Vizita.si
Do tromboze pride, ko krvni strdek zamaši žilo.

Simptomi in bolezni

Stanje, ki je lahko smrtno nevarno

N.R.A.
12. 11. 2024 04.28
0

Pljučna embolija je krvni strdek, ki blokira in ustavi dotok krvi v arteriji v pljučih.

V večini primerov se krvni strdek začne v globoki veni v nogi in potuje v pljuča. Redko se strdek tvori v veni v drugem delu telesa. Ko krvni strdek nastane v eni ali več globokih venah v telesu, to imenujemo globoka venska tromboza.

Ker en ali več strdkov blokira pretok krvi v pljuča, je pljučna embolija lahko smrtno nevarna. Vendar pa pravočasno zdravljenje močno zmanjša tveganje smrti. Ukrepi za preprečevanje krvnih strdkov v nogah vas bodo zaščitili pred pljučno embolijo.

SIMPTOMI PLJUČNE EMBOLIJE

Simptomi pljučne embolije se lahko zelo razlikujejo, odvisno od tega, kolikšen del pljuč je prizadet, velikosti strdkov in ali imate osnovno bolezen pljuč ali srca. Pogosti simptomi vključujejo:

Pljučna embolija
Pljučna embolijaFOTO: Adobe Stock

- Zasoplost. Ta simptom se običajno pojavi nenadoma. Težave z lovljenjem dihanja se pojavijo tudi med počitkom in se poslabšajo s telesno aktivnostjo.

- Bolečina v prsnem košu. Morda se počutite, kot da imate srčni napad. Bolečina je pogosto ostra in se čuti, ko globoko vdihnete. Bolečina vam lahko prepreči, da bi globoko vdihnili. Lahko jo občutite tudi, ko zakašljate, se sklonite ali nagnete.

- Omedlevica. Lahko se onesvestite, če vam srčni utrip ali krvni tlak nenadoma pade. To se imenuje sinkopa.

Drugi simptomi, ki se lahko pojavijo pri pljučni emboliji, vključujejo:

- kašelj, ki lahko vključuje krvavo sluz ali sluz s krvjo,

- hiter ali nereden srčni utrip,

- omotičnost ali omotico,  

- prekomerno znojenje,

- vročino,

- bolečino ali otekanje nog ali oboje, običajno v zadnjem delu spodnjega dela noge,  

- vlažno ali razbarvano kožo, imenovano cianoza.

Pljučna embolija
Pljučna embolijaFOTO: Adobe Stock

Kdaj k zdravniku?

Pljučna embolija je lahko smrtno nevarna. Poiščite nujno zdravniško pomoč, če občutite nepojasnjeno težko dihanje, bolečino v prsih ali omedlevico.

VZROKI PLJUČNE EMBOLIJE  

Pljučna embolija se pojavi, ko se 'kepa' materiala, največkrat krvni strdek, zatakne v arteriji v pljučih in blokira pretok krvi. Krvni strdki najpogosteje izvirajo iz globokih ven vaših nog, to je stanje, znano kot globoka venska tromboza.

V mnogih primerih gre za več strdkov. Deli pljuč, ki jih oskrbuje vsaka zamašena arterija, ne morejo dobiti krvi in lahko 'umrejo'. To stanje je poznano kot pljučni infarkt. Zaradi tega vaša pljuča težje oskrbujejo preostali del telesa s kisikom.

Občasno zamašitve krvnih žil lahko povzročijo snovi, ki niso krvni strdki, kot so:

- maščoba iz notranjosti zlomljene dolge kosti,

- del tumorja,

- zračni mehurčki.

Krvni strdek
Krvni strdekFOTO: iStock

DEJAVNIKI TVEGANJA  

Čeprav lahko kdor koli razvije krvne strdke, ki povzročijo pljučno embolijo, lahko nekateri dejavniki povečajo tveganje.

Zgodovina krvnih strdkov

Pri vas obstaja večje tveganje, če ste vi ali kateri koli od vaših krvnih sorodnikov, na primer starš ali brat ali sestra, imeli v preteklosti venske krvne strdke ali pljučno embolijo.

Zdravstvena stanja in zdravljenja

Nekatera zdravstvena stanja in zdravljenja vas ogrožajo, kot so:

- bolezni srca in krvnih žil, zlasti srčno popuščanje, povečajo verjetnost nastanka strdkov,

- nekateri raki – zlasti rak možganov, jajčnikov, trebušne slinavke, debelega črevesa, želodca, pljuč in ledvic ter raki, ki so se razširili – lahko povečajo tveganje za nastanek krvnih strdkov. Kemoterapija še dodatno poveča tveganje. Prav tako imate večje tveganje za nastanek krvnih strdkov, če imate osebno ali družinsko anamnezo raka dojke.

Krvni strdek
Krvni strdekFOTO: Thinkstock

- operacija je eden od glavnih vzrokov za težave s krvnimi strdki. Iz tega razloga se lahko zdravila za preprečevanje strdkov dajejo pred in po večji operaciji, kot je zamenjava sklepa,

- nekatere podedovane bolezni vplivajo na kri, zaradi česar je bolj verjetno, da se bo strjevala. Tudi druge zdravstvene težave, kot je bolezen ledvic, lahko povečajo tveganje za nastanek krvnih strdkov,

- ljudje, ki imajo hude simptome covida-19, imajo povečano tveganje za pljučno embolijo,

- daljša obdobja nedejavnosti.

Iz razlogov, ki niso dobro razumljeni, uporaba tobaka poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov pri nekaterih ljudeh, zlasti pri tistih, ki imajo druge dejavnike tveganja. 

Prekomerna teža poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov – zlasti pri ljudeh z drugimi dejavniki tveganja.

Krvni strdek
Krvni strdekFOTO: Profimedia

ZAPLETI PLJUČNE EMBOLIJE

Pljučna embolija je lahko smrtno nevarna. Približno ena tretjina ljudi z nediagnosticirano in nezdravljeno pljučno embolijo ne preživi. Ko se stanje diagnosticira in zdravi takoj, pa to število dramatično upade.

Pljučna embolija lahko povzroči tudi pljučno hipertenzijo, stanje, pri katerem je krvni tlak v pljučih in na desni strani srca previsok. Ko imate strdke v arterijah v pljučih, mora srce močneje delati, da potiska kri skozi te žile. To poveča krvni tlak in sčasoma oslabi vaše srce.

V redkih primerih majhni strdki, imenovani emboli, ostanejo v pljučih in sčasoma se v pljučnih arterijah razvijejo brazgotine. To omejuje pretok krvi in povzroči kronično pljučno hipertenzijo.

Vir: mayoclinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662