Če ga ne zdravimo, lahko povzroči velike težave, predvsem ko gre za zdravje srčno-žilnega sistema, ki je še vedno vodilni vzrok smrti v svetu.
Holesterol je znan kot dejavnik tveganja za razvoj ateroskleroze in bolezni srca in ožilja. Je pa tudi snov, ki je nujna za pravilno delovanje telesa. Holesterol je prisoten v vsaki živi celici ljudi in živali, saj je esencialni metabolit, največ pa ga je v živilih živalskega izvora.
Je sestavni del celične membrane, sodeluje v presnovnih procesih pri izmenjavi snovi, služi za sintezo hormonov skorje nadledvične žleze in spolnih hormonov ter v maščobi topnih vitaminov, za sintezo vitamina D in je prekurzor žolčnih kislin, ki služijo pri prebavi in absorpciji maščob.
Če so vrednosti holesterola povišane, postanejo dejavnik tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja.
Prekomerna telesna teža in debelost lahko povečata tudi tveganje za razvoj 'slabega' holesterola LDL. Drugi dejavniki življenjskega sloga, ki lahko prispevajo k visokemu holesterolu, vključujejo neaktiven življenjski slog in kajenje.
Tudi vaša genetika lahko vpliva na vaše možnosti za razvoj visokega holesterola. Geni se prenašajo s staršev na otroke. Nekateri geni vašemu telesu povedo, kako predelati holesterol in maščobo. Če imajo vaši starši visok holesterol, obstaja večje tveganje, da ga boste imeli tudi vi. Tudi druga zdravstvena stanja, kot sta sladkorna bolezen in hipotiroidizem, lahko povečajo tveganje za razvoj visokega holesterola in s tem povezanih zapletov.
Ker povišan holesterol v zgodnjih fazah ne povzroča simptomov, je pomembno, da skrbimo za vse vidike življenja, se zdravo prehranjujemo, smo aktivni in redno nadzorujemo raven holesterola.
Če ugotovitve pokažejo, da raven še ni tako visoka, lahko spremembe življenjskega sloga pomagajo, da se vrnejo na normalno raven. Če pa ga dolgo časa ne nadzorujemo, lahko poškoduje arterije. Zdravniki pravijo, da je prav zato pomembno, da smo proaktivni in spremljamo raven holesterola ter pazimo, kaj jemo in koliko se gibamo. A ne glede na raven holesterola nikoli ni prepozno za vlaganje v nadzor nad holesterolom.
Prvi simptomi, ki lahko razkrijejo povišan holesterol:
- otekanje spodnjih nog in sklepov,
- otekanje stopal ali dlani,
- občutek teže v nogah,
- bolečine v mečih in stegnih,
- pekoč občutek v zgornjem delu trebuha, zlasti po zaužitju nečesa mastnega.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV