Najboljši naravni vir vitamina D je njegova sinteza v spodnjih plasteh kožne povrhnjice s kemično reakcijo, ki je odvisna od izpostavljenosti soncu. Mnogo ljudi v današnjem času vstaja zelo zgodaj, domov pa se vračajo, ko je že temno. Absorpcija in samo pridobivanja vitamina D, ne glede na letni čas, je pri tem zelo otežena.
Posledice so vidne predvsem v oslabelem procesu mineralizacije kosti in osteomalacije. Osteomalacija je bolezen, za katero je značilno 'mehčanje' kosti zaradi zmanjšane absorpcije kalcija v prebavnem traktu, torej zaradi povečanega procesa izgube kalcija iz kosti.
Kje lahko 'dobimo' vitamin D?
Vitamin D torej navadno pridobimo s primerno izpostavljenostjo naravni svetlobi, z ustrezno prehrano in tudi in predvsem z dodatki, če je le to potrebno. Hrana morda ni najboljši vir tega vitamina, vendar lahko zadovolji nekatere naše dnevne potrebe. Uživati je treba mastne ribe, kot so losos, tuna, skuša, pomembno pa je tudi uživanje ribjega olja.
K ustrezni prehrani spada tudi govedina, rumenjak in nekatere vrste sira. Ta sicer vsebujejo manjše oz. zanemarljive količine vitamina D. Prehranska dopolnila je mogoče dobiti v lekarnah brez recepta, za primerno farmacevtsko obliko in odmerek pa bi bilo dobro, da se posvetujete s svojim osebnim zdravnikom.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV