Diskus hernija je bolezensko stanje, pri kateri pride do izbočenja mehke sredice medvretenčnega diska. Izbočenje v določenih primerih utesni živčevje, kar povzroči nevrološke izpade.
Ali ste vedeli, da težave s hrbtenico najpogosteje nastopijo med tridesetim in petdesetim letom starosti?
Celostno zdravljenje bolečin v hrbtenici zaradi diskus hernije se v kliniki Medicofit prične z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo, postakutno kineziologijo in postkineziologijo.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje bolečin v hrbtenici zajema izvajanje manualne terapije, instrumentalne terapije in specialne fizioterapevtske vadbe.
Kako v kliniki Medicofit vodijo paciente od diskus hernije do svobodnega gibanja brez bolečin in vaši hrbtenici povrnejo polno moč in gibalno funkcijo, vam razkrivamo v nadaljevanju.
Diskus hernija ali hernija medvretenčne ploščice
Izredno boleče patološko stanje hrbtenice, kakršno je diskus hernija, je najpogosteje posledica nepravilne drže oziroma lege telesa, še posebej dolgotrajnega sedenja.
Hernija nikoli ne nastane ob ali po enkratni situaciji. Praviloma gre vzroke zanjo iskati v nepravilnem življenjskem slogu: bodisi v dolgotrajnem sedenju, telesni neaktivnosti, v prepogibanju telesa ali v tehnično nepravilnem dvigovanju bremen.
Značilno zanjo je, da se intenzivnost bolečine med ležanjem do neke mere izboljša, medtem ko jo stanje in sedenje okrepita.
Med simptomi se pojavljajo bolečina, sevajoča navzdol po okončini (preko zadnjice v stegno, lahko vse do stopala na eni ali celo obeh nogah), mravljinčenje, zmanjšana mišična moč, občutljivost kože in v resnejših primerih nezmožnost zadrževanja blata ter urina.
Sama stopnja bolečine je sicer odvisna od mesta, kjer se hernija pojavi, četudi ta najpogosteje prizadene ledveni del hrbtenice.
Poznamo tri oblike tovrstne poškodbe, katerih skupna točka je vrivanje mehkega (pulpoznega) jedra v razpoke trdega (fibroznega) obroča.
1. Protruzijo diska, pri kateri je mehko jedro diska izbočeno v vlakna trdega obroča.
2. Ekstruzijo diska, za katero je značilno prebijanje trdega obroča s strani mehkega jedra, a medvretenčna ploščica ni prekinjena.
3. Sekvestracijo diska, v okviru katere del medvretenčne ploščice nima več stika z mehkim tkivom.
Ker medvretenčni diski blažijo sile v hrbtenici, vsa tri stanja pa povzročajo bolečine, ki dodobra omejijo vsakdanje aktivnosti, je bistveno strokovno, individualno prilagojeno konservativno zdravljenje, kakršnega pacientom zagotavljamo (tako v akutni in postakutni fazi kot preventivno) v kliniki Medicofit.
V vseh treh fazah tega usmerjamo k učenju pravilnega izvajanja vsakodnevnih gibov in prilagajanju teh.
Fizioterapija hrbtenice v kliniki Medicofit
V večini primerov fizioterapija prepreči potrebo po operativnem posegu, a je pomembno, da je usmerjena v odpravo tako simptomov kot vzrokov, saj le na ta način zmanjša tveganje za ponovitev stanja.
Stremeti mora k vzpostavitvi prvotne gibalne funkcije telesa. Poleg tega pa tudi k pravilni drži, izboljšanju mišične moči in mišičnega sorazmerja, povečanju gibljivosti in mobilnosti ter ohranjanju pravilnega vzorca hoje, s poudarkom na stabilizaciji jedra.
V kliniki Medicofit fizioterapijo hrbtenice, vključno s hernijo, izvajamo v treh korakih, pri čemer se poslužujemo manualne terapije, instrumentalne terapije (LASER terapija, ultrazvočna terapija, TECAR terapija, elektroterapija HiTop) in specialne telesne vadbe.
Akutna fizioterapija je usmerjena v sklepno mobilizacijo, krepitev muskulature hrbtenice v nebolečih položajih in zmanjšanje bolečine.
Postakutna kinezioterapija je usmerjena v krepitev hrbtenice v polnem obsegu gibljivosti, ekstenzijo hrbtenice ob dodatni obremenitvi, vadbo vzdržljivosti v moči in vaje za moč jedra.
Kinezioterapija je usmerjena v povečanje obremenitve hrbtenice in doseganje tolerance na te in učenje preventivnih vaj.
Zdravljenje, ki sledi akutni fazi diskus hernije, se osredotoča na vzdrževanje gibalne zmogljivosti telesa in preprečevanje novih poškodb.
Posebno stanje: Schmorlova hernija
Intervertebralna hernija, kakor se drugače imenuje to neobičajno stanje, nastane, kadar se medvretenčne ploščice izbočijo navzgor ali navzdol v jedro vretenca.
Čeprav vzrok za nastanek ni znan, stroka vse pogosteje opaža, da se tovrstna hernija pojavi kot posledica degeneracije vretenc, avtoimunske reakcije ali oslabljenih medvretenčnih diskov, prav tako obrabe fasetnih sklepov ali artroze hrbtenice. Vsi našteti razlogi so nemalokrat povezani s stresom.
Schmorlova hernija se od ostalih oblik hernije, še posebej diskus hernije, razlikuje po smeri izbočenosti diska:
- diskus hernija se namreč izboči na stran in utesni živčno korenino,
- Schmorlova pa se izboči navzgor ali navzdol.
Schmorlovo hernijo je praktično nemogoče prepoznati pravočasno, kajti ta poteka brez simptomov in jo zato zaznamo šele ob nastopu kroničnih bolečin, spodbujenih z vnetjem vretenc ter omejeno gibljivostjo. Prav zaradi slednjega velja za eno bolj nevarnih stanj.
Njena diagnoza temelji na pregledu, vključujoč:
- anamnezo,
- pregled morebitne zgodovine bolezni,
- specifične teste in oceno artrokinematike,
- mišične zmogljivosti,
- mišičnih neravnovesij,
- obremenilne kapacitete hrbtenice v vseh položajih,
- funkcionalnih gibalnih vzorcev ter
- biomehanike hoje,
- rentgenskemu slikanju in
- magnetni resonanci.
Izredno pomembno je odkriti vzrok nastanka, kajti le na osnovi tega je mogoče odrediti zdravljenje, ki bolečino odpravi.
Prav tako je dobro vedeti, da nastanka hernije, za katero so nekoliko bolj dovzetni moški, ni mogoče preprečiti, je pa možno zmanjšati tveganje.
Za najboljša priporočila veljajo skrb za pravilno obremenitev hrbtenice, izogibanje sunkovitim gibom, ohranjanje ustrezne telesne teže in težnja po kar najmanjši poklicni obremenjenosti.
V kliniki Medicofit smo strokovno usposobljeni in najmodernejše opremljeni za pripravo ter izvajanje učinkovitega, individualno prilagojenega rehabilitacijske procesa, s katerim pacientom povrnemo polno gibljivost in hrbtenici odpornost.
VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.
Sponzorirana vsebina