Odgovor je navadno vedno enak – najslabše, kar lahko naredite zase, je, da ne pazite, kaj jeste in pretiravate.
Statistični podatki Svetovne zdravstvene organizacije potrjujejo, da ima kar 50 odstotkov odraslih v Evropi prekomerno telesno težo, od tega je 20 odstotkov debelih. Debelost ni problematična samo pri odraslih, ampak tudi otrocih. Vsak tretji 11-letnik naj bi že bil predebel ali resno ogrožen za debelost.
Debelost in prekomerna telesna teža sta najslabši stvari, ki ju lahko pridelate za svoje zdravje. Če imate prekomerno telesno težo vse življenje, lahko to močno vpliva na vaše zdravje in povzroči razvoj številnih bolezni, ogrozi vaš imunski sistem in skrajša življenje. "Debelost je odgovorna za številna bolezenska stanja od raka do sladkorne bolezni, bolezni srca in ožilja," pove dr. John Magana Morton z Univerze Yale, ki preučuje debelost. Ko prištejete še faktor debelosti in dejstvo, da ta zmanjšuje učinkovitost zdravljenja in povečuje tveganje za zaplete med zdravljenjem, je to zagotovo ena največjih težav za naše telo.
Kako pridemo do problema debelosti?
Vzrok za prekomerno telesno težo in debelost je kompleksen, saj je najpogosteje vključenih več dejavnikov: genetski, prehranski, psihološki in socialno-ekonomski. Med njimi imajo velik pomen tisti dejavniki, ki so posledica življenjskega sloga in jih lahko spremenimo: prekomerno uživanje hrane in alkohola, telesna nedejavnost in stres. Zredimo se, ko zaužijemo več energije, kot jo dejansko potrebuje naše telo in več, kot jo lahko porabimo.
Kakšne zdravstvene težave prinaša debelost?
Po podatkih centrov za nadzor in preprečevanje bolezni je debelost povezana s povečanim tveganjem za:
visok krvni pritisk,
povečanje slabega holesterola,
razvoj sladkorne bolezni tipa 2,
srčne bolezni,
možgansko kap,
osteoartritis,
apnejo v spanju,
več vrst raka,
duševne bolezni,
bolečine v telesu in težave pri delovanju.
Kaj je primarni vzrok debelosti?
Ljudje pogosto postanejo debeli, ker redno zaužijejo več kalorij, kot jih porabijo. To še posebej velja za živila, ki so bogata z ogljikovimi hidrati – sladkarije in prigrizke, ki vas ne bodo nasitili, boste pa zaradi njih zagotovo pojedli preveč.
Kakšna dieta preprečuje debelost?
Ni čarobnega zdravila ali prehranskih pravil, ki bi vam pomagala, da boste vedno vitki. Svetuje se uživanje kakovostnih kalorij, kot jih ponuja mediteranska prehrana, ki se osredotoča na ribe, zdrava olja, zelenjavo in sadje ter vsebuje malo maščob in ogljikovih hidratov. Kakovost prehrane je pomembna, zato mora biti vaša prednostna naloga. Tako boste bolje nadzorovali vnos kalorij in lažje boste vzdrževali zdravo telesno težo.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV