Vizita.si
stopala

Simptomi in bolezni

Stanje, ki lahko nakazuje na težave z delovanjem ledvic ali srca

N.R.A.
03. 12. 2020 11.05
0

Otekle noge so lahko zgolj posledica, posebej če smo že nekoliko starejši, slabšega vremena ali pa dolgotrajne hoje ali sedenja. Včasih lahko nakazujejo na nekatere resne zdravstvene težave, zato se je vedno dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom!

Otekanje nog ni nedolžna stvar.
Otekanje nog ni nedolžna stvar. FOTO: Profimedia

Skoraj vsak odrasel človek se je že vsaj enkrat v življenju soočil z oteklimi in bolečimi nogami. Kot smo že omenili, se lahko razlog za otekle noge skriva v denimo pretiravanju s telovadbo, pri starejših ljudeh so lahko posledica pretiravanja s hojo ali s pretiranim sedenjem, povezave lahko najdemo tudi v prehrani, ki vsebuje prevelike količine soli, razlogov pa je še veliko več, a vsi med njimi niso nedolžni. 

Če so gležnji vztrajno otečeni, ne glede na zunanjo temperaturo, je praviloma razlog v zadrževanju soli in vode v telesu. V tovrstnem primeru lahko težave enostavno rešimo z omejevanjem soli in konzervansov ter tudi omejitvijo pitja rdečega vina (zaradi prisotnosti tanina). Če otečeta obe nogi, morate nenadoma posumiti na težave z delovanjem ledvic ali srca, zato poiščite nasvet zdravnika, ki bo pregledal vas in vaše laboratorijske izvide. 

Kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju?
Preberi še
Kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju?

Če se tekočina dolgo zadržuje v telesu, zlasti v predelu nog, se s povečano tvorbo albumina, ki blokira normalno homeostazo, moti delovanje ledvic in jeter. Poleg otekanja nog se lahko pojavijo tudi blokade tekočine v trebuhu in prsnem košu, kar se dodatno kaže kot utrujenost in slabo delovanje celotnega telesa. 

Ali pomagajo kopeli?

Če že dolgo trpite zaradi otečenih nog zaradi nejasnega razloga, je prvi korak obisk zdravnika, ker je to stanje, kot že omenjeno, lahko simptom številnih zdravstvenih težav, od slabe cirkulacije do bolezni srca. Če pa ste prepričani, da ni nič resnega, lahko uporabite domača zdravila. V knjigi Doctors 'Favorite Natural Remedies je zapisano, da je hidroterapija 'zveneče' ime za uporabo hladnih in vročih kopeli, ki lahko pomagajo pri oteklih in bolečih nogah.

Kopel
KopelFOTO: Dreamstime

Vroča voda pomaga razširiti žile, hladna voda pa bo pospešila zožitev, kar bo izboljšalo cirkulacijo in se bo tako preprečilo kopičenje vode v sklepih. Stopala za tri do pet minut položite v vročo vodo, nato pa približno 40 sekund v hladno. Celoten postopek ponavljajte, vse skupaj pa naj traja 15 do 20 minut. To ponovite večkrat na dan, če imate le možnost. 

Kaj še lahko pomaga?

Še enkrat poudarjamo, da se pred 'domačimi pripravki' in pred 'pomočjo na lastno pes' posvetujete z zdravnikom, mu omenite simptome, da lahko izključite kakšne resne zdravstvene identifikacije! Ko to storite, pa si lahko pomagate z domačimi pripravki, med katerimi naj bi najbolj pomagali naslednji:

Izogibajte se soli.
Izogibajte se soli. FOTO: Thinkstock

Kompresijske nogavice

Kompresijske nogavice so nogavice, ki se uporabljajo tudi za krčne žile, saj spodbujajo cirkulacijo. 

Dvigujte svoje noge

Dvig nog nad nivojem srca, ko ležite ali sedite, lahko pomaga zmanjšati otekanje. Med spanjem položite vzglavnik pod noge, da si boste pomagali tudi ponoči.

Magnezij

Pomanjkanje magnezija lahko prispeva k otekanju nog in zastajanju tekočine v tem delu telesa. Ob posvetovanju z zdravnikom lahko uporabljate in jemljete dodatke magnezija - to lahko storite, če so izključene težave z ledvicami in težave s srcem! 

Kako zdrava je v resnici himalajska sol?
Preberi še
Kako zdrava je v resnici himalajska sol?

Zmanjšajte vnos soli v telo

Zmanjšan vnos soli lahko prepreči zadrževanje tekočine v telesu. Čips, preste, hitra hrana, konzervirana hrana in podobni izdelki so polni dodane soli, zato se jim je pametno izogniti. 

Pravilno sedenje 

Če zaradi dela ter tudi in predvsem zaradi dodatnih obveznosti ves čas sedite, se lahko pojavijo dodatne bolečine in otekanje nog. Pravilno sedenje je vedno opisano z udobno podprtimi nogami s prsti, usmerjenimi naprej, ne vstran ali proti. Idealno je, da so gležnji, kolena in boki pod kotom 90 stopinj, kar pomaga ohranjati hrbtenico pokončno, hkrati pa ohranja funkcionalne ukrivljenosti križa spodnjega dela hrbta in vratu ter rahlo ukrivljenost hrbta na sredini hrbta, zatilja in križnice.

Povzeto po Ordinacija.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574