Zgaga ni nujno skrivnostno stanje. Bolečina in pekoč občutek v prsnem košu ali grlu, ki ju lahko imenujemo tudi refluks kisline, nastaneta zaradi vračanja želodčne kisline v požiralnik. Jasno je, da bi takšno nelagodje v prsih zlahka prepoznali, kajne?
Niti ne. Včasih so simptomi refluksa kisline manj očitni ali jih je zlahka zamenjati za nekaj drugega. Toda, če se refluksne bolezni požiralnika ne zdravi, lahko povzroči resne težave. Zato je pomembno, da dobimo natančno diagnozo in jo nato obvladujemo s pomočjo zdravnika.
Tukaj je nekaj pogostih in tudi nenavadnih simptomov, ki lahko nakazujejo na refluksno bolezen požiralnika.
Ostra bolečina v prsih
Jasno je, da je bolečina v prsnem košu prvi znak zgage, vendar je lahko tudi znak srčnega infarkta. Pravzaprav mnogi zamenjujejo zgago za srčni napad. Čeprav si zagotovo ne bi smeli postavljati diagnoze sami, obstaja nekaj načinov, kako ugotoviti, ali je vaša bolečina v prsih povezana s srčnim infarktom ali zgago.
Pri srčni bolečini v prsnem košu bo bolečina bolj podobna stiskanju ali pritisku v prsih. Bolečina se lahko v tem primeru širi na hrbet, vrat, čeljust ali roke. Pogosto je povezana tudi s znojenjem, omotico, slabostjo, oteženim dihanjem ali nepravilnim utripom. Po drugi strani pa je bolečina v prsnem košu, povezana z zgago, običajno močnejša in jo lahko povzroči zaužitje mastnega ali začinjenega obroka, nanjo pa vpliva sprememba položaja (na primer ležanje ali upogibanje).
Kljub temu, če imate bolečine v prsih in ste zaskrbljeni, se posvetujte s svojim zdravnikom, da izključite srčni napad!
Vaša bolečina je hujša, ko ležite
Ker zgago povzroča želodčna kislina, ki se priplazi nazaj v požiralnik, se lahko vaši simptomi poslabšajo, ko ležite ali se sklonite. Če sedite vzravnano, gravitacija pomaga ohranjati hrano v želodcu.
Mnogi ljudje s kronično zgago pogosto dvignejo vzglavje svoje postelje, zato ne ležijo povsem vodoravno. Če imate ponavljajočo se zgago, se je treba izogibati tudi uživanju obrokov tik pred spanjem.
Po obroku pogosto čutite bolečino
Bolečina, ki se pojavi takoj po obroku – še posebej ob velikem obroku – pogosto pomeni, da je želodec preobremenjen in njegova vsebina nima iti nikamor drugam kot navzgor. Na srečo obstaja hitra rešitev: izogibajte se mastnim obrokom, začinjeni in pekoči hrani ter omejite vnos alkohola in tobaka.
V ustih imate grenak okus
Včasih se lahko kislina, ki uhaja iz želodca, prebije v zadnji del grla, v ustih pa pusti neprijeten, grenak okus.
Pogoste rahle spremembe v barvi in tonu glasu
Morda mislite, da ste v zgodnji fazi prehlada, ko vam glas spreminja barvo, vendar je hripavost lahko še en simptom zgage. Če želodčna kislina pronica v vaš požiralnik, lahko draži vaše glasilke, pravi dr. Pfanner, gastroenterolog. Bodite pozorni, kdaj vaš glas zveni bolj hripav kot običajno. Če je po tem, ko ste pojedli, imate morda refluks.
Vaše grlo je boleče
Vneto grlo je še en klasičen simptom prehlada ali gripe, ki bi ga lahko dejansko povzročile prebavne težave. Če vas grlo boli šele po obroku, imate morda zgago. Za razliko od prehlada ali gripe je ta vrsta vnetja grla lahko tudi kronična. Če ne razvijete drugih simptomov, kot sta vohanje ali kihanje, razmislite o refluksu kisline in obiščite zdravnika.
Imate mučen kašelj
Številni respiratorni simptomi, kot sta kronični kašelj in piskanje, so tudi lahko posledica zgage, verjetno zato, ker želodčna kislina pride v vaša pljuča. Če sumite, da je zgaga vzrok za težave z dihanjem – morda zato, ker se pojavi takoj po jedi, se boste morda želeli pogovoriti s svojim zdravnikom o preiskavi. Test je ambulantni postopek, ki meri količino kisline v požiralniku v 24-urnem obdobju in lahko pomaga ugotoviti, ali imate refluks kisline.
Napadi astme
Kašelj in piskanje zaradi zgage se lahko poslabšata do te mere, da postaneta sprožilca astme. Ni pa jasno, ali pogosta zgaga dejansko povzroči, da ljudje razvijejo astmo. Čeprav ima veliko ljudi, ki imajo zgago, tudi astmo, in obratno, razlogi za to prekrivanje niso jasni.
Strokovnjaki menijo, da lahko želodčna kislina sproži živce v prsnem košu, da zoži dihalne cevi, da prepreči vstop kisline. Še enkrat, preprost pH test za iskanje kisline v požiralniku vam lahko pomaga priti do dna težave.
Po obrokih pogosto čutite slabost
Slabost je povezana s toliko stvarmi, da jo je težko pripisati refluksu. Če imate slabost in ne morete ugotoviti, zakaj, je ena od stvari, o katerih morate razmišljati, refluks.
Če se slabost pojavi takoj po obroku, je to še večji znak, da gre morda za refluks kisline. Če je tako, bi lahko redno zdravljenje z antacidi, kot je zdravilo za preprečevanje kisline brez recepta, zmanjšalo vaše nelagodje.
Imate težave s požiranjem
Sčasoma stalen cikel poškodb in celjenja po refluksu kisline povzroči brazgotinjenje. To pa povzroči otekanje v spodnjem delu požiralnika, kar povzroči zožitev požiralnika in težave pri požiranju.
Vizita e-novice
Vir: healthline, webmd in health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV