Spletni portal Healthista se je pogovarjal s strokovnjakinjama za črevesno zdravje – profesorico Barbaro Ryan in Elaine McGowan, ki razkrivata kazalnike in kaj lahko dejansko pomaga.
Črevesne bolezni lahko povzročijo veliko različnih simptomov, odvisno od prizadetega dela prebavnega sistema.
Simptomi so stvari, ki jih občutite, znaki pa so spremembe, ki jih je mogoče najti pri fizičnem pregledu.
Bolje je, da o simptomih razmišljate kot o pokazateljih morebitne osnovne prebavne težave, namesto da so pokazatelj nezdravega črevesja, saj izraz 'nezdravo črevesje' ni znanstven.
Ko razmišljamo o stanju črevesja, je koristno pomisliti na 'zgornji in spodnji gastrointestinalni trakt'.
Zgornji vključuje požiralnik, želodec in prvi del tankega črevesa (dvanajstnik). Vključuje tudi organe, pritrjene na ta del črevesja, to sta žolčnik in trebušna slinavka.
Simptomi zgornjega dela prebavil so običajno povezani z uživanjem ali neuživanjem hrane (na tešče). Včasih je pomembna vrsta zaužite hrane, v nekaterih primerih pa že samo dejstvo, da ste nekaj zaužili, povzroči simptome.
Pogosti simptomi težav zgornjega dela prebavil:
- rgaga,
- riganje,
- dispepsija,
- slabost,
- anoreksija,
- postprandialna bolečina: bolečina po jedi,
- polnost po obroku: pretiran občutek sitosti po jedi,
- napihnjenost v zgornjem delu trebuha,
- disfagija/odinofagija (težave ali bolečine pri požiranju).
Spodnji prebavni trakt je znatno daljši od zgornjega prebavnega trakta in začenši od zgoraj navzdol vključuje tanko črevo in debelo črevo (debelo črevo).
Značilnost težav simptomov nižjega trakta je, da so po navadi povezani z odvajanjem blata. Zelo pogosto se poslabšajo pred odvajanjem blata in se kasneje olajšajo, čeprav lahko nekateri ljudje ugotovijo, da se bolečina prehodno poslabša po odvajanju blata.
Pogosto simptomi vključujejo:
- napihnjenost trebuha: neprijeten občutek polnosti, ki ga pogosto spremlja vidna napetost: 'Videti sem, kot da sem noseča 6 mesecev',
- bolečine v spodnjem delu trebuha/krči,
- prekomerno napenjanje: vetrovi,
- zaprtje: oteženo ali redko odvajanje blata ali potreba po pretiranem naprezanju,
- driska: zelo ohlapno odvajanje blata ali pogostejše odvajanje blata,
- nočna driska: prebujanje iz spanja z drisko,
- borborygmi: glasno klokotanje ali ropotanje, ki prihaja iz črevesja,
- sprememba črevesnega vzorca,
- sprememba videza blata,
- kri ali sluz v blatu,
- inkontinenca: Težave pri nadzoru odvajanja blata, ki povzročajo nehotno uhajanje.
Vsi ti simptomi imajo lahko veliko vzrokov, ki večinoma niso resni.
Če opazite kakršne koli nove prebavne ali črevesne simptome, je pomembno, da si ne postavljate diagnoze sami in se naročite na pregled, da se o njih pogovorite s svojim osebnim ali družinskim zdravnikom, da se odločite, kaj in če so potrebne dodatne preiskave.
Kako se torej lotiti pogostih črevesnih težav?
Spopadanje z zaprtjem ...
Vlaknine: Na splošno se priporoča uživanje 20–35 g vlaknin na dan. Vlaknine najdemo v živilih rastlinskega izvora, kot so sadje, zelenjava in polnozrnata živila.
Nekaj preprostih virov vlaknin vključuje 2 kivija ali 2 majhni pomaranči (klementini) na dan.
Laneno seme: vzemite eno zvrhano čajno žličko do dve žlici celega ali zmletega lanenega semena. Dodamo ga lahko kašam, kosmičem, jogurtom, juham in solatam. Zaužiti ga je treba z veliko tekočine in pomembno je, da začnete z majhnimi količinami in jih postopoma povečujete.
Lupina psiliuma, znana tudi kot Ispaghula, pomaga pri lajšanju zaprtja. Kupiti ga je mogoče kot cele luščine psiliuma, lupine psiliuma v prahu ali v kapsulah.
