Vizita.si
Računalniški vid

Simptomi in bolezni

Preverite, ali imate računalniški vid

N.R.A.
18. 08. 2024 04.38
0

Včasih so ljudje delali najrazličnejša dela, največkrat pa je samo delo potekalo bodisi v naravnem okolju bodisi v stoječem položaju. Ljudje so delali več fizičnega dela, manj intelektualnega, posledično pa so manj sedeli. Danes nas ima večina službe, ki od nas zahtevajo, da ure in ure presedimo in strmimo v računalniške zaslone. To lahko resnično obremeni naše oči. Privede lahko celo do tako imenovanega 'računalniškega vida'.

Težave z očmi, ki jih povzroča uporaba računalnika, spadajo pod naslov sindrom računalniškega vida. To ni posebna težava ali klasificirana bolezen. Vključuje celo vrsto obremenitev oči in nelagodja. Raziskave kažejo, da ima med 50 in 90 % ljudi, ki delajo za računalniškim zaslonom, vsaj nekatere simptome.

Ali imate tudi vi vsako pomlad pordele in srbeče oči?
Preberi še
Ali imate tudi vi vsako pomlad pordele in srbeče oči?

Zaposleni odrasli niso edini prizadeti. Otroci, ki čez dan v šoli strmijo v tablice ali uporabljajo računalnike, imajo lahko enake težave, še posebej, če osvetlitev in njihova drža nista idealna.

Tehnologija
TehnologijaFOTO: Shutterstock

Kako računalniki vplivajo na vid?

Računalniški vid je podoben sindromu karpalnega kanala in drugim poškodbam zaradi ponavljajočih se gibov, ki jih lahko dobite pri delu. To se zgodi, ker vaše oči vedno znova sledijo isti poti. Lahko se poslabša, ko dlje nadaljujete z gibanjem.

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših
Preberi še
Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših

Ko delate za računalnikom, se morajo vaše oči ves čas osredotočati in ponovno osredotočati. Med branjem se premikajo naprej in nazaj. Morda boste morali pogledati papirje navzdol in nato nazaj, da bi tipkali. 

Stanje oči, ki prispeva k dodatnim glavobolom
Preberi še
Stanje oči, ki prispeva k dodatnim glavobolom

Vaše oči reagirajo na slike, ki se nenehno premikajo in spreminjajo, premikajo fokus in pošiljajo hitro spreminjajoče se slike v možgane. Vsa ta dela zahtevajo veliko napora vaših očesnih mišic. Dokazano je, da pri uporabi računalnika veliko manj mežikamo kot denimo pri branju knjige, zaradi česar se med delom oči izsušijo in vid občasno zamegli.

Računalnik
RačunalnikFOTO: iStock

Večja je verjetnost, da boste imeli težave, če že imate težave z očmi, če potrebujete očala, a jih nimate, ali če nosite napačno dioptrijo za uporabo računalnika.

Načini, kako zaščititi oči pred zasloni
Preberi še
Načini, kako zaščititi oči pred zasloni

Delo z računalnikom postaja s staranjem težje in naravne leče v očeh postajajo manj prožne. Nekje okoli 40. leta bo vaša sposobnost osredotočanja na bližnje in daljne predmete začela izginjati. Vaš očesni zdravnik bo to stanje imenoval presbiopija.

Zakaj bolijo oči?
Preberi še
Zakaj bolijo oči?

Kakšni so simptomi računalniškega vida?

Ni dokazov, da uporaba računalnika dolgoročno škoduje očem. Toda redna uporaba lahko povzroči obremenitev oči in nelagodje. Morda boste opazili:

– zamegljen vid,

– dvojni vid,

– suhe, rdeče oči,

– draženje oči,

– glavobole,

– bolečine v vratu ali hrbtu.

Računalniški vid
Računalniški vidFOTO: AdobeStock

Če ne storite ničesar glede teh simptomov, lahko to vpliva več kot na vaše oči. Lahko bi imeli tudi težave z delovno uspešnostjo in koncetracijo. 

Kako se zdravi računalniški vid? 

Nekaj preprostih sprememb vašega delovnega prostora lahko izboljša vaše simptome in prepreči nove težave.

Spremenite osvetlitev okoli sebe, da zmanjšate učinek na zaslonu računalnika. Če svetloba iz bližnjega okna meče bleščanje, premaknite monitor in zaprite senčila. Monitorju lahko dodate tudi filter za bleščanje.

Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?
Preberi še
Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?

Najboljši položaj za vaš monitor je nekoliko pod nivojem oči, približno 20 do 28 palcev stran od vašega obraza. Ne bi vam bilo treba iztegniti vratu ali naprezati oči, da bi videli, kaj je na zaslonu. Zraven monitorja postavite stojalo in nanj položite tiskane materiale, s katerih delate. Tako vam med tipkanjem ne bo treba gledati navzgor proti zaslonu in nazaj k mizi.

Stanje, ki povzroči poškodbo roženice in vpliva na vid
Preberi še
Stanje, ki povzroči poškodbo roženice in vpliva na vid

Privoščite očem oddih. Sledite pravilu 20-20-20. Vsakih približno 20 minut odmaknite pogled od zaslona in približno 20 sekund glejte nekaj približno 20 metrov stran. Pogosto mežikajte, da bodo vaše oči vlažne. Če se počutijo suhe, poskusite kapljice za oko z umetnimi solzami.

Ni vam treba živeti s tovarniško nameščenimi prednastavitvami, če se počutite neprijetno. Prilagajajte svetlost, kontrast in velikost pisave, dokler ne najdete tistega, kar vam najbolj ustreza.

Računalniški vid
Računalniški vidFOTO: AdobeStock

Redno obiskujte očesnega zdravnika za preglede in posodabljajte svoje recepte. Sporočite jim morebitne težave, ki jih imate. Morda boste potrebovali očala ali kontaktne leče. Odločili se bodo, ali lahko za delo z računalnikom nosite običajna očala ali potrebujete poseben par. Morda vam bodo predpisali enojno ali bifokalno lečo ali barvni material za leče za povečanje kontrasta in filtriranje bleščanja.

Kateri so najboljši vitamini in hranila za zdravje oči?
Preberi še
Kateri so najboljši vitamini in hranila za zdravje oči?

Preverite tudi oči svojih otrok. Prepričajte se, da so vsi računalniki, ki jih uporabljajo, postavljeni na pravo višino in v najboljši luči. Spodbujajte jih, naj si vzamejo pogoste odmore od zaslona, da si spočijejo oči.

Vir: webmd

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662