kot ga telo potrebuje. Ščitnični hormon lahko vpliva na način, kako telo uporablja energijo, nekateri simptomi pa vključujejo mišično oslabelost, nihanje razpoloženja in težave pri prenašanju vročine.

S težavami s ščitnico naj bi se v Sloveniji spopadalo od 200.000 do 300.000 ...
PREBERI ŠE

S težavami s ščitnico naj bi se v Sloveniji spopadalo od 200.000 do 300.000 ljudi

Med ostalimi potencialnimi razlogi za nočno potenje je še redek tumor v nadledvični žlezi (feokromocitom), nediagnosticiran karcinoidni sindrom, različna nevrološka stanja, obstruktivna apneja in ostalo. Velikokrat je razlog tudi psihološke narave, zato ne zavlačujte z obiskom zdravnika, da lahko čimprej odpravite težavo. 

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Vir: womanshealth