Tekočina: Popijte 1,5 do 2,5 litra tekočine na dan. Voda je najboljši vir, vendar lahko zeliščni čaji ter čaj in kava brez kofeina prispevajo k dnevnemu vnosu tekočine.
Kofein: močan čaj, kava in 80- do 90-odstotna temna čokolada vsebujejo kofein in lahko delujejo kot stimulans črevesja, ki vam pomaga ohranjati redno prebavo.
Sorbitol: Suhe slive in marelice vsebujejo sorbitol, ki veljajo za odlično naravno odvajalo.
Spopadanje z drisko in redkim blatom ...
Kofein: Zmanjšajte vnos kofeina (ne pozabite, kofein je prisoten tako v čaju kot v kavi).
Vlaknine: Bodite pozorni na vlaknine! Je vaš vnos previsok? Če je tako, ga poskusite zmanjšati na približno 18 do 20 g vlaknin na dan, nato pa postopoma povečujte količino, če se simptomi izboljšajo.
Sladila: Izogibajte se vsem sladilom, ki vsebujejo "ol" na koncu, zlasti ksilitolu, sorbitolu in živilom, ki ju vsebujejo. Ti so prisotni v številnih živilih z nizko vsebnostjo maščob.
Čebula in česen: kratkoročno ju izključite iz prehrane, da vidite, ali vam pomagata zmanjšati simptome.
Sadje (fruktoza): Zmanjšajte vnos sadja na tri majhne koščke na dan.
Alkohol: zmanjšati ga je treba na minimum.
Če imate zaprtje ali drisko, morate obiskati svojega osebnega zdravnika ali registriranega dietetika.
Kaj je veliki NE, če imate težave z zdravjem črevesja?
1. Ne postavljajte si diagnoze sami. Če imate nove ali stalne črevesne simptome, je pomembno, da obiščete svojega osebnega zdravnika, ne obračajte se na 'google nasvete'.
2. Ne začnite izključevati živil iz svoje prehrane, ne da bi poiskali strokovni nasvet. Če sumite, da nekatera živila morda povzročajo nekatere od vaših neprijetnih črevesnih simptomov, vodite dnevnik prehrane in spremljajte simptome ter o tem obvestite svojega osebnega zdravnika in se pogovorita.
3. Ne delajte testa intolerance na hrano. Ti testi niso znanstveno potrjeni in so zelo dragi! Več povedo o prehranskem vnosu kot o resničnih intolerancah na hrano.
4. Ne začnite jemati probiotika, ne da bi opravili domačo nalogo. Trenutno je na voljo toliko probiotikov in različni sevi delajo različne stvari – poiščite dokaze, da določen probiotik deluje.
Britansko združenje za gastroenterologijo svetuje, da je smiselno preizkušati probiotik do 12 tednov, da bi ugotovili, ali, če je, ter kakšen je dejanski učinek.
Prebava po jemanju antibiotikov
Večina antibiotikov ima širok spekter delovanja in tako lahko 'ubijejo' številne različne vrste bakterij, vključno s tistimi v črevesju (tudi dobre).
Nikoli ne bodo popolnoma izbrisali črevesne mikrobiote (v črevesju je več kot 50 trilijonov bakterij, predvsem v debelem črevesu), zagotovo pa lahko spremenijo ravnovesje in mešanico, medtem ko jih jemljete.
Antibiotiki porušijo ravnovesje, ki običajno obstaja med različnimi vrstami gensko spremenjenih organizmov v črevesju. To je povezano z zmanjšano gensko spremenjeno raznolikostjo, ni pa nujno zmanjšano skupno število bakterij v črevesju, saj bodo nekatere bakterije, ki niso dovzetne za določen antibiotik, proliferirale in zavzele 'prost prostor' v črevesju.
Študije so pokazale, da se črevesje sčasoma spontano povrne v normalno stanje. Poročali so, da pri otrocih to traja približno štiri tedne, medtem ko lahko pri odraslih traja do šest tednov, čeprav so nekatera izhodišča prebave ostala nezaznavna do šest mesecev, tudi po kratkem ciklu antibiotikov, tako da so nekatere subtilne spremembe lahko dolgotrajnejše. Za večino ljudi je torej edina stvar, ki je potrebna za obnovitev normalne prebave, čas.
Vizita e-novice
Povzeto po healthista
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV