Sprva rak ostaja znotraj ovojnice prostate, vendar sčasoma ovojnico preraste in vdre v okoliško tkivo. Rak prostate lahko zaseva preko mezgovnih žil v okoliške bezgavke ali pa prek krvi v oddaljena tkiva in organe, kot sta na primer hrbtenica in medenica.
Rakavo spremenjena žleza v kri izloča večje količine PSA (prostata specifični antigen) kot običajno. Raven PSA v krvi tako daje grobo oceno, koliko se je bolezen razširila. Na splošno je pri PSA nad 10 verjetno, da je rakava bolezen že razsejana.
Druga ocena, s katero ocenjujejo razširjenost raka, pa je t. i. Gleasonov indeks (od 2 do 10). Z njim po pregledu biopsijskega vzorca ocenjujejo stopnjo malignosti raka prostate in se odločijo za obliko zdravljenja. Pri vrednosti pod 7 je poseg velikokrat manj obsežen.
Raziskave so pokazale, da lahko z določenimi ukrepi zmanjšamo tveganje za pojav raka prostate. Jemanje dodatkov vitamina E ga zmanjša za tretjino. Podobno so študije pokazale za jemanje selena, uživanje likopena (snov v paradižnikih), večjih količin soje in prehrano z nizkim vnosom maščob.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV