Vizita.si
Kost

Simptomi in bolezni

Eden najpogostejših razlogov za bolečine v kosteh

N.R.A.
14. 06. 2022 05.00
0

Osteoporoza je najbolj znana in najpogostejša presnovna bolezen kosti in je danes velik javnozdravstveni problem, vendar ni edina bolezen v tej skupini.

Presnovne kostne bolezni lahko opredelimo kot poškodbe ali spremembe oblike, moči in sestave kosti. Pojavijo se zaradi motenj mineralne sestave kosti zaradi motene presnove kalcija, fosforja in magnezija. Vsekakor je najpogostejša bolezen osteoporoza, obstajajo pa tudi druge, ki jih bomo danes na kratko zajeli. 

Presnovne bolezni kosti
Presnovne bolezni kosti FOTO: Dreamstime

Osteoporoza

Zanjo je značilno zmanjšanje kostne mase in gostote s posledično povečano krhkostjo. Zlati standard pri diagnostičnem vrednotenju osteoporoze je denzitometrija, ki meri gostoto mineralov v kosteh. Če je raven kostne gostote manjša od 2,5 standardnih odklonov kostne mase prebivalstva iste rase in spola, ki so določeni denzitometrično, potem govorimo o osteoporozi, če pa je izguba kostne mase manj izrazita, potem je govora o osteopeniji. V tem primeru je območje standardnega odklona od –1 do –2,5.

Gre za bolezen, ki prizadene pretežno starejšo populacijo. Povečano tveganje za zlome kosti lahko privede do začasne ali trajne invalidnosti, kar je treba poleg zdravstvenega vidika obravnavati tudi v okviru znatnega povečanja stroškov zdravljenja. Najpogostejše oblike zlomov pri osteoporozi so kompresijski zlomi hrbtenice, ki jim sledijo zlomi vratu stegnenice in spodnje podlakti.

Izguba kostne gostote se začne po 30. letu starosti, večje dejavnike tveganja, ki vplivajo na pospešeno izgubo, pa imajo ženske, ki so zgodaj vstopile v menopavzo, osebe z nizkim indeksom telesne mase, osebe s pomanjkanjem kalcija in vitamina D v prehrani, dodatno pa na to vplivajo tudi kajenje, prekomerno uživanje alkohola, nezadostno gibanje in dolgotrajno zdravljenje s kortikosteroidi.

Kako se izogniti zlomu kolka?
Preberi še
Kako se izogniti zlomu kolka?

Pri zdravljenju osteoporoze je zelo pomembno odpraviti omenjene dejavnike tveganja. Na voljo so tudi zdravila, ki upočasnjujejo izgubo kostne gostote in ohranjajo kostno maso, zadnja generacija zdravil pa celo obnavlja kostno maso. Druge oblike zdravljenja vključujejo odpravljanje posledic že doživetih zlomov, od kirurškega zdravljenja zlomov dolgih kosti do uporabe različnih ortopedskih pripomočkov in drugih oblik fizikalne terapije.

Pagetova bolezen

Pagetova bolezen ali osteitis deformans je bolezen neznanega vzroka, pri kateri najdemo lokalne spremembe v kosteh v obliki povečane razgradnje kosti na enem delu kosti, v drugem delu pa hkrati nastane nova kost. Ti procesi se pojavijo hkrati s posledičnimi deformacijami in zlomi kosti. Ta bolezen pogosteje prizadene predvsem moške, starejše od 50 let, najpogosteje pa so prizadete kosti golenice in vretenc ter kosti glave.

Klinične indikacije lahko vključujejo glavobol, gluhost, izrazito povečanje glave, bolečine v hrbtu in povečano debelino spodnjega dela nog. V redkih primerih se lahko pojavi tudi kostni tumor. Za zmanjšanje razgradnje kosti se izvaja zdravljenje z bisfosfonati in kalcitoninom, za nadzor bolečine in vnetja pa se uporabljajo nesteroidna protirevmatična zdravila. V primeru zloma je potrebno kirurško zdravljenje.

Osteoporoza
OsteoporozaFOTO: iStockphoto

Protin

Je dedna presnovna bolezen, pri kateri je presnova sečne kisline motena. Najpogosteje prizadene moške med 20. in 40. letom starosti. Najpogosteje gre za asimptomatsko bolezen, za katero so značilne povišane vrednosti uratov. Strokovnjaki pravijo, da je ta bolezen tako imenovana 'bolezen nezdrave prehrane'. Zdravljenje se izvaja glede na stopnjo bolezni, ki je v teku. V akutni fazi bolezni se uporabljajo nesteroidna protirevmatična zdravila, najpogosteje intometacin, nato kolhicin, lokalno hladni obkladki in včasih salicilati in kortikosteroidi. V mirni fazi bolezni je pomembno upoštevati dieto brez purinov in jemati zdravila, ki motijo sintezo sečne kisline, na primer alopurinol ali febuksostat.

Rahitis

Rahitis je presnovna bolezen, ki se pojavi v zgodnjem otroštvu in mladosti. Kaže se s počasno rastjo in razvojem otroka, mehkobo in deformacijami kosti, ki nastanejo zaradi pomanjkanja kalcija in vitamina D.

Se zavedate posledic pomanjkanja vitamina D?
Preberi še
Se zavedate posledic pomanjkanja vitamina D?

Osteomalacija

Za razliko od rahitisa, ki se pojavi v otroštvu, se pri odraslih kaže osteomalacija, omenjena že nekoliko prej, vzročna in klinično enaka presnovna motnja kosti. Zaradi pomanjkanja kalcija in vitamina D pride do povečanja nemineraliziranega dela kosti, zaradi izrazite mehkobe kosti pa se pojavijo tudi deformacije. Za bolezen so značilne bolečine v celotnem mišično-skeletnem sistemu, mišična oslabelost in deformacije pa so najizrazitejše na spodnjem delu nog, stegnih in hrbtenici. Pristop k zdravljenju se nanaša na ustrezno nadomeščanje kalcija in vitamina D, zapleti zlomov pa se zdravijo kirurško.

Povzeto po Adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662