Zanjo je značilno, da zaradi poškodbe obraznega živca oslabijo ali povsem ohromijo mišice ene polovice obraza. Stanje se običajno popravi samo od sebe brez zdravljenja.
KAJ JO POVZROČA?
- Že dolgo je znano, da lahko okužba z virusom herpes zostra pa tudi z drugimi virusi, kot je herpes simpleks, povzroči okvaro obraznega živca (N. facialis).
- Lymska borelioza je bakterijska okužba, ki jo prenašajo klopi, in je prav tako znan povzročitelj pareze facialnega živca.
- Včasih je vnetje živca posledica vnetja srednjega ušesa.
- Včasih pa lahko parezo povzroči tumor slušnega živca (akustični nevrinom), ki pritiska na obrazni živec.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Simptomi pareze se razvijejo nenadno, v komaj 24 urah, če pa jih povzroči akustični nevrinom, pa se razvijajo počasi. Mednje sodijo:
• delna ali popolna ohromelost mišic ene strani obraza,
• bolečina za ušesom na prizadeti strani,
• povešen ustnični kot, iz katerega lahko izteka slina,
• nezmožnost zapiranja veke in solzenje na prizadeti strani,
• spremembe okusa.
Pri hujši obliki pareze imajo bolniki tudi težave z govorom in prehranjevanjem. Če bolnik ne more dobro zapreti veke, se lahko vname roženica, kar lahko povzroči razjedo in trajno zabrazgotinjenje. Kadar je pareza facialnega živca posledica okužbe s herpes zostrom, je na obrazu viden mehurčkast izpuščaj s krastami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV