Simptomi Raynaudovega sindroma
''Obstajajo ljudje, ki lahko tudi v mrzlem vremenu zapustijo hišo in bodo imeli le malo bolj mrzle roke, pri ljudeh z omenjenim sindromom pa gre za nekoliko hujšo reakcijo. Neodvisno od vremena lahko roke postanejo hladne – v zimskem ali poletnem vremenu – dodatno pa lahko pri Raynaudovem sindromu prsti postanejo modrikasti,'' razlaga dr. Melissa Lai Becker.
Če imate ta sindrom, bodo vaše roke poleg tega, da vas bo zeblo, postale popolnoma bele, nato modre ali cele rdeče, ko jih boste segreli. Toda vsi s tem sindromom ne opazijo sprememb barv na ta način. Lahko imate tudi hude simptome na ušesih, nosu, ustnicah in celo bradavičkah prsi.
Če opazite katerega od simptomov, še posebej če čutite tudi bolečine v prstih, dr. Lai Becker svetuje, da obiščete najprej svojega zdravnika, nato pa revmatologa. Zdravnik bo v prvi vrsti ugotovil, ali gre za primarno ali sekundarno obliko sindroma.
Kaj povzroča nastanek tega sindroma?
Ko gre za primarno obliko, ima veliko vlogo genetika, po podatkih klinike Mayo pa ima tretjina ljudi, ki ima primarno obliko, tudi z druge motnje. Čeprav se bolezen lahko razvije pri vsakem, je pogostejša pri ženskah in se prvič opazi že v zgodnji mladosti, pojasnjuje prej omenjena zdravnica.
Ko gre za sekundarno obliko, ki se pogosto imenuje Raynaudov fenomen, gre za osnovno stanje, kot so poškodbe živcev, poškodbe rok ali stopal, izpostavljenost nekaterim kemikalijam in nenehen stres ter zdravila, ki vplivajo na kri – denimo pritisk ali nikotin. Ta oblika je redkejša in se pogosto pojavi po starosti 40 let. A ker gre pogosto za resnejšo obliko bolezni, je pomemben obisk zdravnika!
Zakaj roke pri sindromu spreminjajo barvo?
Nihče ni zares prepričan, zakaj se to zgodi, vendar zagotovo vemo, da lahko mraz povzroči zoženje krvnih žil, in če imate ta sindrom, pridejo arterije v vaših rokah in prstih v stanje, ko se zožijo in do njih priteče kri. Hladno vreme lahko pri večini povzroči ta pojav, pa naj gre za veter ali mrzlo vodo.
Določeni zdravniki menijo, da bi se vzrok sindroma lahko skrival tudi v stresu in/ali v hormonskih spremembah.
Je Raynaudov sindrom nevaren?
V večini primerov ni razloga za skrb, pravi dr. Lai Becker, vendar pa sindrom poveča tveganje, da vas bo pogosto zeblo v roke. Navaja, da se krči lahko pojavijo tudi zaradi krčenja žil na tem območju. ''To lahko povzroči tako razjede kot tudi propadanje tkiva na mestu, zelo redko pa pride do popolne prekinitve krvnega obtoka, kar lahko privede do deformacij. Vsekakor je pomemben obisk zdravnika.''
Kako se sindrom zdravi?
To stanje je mogoče zdraviti na več načinov, odvisno je od tega, ali ga spremljajo še druga stanja. Če je to stanje primarni problem, ni smrtno nevarna bolezen, zlahka se zdravi in obstajajo zdravila, ki jih je mogoče prejemati. ''V večini primerov ga držimo pod nadzorom brez zdravil.'' Če imate kakršna koli vprašanja o tem stanju ali pa celo sumite, da ga imate, se vsekakor posvetujte s svojim zdravnikom.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV