Edem lahko prizadene kateri koli del obraza – ušesa, vrat, grlo, oči, lica, čelo. Občasno se lahko zbudite z oteklim in zabuhlim obrazom denimo zaradi pritiska zaradi položaja med spanjem. Lahko je tudi posledica dehidracije. Vendar pa je otekanje obraza lahko tudi posledica poškodbe ali zdravstvenega stanja, ki zahteva nujno oskrbo.
Vzroki otekanja obraza
Otekanje obraza in alergije (alergijski konjunktivitis)
To stanje po pisanju krenizdravo vključuje vnetje oči, ki ga povzročajo alergeni, kot so prhljaj hišnih ljubljenčkov, prah, cvetni prah ali spore plesni. Simptomi vključujejo rdeče oči, srbenje, otekanje in solzenje oči s pekočim občutkom (otekanje obraza in oči).
Preeklampsija – otekanje obraza med nosečnostjo
To stanje, povezano z nosečnostjo, povzroči nenadno zvišanje krvnega tlaka, običajno po 20 tednih nosečnosti, vendar se lahko pojavi prej ali po porodu. Simptomi vključujejo otekanje obraza, nog in rok, skupaj z beljakovinami v urinu ter glavobole, zamegljen vid, bolečine v trebuhu in slabost. Nujna je takojšnja medicinska oskrba, saj lahko nezdravljena preeklampsija povzroči resne zaplete.
Celulitis
Ta bakterijska ali glivična okužba prizadene globlje plasti kože in običajno vstopi skozi kožno razpoko ali ureznino. Povzroča, da prizadeta območja otečejo, postanejo vroča in boleča. Prizadetost oči lahko povzroči otekanje, srbenje in rdečico.
Ta huda alergijska reakcija zahteva takojšnjo zdravniško pomoč. Pogosti sprožilci so določena živila, zdravila, piki žuželk, anestetiki in lateks. Simptomi se lahko hitro stopnjujejo in vključujejo otekanje grla, obraza in jezika, izpuščaj, težko dihanje, hitro bitje srca, omotico in spremembo barve kože. Uporabite avtomatski injektor epinefrina, če vam je na voljo, in takoj poiščite pomoč.
Ta huda podkožna oteklina običajno prizadene oči, jezik, ustnice, roke, noge in genitalije. Lahko ga sprožijo alergeni, okužbe ali imunske težave in lahko ga spremlja koprivnica.
Aktinomikoza
Redka, kronična bakterijska okužba, ki prizadene predvsem glavo, usta, vrat (otekanje obraza in vratu), prsni koš in medenico, kar povzroči abscese ali rane, iz katerih se lahko izcedi gnoj. Pogosto se pojavi zaradi okužb zob (otekanje obraza zaradi zob) ali intrauterinih vložkov.
Zlomljen nos
Poškodba nosu lahko povzroči otekanje obraza in modrice okoli nosu in oči. Običajno je posledica udarca ali poškodbe.
To je boleča, otekla bula na veki, ki jo povzročajo bakterije ali zamašene oljne žleze. Simptomi lahko vključujejo rdeče ali suhe oči, otekle veke in gnoj. Večina bradavic je benignih in izginejo v enem tednu, trdovratne simptome pa mora oceniti zdravnik.
Sinusitis – otekanje obraza zaradi sinusov
Sinusitis je vnetje ali okužba nosnih poti in sinusov, ki ga pogosto povzročajo virusi, bakterije ali alergije, kar lahko povzroči otekanje, bolečino in občutljivost na prizadetih območjih, vključno z lici, čelom in očmi. Drugi simptomi lahko vključujejo zmanjšan občutek za vonj, vročino, zamašen nos, glavobol in utrujenost.
Da bi preprečili otekanje obraza, se izogibajte znanim alergenom, preberite oznake sestavin in povprašajte o sestavinah hrane, ko jeste zunaj. Če vam je predpisan epinefrin, ga imejte s seboj, da preprečite hude alergijske reakcije in preprečite otekanje.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV