Je ena od najpogostejših bolezni ledvic, ki se pojavlja pri mladih in ljudeh srednjih let.
KAJ JO POVZROČA?
Že manjša, nenevarna anatomska posebnost lahko poveča nagnjenost k okužbam. Okužbo lahko povzročijo bakterije, ki v sečila vstopijo skozi sečnico (po kateri urin odteka izmehurja). Pogosto pride do širjenja okužbe iz mehurja.
Okužbe sečil, torej tudi pielonefritis, so pogostejše pri ženskah, saj je njihova sečnica krajša od moške, njeno zunanje ustje pa bližje zadnjični odprtini, kar poveča možnost okužbe.
Tudi bolniki s sladkorno boleznijo imajo pogosto okužbe sečil, saj lahko prisotnost sladkorja v urinu spodbuja razraščanje bakterij.
Pri obeh spolih je tveganje za okužbe večje, kadar je ovirano normalno odtekanje urina in posledično pride do njegovega zastajanja. Omenjena težave so prisotne, kadar se v sečilih pojavi prepreka, pri zunanjem pritisku na sečila (povečana maternica pri nosečnicah, povečana prostata pri moških) ter pri tumorjih mehurja in ledvičnih kamnih. Bakterije, ki pridejo v sečila, se namreč namnožijo v zastajajočem urinu.
Do okužbe sečil lahko pride med vstavitvijo urinskega katetra, cevke, ki jo skozi sečnico vstavimo v mehur, kadar spontano odvajanje seča ni možno. Okužbo ledvic lahko povzročijo tudi bakterije iz drugih delov telesa, ki jih do ledvic zanese kri.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Simptomi okužbe ledvic se lahko pojavijo nenadoma, pogosto v le nekaj urah, in vključujejo:
• hude bolečine v hrbtu, ki se širijo ledveno in v dimlje,
• povišano temperaturo nad 38 °C, ki jo lahko spremljata mrzlica in glavobol,
• moten, krvavkast seč,
• neprijeten vonj seča,
• slabost in bruhanje.
Nezdravljen pielonefritis lahko sčasoma vodi v ledvično odpoved.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV