Vizita.si
Slabost

Simptomi in bolezni

6 presenetljivih razlogov za slabost in kako si pomagati

N.R.A.
10. 08. 2024 04.32
0

Nemalo ljudi se ob nenadni slabosti, posebej če je nismo vajeni, ustraši. Navadno ni razloga za paniko, a poglejmo si najpogostejše razloge, zakaj pride do slabosti.

Na občutek slabosti, ki se lahko pojavi v želodcu, vpliva marsikaj. Slabost ni nujno povezana (zgolj) z nosečnostjo ali nečim, kar smo zaužili. Predstavljamo vam šest nepričakovanih stvari, ki bi lahko bile razlog za ta občutek in nasvete, kaj storiti, da mine.

Čustva in/ali stres
Čustva in/ali stresFOTO: Adobe Stock

Čustva in/ali stres

Čeprav je stres čustvo, povzroča številne fizične spremembe v našem telesu. Vključno z našim črevesjem, ki je zelo občutljivo na manj prijetna čustva. Naše črevesje je obdano z živci, ki delujejo na njihovo širjenje in krčenje. Ko pa smo pod stresom, naši možgani pošiljajo signale tistim živcem, ki ustvarjajo dodatno krčenje živcev. Da se to zgodi, je dovolj že malo živčnosti.

Dovolj je kratek odmor, med katerim boste nekajkrat globoko vdihnili in slabost se bo zmanjšala. Drug nasvet je, da popijete skodelico ingverjevega čaja ali žvečite košček kandiranega ingverja, ker ima njegova pikantna korenina lastnosti, ki naj bi bile dobre, ko gre za slabost.

Občutek lakote
Občutek lakoteFOTO: Dreamstime

Občutek lakote

Ko nekaj ur ne jeste, je lahko vaš krvni sladkor včasih prenizek, zlasti če ste nazadnje zaužili ogljikove hidrate, kot so pecivo ali piškoti. To lahko povzroči vrtoglavico in slabost. To lahko preprečite ali odpravite tako, da zaužijete nekaj, kar je bogato z ogljikovimi hidrati, na primer sadni sok, kos kruha ali kos svežega ali suhega sadja. 

Takrat vam bodo prav prišle tudi sladkarije, če nimate kaj bolj zdravega. Z dodajanjem sladkorja v telo boste spravili krvni sladkor v normalno stanje in počutili se boste bolje. Dodaten nasvet je, da se izogibajte živilom, bogatim z maščobami in beljakovinami, saj ne bodo dvignile krvnega sladkorja in lahko upočasnijo absorpcijo ogljikovih hidratov.

Premalo tekočine
Premalo tekočine FOTO: iStock

Premalo tekočine 

Celice v našem telesu potrebujejo vodo za proizvodnjo beljakovin za pravilno delovanje želodca. Ko celice začutijo, da ne dobijo dovolj vode, prenehajo opravljati svoje delo in takrat se pojavi občutek slabosti. Pri nekaterih je že rahla dehidracija dovolj za želodčne težave. Verjetno boste vedeli, da vam je slabo zaradi dehidracije, če boste žejni. Že navadna voda bo zadostna rešitev za vaše težave. Če pa imate znake resne dehidracije, kot so omotica, utrujenost ali zmedenost, bi bilo dobro, da poiščete zdravniško pomoč.

Prehranska dopolnila
Prehranska dopolnilaFOTO: Dreamstime

Zdravila in prehranska dopolnila 

Včasih lahko zdravila, kot sta paracetamol ali ibuprofen na prazen želodec, povzročijo slabost. Brez predhodno zaužite hrane, ki bi delovala kot zaščita v želodcu, lahko sestavine nekaterih tablet dražijo želodčno sluznico, enako velja za jemanje vitaminov C, E in železa. 

Za pomiritev slabosti bo dovolj, če boste pojedli le kos kruha ali nekaj krekerjev. V prihodnje uro ali dve pred jemanjem zdravil in vitaminov pojejte nekaj za zaščito želodca. 

Glavobol
GlavobolFOTO: Thinkstock

Hudi glavoboli lahko povzročijo slabost

Hudi glavoboli, kot so migrene, lahko povzročijo omotico in zamegljen vid ter sprožijo občutek slabosti. Če čutite prihajajočo migreno, vam lahko pomaga protibolečinska tableta. Samo ne pozabite vzeti nekaj hrane z zdravilom in piti vodo, ker lahko dehidracija samo poslabša glavobole in slabost. Če vam zdravila ne pomagajo, se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko predpiše zdravila za vaše stanje.

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?
Preberi še
Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?

Vnetje ušesa

Kanali, ki se nahajajo znotraj naših ušes, igrajo veliko in pomembno vlogo, ko gre za ravnotežje. Toda okužba lahko povzroči spremembe normalne ravni tekočine v enem ušesu. Ko se to zgodi, naši možgani prejmejo signal, da se tlak v vnetem ušesu razlikuje od tlaka v zdravem ušesu. Ti mešani signali lahko nato povzročijo omotico in slabost. 

Vnetje ušesa povzroča bolečino v ušesu, občutek pritiska v trebuhu, spremembe sluha, glavobol, povišano telesno temperaturo in zamašen nos ali otekanje nosne sluznice. Če opazite simptome, se posvetujte z zdravnikom, ki vam bo predpisal antibiotike proti okužbi in v nekaj dneh se boste počutili bolje.

Vir: miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650