Rektalni prolaps se včasih res zdravi s svečkami in drugimi zdravili, toda običajno je potrebna operacija.
Kaj je rektalni prolaps?
Prolaps je, ko kateri koli del telesa zdrsne ali pade iz svojega običajnega položaja. Rektalni prolaps je, ko se vaš rektum, zadnji del debelega črevesa, spusti navzdol ali zdrsne iz anusa. Čeprav se to morda sliši strašljivo, se običajno ne šteje za nujno medicinsko pomoč. Vendar se lahko stanje poslabša, če je prisotno dlje časa. Življenje z rektalnim prolapsom lahko povzroči zadrego in vpliva na kakovost življenja.
Če se vam zdi, da nekaj preprosto ni v redu, ko greste na stranišče ali ko iztrebljate blato, tega ne smete prezreti ali zanemarjati. Vaš zdravnik lahko diagnosticira rektalni prolaps in predlaga zdravljenje za njegovo odpravo.
Rektalni prolaps vrste
Obstajajo tri vrste prolapsa:
Zunanji prolaps: Celotna danka štrli iz anusa.
Prolaps sluznice: Del rektalne sluznice štrli iz anusa.
Notranji prolaps: Rektum se je začel spuščati, vendar še ne štrli iz vašega anusa.
Koga prizadene?
Najpogosteje prizadene ženske, zlasti tiste, ki so starejše od 50 let. Manj pogosto se lahko pojavi pri majhnih otrocih kot posledica kronične driske ali cistične fibroze.
Kako pogost je rektalni prolaps?
Ocenjuje se, da se pojavi pri približno 2,5 človeka na vsakih 1000 ljudi.
Je rektalni prolaps resen?
Ni nujno resno stanje, vendar lahko pri nekaterih ljudeh povzroči nelagodje in morebitne zaplete. Najpogostejši zapleti so težave z iztrebljanjem blata, kot je fekalna inkontinenca.
Kaj povzroča rektalni prolaps?
Odpoved mišic, ki držijo rektum na mestu, povzroči rektalni prolaps. K temu lahko prispeva marsikaj. Nekatere možnosti vključujejo staranje, nosečnost in porod, poškodbo, kronično zaprtje in drisko, črevesne parazite, kronično kašljanje in podobno.
Kako je videti rektalni prolaps?
Rektalni prolaps je lahko pri različnih ljudeh videti drugače. Če imate notranji prolaps, se je vaš rektum delno začel spuščati v anus, vendar še ni prišel ven na drugem koncu. Če imate prolaps sluznice, se je notranja sluznica rektuma obrnila navzven in začela štrleti iz anusa. Zunanji prolaps je, ko vam celotna danka izpade. Sprva se lahko prolaps pojavi le, ko iztrebljate blato, sčasoma pa lahko stanje postane stalno.
Znaki ali simptomi rektalnega prolapsa so:
- občutek pritiska ali izbokline v anusu,
- občutek, kot da vam po iztrebljanju blata nekaj ostane v anusu,
- rdeča, mesnata gmota visi iz anusa,
- uhajanje sluzi, iztrebkov ali krvi iz anusa,
- analna bolečina ali srbenje.
Rektalni prolaps in hemoroidi: kako prepoznati razliko?
Rektalni prolaps in hemoroidi imajo lahko podobne simptome in ni nenavadno, da enega zamenjamo z drugim. Hemoroidi, otekle krvne žile v anusu ali danki, lahko povzročijo srbenje, bolečino ali krvavitev. Hemoroidi lahko celo prolapsirajo, zdrsnejo iz vašega anusa in so lahko videti podobni prolapsu sluznice danke, če se to zgodi. Navsezadnje se pojavijo znotraj iste rdeče, mesnate sluznice.
Tako hemoroidi kot rektalni prolaps se lahko pojavijo med nosečnostjo in po njej ali v povezavi s kroničnim zaprtjem ali drisko. Medtem ko ima rektalni prolaps veliko možnih vzrokov, so hemoroidi večinoma posledica prekomernega naprezanja. Prav tako so začasni in bodo izginili sami od sebe po kakšnem tednu.
Rektalni prolaps pa je kroničen in progresiven. Simptomi se lahko spremenijo, vendar ne izginejo.
Ali rektalni prolaps izgine sam od sebe?
Ne pri odraslih. Če se pri vašem otroku pojavi rektalni prolaps, lahko po zdravljenju vzroka izgine. Na primer, če ima vaš otrok trdo blato, drisko ali okužbo s paraziti, bo zdravljenje teh bolezni razbremenilo njegove mišice medeničnega dna. Mišice se bodo same popravile, ko bo vaš otrok še naprej rasel. Če pa ste odrasli, se rektalni prolaps ne bo izboljšal brez operacije.
Kaj se zgodi, če rektalnega prolapsa ne zdravimo?
Če ne povzroča motečih simptomov, boste morda lahko nekaj časa živeli z rektalnim prolapsom in zanj 'poskrbeli' doma. Skrb zanj pomeni ročno potiskanje rektuma nazaj v notranjost. Zdravniki priporočajo, da ležite na boku s koleni na prsih in uporabite mokro, toplo krpo, da nežno potisnete rektum nazaj na svoje mesto. Vendar se bo prolaps sčasoma tako še poslabšal. Nezdravljen rektalni prolaps lahko povzroči več možnih zapletov, vključno z:
Fekalna inkontinenca: Ker se vaše analne mišice še naprej raztezajo, boste morda imeli večje težave z zadrževanjem plinov in iztrebkov.
Zaprtje: Zgoščevanje rektuma in težave s koordinacijo mišic lahko povzročijo težave pri odvajanju blata. Nekateri ljudje imajo izmenično zaprtje z inkontinenco.
Rektalne razjede: Trenje in izpostavljenost sluznice rektuma lahko povzročita rektalne razjede in boleče rane, ki lahko krvavijo. Nenadzorovana krvavitev lahko povzroči anemijo.
Zapora: Zaprta danka se zagozdi iz vašega anusa in je ni mogoče potisniti nazaj. Nevarnost tega je, da bi bila odrezana od dotoka krvi. To lahko povzroči odmrtje tkiva in razpad rektuma.
Kako zdraviti rektalni prolaps?
Obstaja več kirurških pristopov za odpravo prolapsa danke. Kakšen postopek boste imeli, je odvisno od posebnosti vašega stanja. Pri na splošno zdravih odraslih je prva izbira običajno rektopeksija, ki je postopek za popravilo rektuma skozi trebuh. Vendar nekateri ljudje morda niso dobri kandidati za abdominalno operacijo. V teh primerih je rektalna operacija druga možnost.
Rektalni prolaps je običajno posledica dolgega, postopnega procesa propadanja mišic. Ne gre za nujno medicinsko pomoč, vendar je lahko sila neprijetno, ko se zgodi. Nekaj poslabšanja je neizogibnega, vendar lahko samooskrba izboljša stanje. Če boste pozorni na zdravje svojega črevesja in razgibali mišice medeničnega dna, lahko pomagate ohranjati svoje medenične organe v najboljšem možnem stanju. Če pride do prolapsa, ga lahko popravi operacija.
Vizita e-novice
Viri: mayoclinic, my.clevelandclinic & webmd
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV