Znaki in simptomi raka debelega črevesa in danke
Rak debelega črevesa je vrsta raka, ki se začne v debelem črevesu ali danki. Vaše debelo črevo in danka sta organa, ki sestavljata spodnji del vašega prebavnega sistema. Simptomi, zdravljenje in obeti za raka debelega črevesa so na splošno odvisni od stopnje, v kateri se nahaja rak, ko ga prvič diagnosticirajo.
Faze raka debelega črevesa in danke
Rak debelega črevesa stopnje 0 je najzgodnejša faza, stopnja 4 pa je najbolj napredovala.
Faza 0; Znan tudi kot karcinom in situ, v tej fazi se nenormalne celice nahajajo le v notranji sluznici debelega črevesa ali danke.
Faza 1; Rak v tej fazi že prodre v sluznico debelega črevesa ali danke in se je že lahko zarasel v mišično plast. Ni pa se (še) razširil na bližnje bezgavke ali na druge dele telesa.
Faza 2; Rak se razširi na stene debelega črevesa ali danke ali skozi stene v bližnja tkiva, vendar še ne prizadene bezgavk.
Faza 3; Rak že preide v bezgavke, ne pa (še) v druge dele telesa.
Faza 4; Rak se je razširil na druge oddaljene organe, kot so jetra ali pljuča.
Kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke?
V zgodnjih fazah se lahko sploh ne čuti simptomov. Kljub temu pa, če smo dovolj pozorni, lahko v fazi 0, 1 in 2, opazimo naslednje simptome:
- zaprtje,
- driska,
- spremembe v barvi blata,
- spremembe oblike blata, kot je zoženo blato,
- kri v blatu,
- krvavitev iz rektuma,
- prekomerni vetrovi,
- trebušni krči,
- bolečine v trebuhu.
Številne od teh simptomov lahko povzročijo tudi druga, manj resna stanja. Vendar pa je dobro, da obiščete zdravnika, če imate katerega od teh simptomov dlje kot teden ali dva. Vi in vaš zdravnik se lahko pogovorite o svojih simptomih in se odločite, ali je presejalni pregled raka debelega črevesa primeren.
Simptomi raka debelega črevesa so, kot že omenjeno, bolj opazni v stopnjah 3 in 4. Poleg zgornjih simptomov se lahko pojavijo:
- pretirana utrujenost,
- nepojasnjena slabost,
- nenamerno hujšanje,
- spremembe v blatu, ki trajajo dlje kot en mesec,
- občutek, da se vaše črevesje nikoli ne izprazni popolnoma,
- bruhanje.
Če se rak debelega črevesa razširi na druge dele telesa, se lahko pojavijo:
- zlatenica ali rumenih oči in kože,
- otekanje v rokah ali nogah,
- težave z dihanjem,
- kronični glavoboli,
- zamegljen vid,
- zlomi kosti.
Ali obstajajo različne vrste raka debelega črevesa?
Da, obstaja več kot ena vrsta raka debelega črevesa. Obstajajo različne vrste celic, ki postanejo rakave, in celice v različnih delih prebavnega trakta lahko vodijo do raka debelega črevesa.
Najpogostejši tip raka debelega črevesa se začne z adenokarcinomi. Ti se tvorijo v celicah, ki tvorijo sluz v debelem črevesu ali danki. Manj pogosto rak debelega črevesa povzročajo druge vrste tumorjev, kot so:
- limfomi, ki se lahko najprej pojavijo v bezgavkah ali v debelem črevesu,
- karcinoidi, ki se začnejo v celicah, ki tvorijo hormone v vašem črevesju,
- sarkomi, ki nastanejo v mehkih tkivih, kot so mišice v debelem črevesu,
- gastrointestinalni stromalni tumorji, ki se lahko začnejo kot benigni in nato postanejo rakavi (običajno nastanejo v prebavnem traktu, redko pa v debelem črevesu).
Kaj povzroča raka debelega črevesa?
Raziskovalci še vedno preučujejo vzroke raka debelega črevesa. Raka lahko povzročijo genetske mutacije, ki so lahko podedovane ali pridobljene. Te mutacije ne zagotavljajo, da boste razvili raka debelega črevesa, vendar povečajo vaše možnosti.
Nekatere mutacije lahko povzročijo kopičenje nenormalnih celic v sluznici debelega črevesa, ki tvorijo polipe. To so majhne benigne izrastke. Vendar pa lahko nezdravljeni polipi postanejo rakavi. Odstranjevanje teh izrastkov s kirurškim posegom je lahko preventivni ukrep.
Obstaja tudi nekaj dejavnikov tveganja, ki lahko povečajo vaše možnosti za razvoj raka debelega črevesa. Vsekakor obstajajo preventivni dejavniki in navade, na katere lahko vplivamo. Nekaterih dejavnikov, ki povečajo tveganje za razvoj raka debelega črevesa, ni mogoče spremeniti. Na primer vaše starosti, etnične pripadnosti in družinske anamneze. Tukaj je še nekaj dejavnikov tveganja:
- starost nad 50 let,
- predhodna anamneza polipov debelega črevesa,
- predhodna anamneza črevesnih bolezni,
- družinska anamneza raka debelega črevesa in danke,
- genetski sindromi, kot je družinska adenomatozna polipoza.
Dejavniki tveganja raka debelega črevesa in danke, ki se jim lahko izognete
Drugim dejavnikom tveganja se je mogoče izogniti. To pomeni, da jih lahko spremenite, da zmanjšate tveganje za razvoj raka debelega črevesa. Dejavniki tveganja, ki se jim je priporočljivo izogniti, so:
- prekomerna telesna teža ali debelost,
- kajenje,
- prekomerno uživanje alkohola,
- pomanjkanje telesne aktivnosti,
- uživanje prehrane z visoko vsebnostjo predelanega mesa.
Kako se diagnosticira rak debelega črevesa?
Zgodnja diagnoza raka debelega črevesa vam daje najboljše možnosti za ozdravitev. Ker rak debelega črevesa v zgodnjih fazah pogosto nima simptomov, ga pogosto ujamejo med rutinskimi pregledi. Vaš zdravnik bo začel z zbiranjem informacij o vaši zdravstveni in družinski anamnezi. Opravili bodo tudi fizični pregled. Lahko 'pritisnejo' na vaš trebuh ali opravijo rektalni pregled, da ugotovijo, ali so prisotne grudice ali polipi.
V Sloveniji deluje tudi Program Svit. Program Svit je preventivni zdravstveni program, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Vključuje moške in ženske med 50. in 74. letom starosti, in sicer vsaki dve leti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV